Wizards Beal pakedini açıkladı, gelsin teklifler / İSMAİL DURLANIK
15.02.2021 - 13:47

Gerek oyuncu gerek kulüp tarafından aksi yönde açıklama gelse de Bradley Beal-Wizards birlikteliğinin bu takas döneminde son bulacağı belliydi. Nitekim Wizards’ın Beal için beklediği teklif basına sızdı. Wizards yönetimini Bradley Beal için 3 korumasız draft hakkı, 2 draft değiştirme hakkı, genç oyuncu ve biten kontrat istiyor. Ara dönemde böyle bir teklif bulabilir mi bilinmez ama Anthony Davis, Harden ve Jrue Holiday takasları benzer şekilde gerçekleştiği için Wizards yıldız oyuncunu daha ucuza kaptırmak istememesi anlaşılır durum.  Aslında iki taraf da ayrılmamak için elinden geleni yaptı. Bradley Beal son üç yıldır 25, 30 ve 32 sayı ortalaması ile yükselen bir grafikle ligin en elit skorerleri arasına adını yazdırdı. Ayrıca 27 yaşında en verimli döneminde, Wizards bütün planını merkezinde Beal’ın olduğu bir takım kurmak için yaptı. Ancak bütün bu karşılıklı çabalar bırakın iddialı takım oluşturmayı play-off’un bile yaklaşamayan bir umutsuzluğu getirdi. Şu anda da Doğu Konferansı’nda son sıradalar. Yani her iki taraf için de beyaz sayfa açma zamanı geldi. Bu takasla Wizards draft hakları ve genç isimler alarak geleceği planlar, Beal da iddialı bir takımda daha büyük hedefleri kovalar.

Ligdeki hemen her takım Bradley Beal’ı kadrosunda görmek ister ancak maaş limiti ve verebilecek draft hakkı ve oyuncu sıkıntısı nedeniyle çoğu sessiz kalır. Mutlaka teklif yapmasını beklediğim ilk takım Philadelphia Sixers. Takasların efendisi GM Daryl Morey’in Beal için mutlaka bir planı vardır. Sixers, Doğu Konferansı’nda ilk sırada ama hala Lakers ve Clippers’ın bir adım gerisindeler. Ayrıca Beal ve Embiid’i bir araya getirip birebir üretebilen iç ve dış skor tehdidi oluşturma şansı bu takası Sixers açısından cazip kılıyor. Beal’ın kendi skorunu üreten bir oyuncu olması rakip savunmaların Embiid üzerine yoğunlaşmasına engel olur böylece Kamerunlu pivot daha az yıpranmış olur. Bu da bu ikiliyi oluşturmak için bir diğer cazip neden. Sixers teklifinin Ben Simmons veya Tobias Harris’den biri olacağını düşünüyorum. Harris takaslanırsa boşluğunu doldurmak için temsilcimiz Ersan Ilyasova ideal çözüm olur. Simmons giderse ise alternatifi takım içinden bulunur. Seth Curry gard oynar veya Shake Milton ilk 5’e gelir. Draft haklarına gelince Morey, Houston kariyerinde draftları takasta kullanmaktan hiç çekinmedi. Ancak 3 draft hakkı büyük risk, ilk yılında bu kadarını göze almak isteyeceğini sanmıyorum. Takasa 3. bir takım daha katıp, Simmons veya Harris’i oraya göndermek karşılığında gelecek 1 veya 2 draft hakkını Wizards’a göndermek Sixers için bir çözüm olabilir. Morey önceki yıllarda 3. takımları takasa dahil edip, çok zor takasları gerçekleştirmiş. Bu defa da yapabilir. Wizards devam eden kontrat istemediğinden Simmons veya Harris’in başka takıma gitmesi onların da işine gelir.

Bradley Beal için uygun bir diğer adres Miami Heat. Sezona kötü başlayan play-inn yarışına ucundan dahil olabilen Heat aradığı çıkışı Beal ile bulabilir. Biten kontrat olarak önümüzdeki sezon için takım opsiyonu olan Andre Igoudala ve Meyers Leonard, genç oyuncu olarak da Kendrick Nunn’dan oluşan paket Wizards’ın istediği oyuncu teklifini karşılıyor. Ancak Heat 3 draft 2 değiştirme hakkını vermek isteyeceğinden emin değilim. Meyers, Leonard ve Nunn takasa 3. bir takım dahil etmek için cazip oyuncular da değil bu nedenle Heat’in draft haklarını gözden çıkarması gerek. Şayet bunu yaparlarsa Hero, Beal, Butler ve Adebayo çekirdeği gayet iddialı görünüyor.

Bradley Beal takası Boston Celtics için çifte çözüm getirebilir. Kemba Walker Celtics’te verimli olamadı ayrıca diz sakatlığı nedeniyle Danny Ainge kendisini göndermek istiyor. Takasa oyun kurucu ihtiyacı olan bir takımı örneği Orlando Magic’i dahil ederek oradan gelecek 1 veya 2 draft hakkını yapacağı ilave draft Celtics’in 3. bir skorer kazanmasını sağlar. Jaylen Brown 3, Jayson Tatum da 4 numara oynayabildiği için bir arada da oynayabilirler. Böylece bireysel çabalarıyla takımın skor yükünü sırtlanmak zorunda kalan Brown, Tatum ikilisi üzerlerindeki skor baskısını paylaşacak bir diğer skorer bulmuş olur. Bu hamleyle Celtics istediğini alamadığı Walker’ın yüklü kontratında kurtulup takıma direk katkı yapacak 3. bir skorere kavuşmuş olur. Bu takasın önündeki en büyük engel vermeden almayı prensip edinen GM Danny Ainge’in draft haklarından vazgeçmek istememesi olacaktır.

Beal için sürpriz atak yapmasını beklediğim takımlar ise yeniden yapılanma sürecini geçiren New Orleans Pelicans ve Memphis Grizzlies. Genç çekirdeğe rağmen beklenen çıkışı yapamayan Pelicans bu takas için Lakers veya Bucks’tan gelen 5 draft hakkından bazılarını kullanabilir veya sözleşme uzatmayan Lonzo Ball ve göndermek istediği JJ Redick ve Eric Bledsoe’yu kullanarak 3. bir takımdan gelecek draft hakkına 2 ilave yapabilir. Böyle bir hamle Pelicans’ın hücumda yaşadığı tıkanıklığını aşmasına, hücum yükünü sırtlanmak zorunda kalan Ingram’ın baskıdan kurtulmasına yarayacaktır. Bu ikiliye Zion Williamson’u eklediğimizde Pelicans için güneşli günler yakın diyebiliriz.  

Takımı Ja Morant ve Jaren Jackson JR etrafına kurmak isteyen Memphis Grizzlies, Beal için hamle yapabilir. Çünkü Jaren Jackson JR çok sık sakatlanıyor. Kariyerinin ilk iki yılı 40 maç kaçıran Jackson bu sene de sakat. Ne zaman döneceği belli değil. Sakatlık riski büyük bir oyuncuya umut bağlamaktansa Grizzlies için B planını devreye sokmak mantıklı olur. Bir diğer kıdemli sakat Justice Winslow ve Gorgui Dieng’in biten konratları ve diğer takaslardan gelen draft haklarından 3 tanesinden vazgeçmek Memphis için Ja Morant, Bradley Beal gard ikilisi oluşturmak anlamına gelir ki bu da Grizzlies Koçu Tyler Jenkins’in hayalini kurduğu kazanan takım için şahane hamle olur.

  

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz