Utah Jazz Batı lideri olur mu? / İSMAİL DURLANIK
10.10.2021 - 10:10

Utah Jazz normal sezonda başarılı olduğu bir ana plana sahip. Transfer döneminde de bu planın sorunsuz işlemesi için ana çekirdeğini korumayı tercih etti. Bu doğrultuda ilk hamle Mike Conley’i takımda tutmak oldu. Bu hamleyi doğru bulmakla beraber ücreti biraz yüksek buldum. Sisteme esneklik katabilecek Eric Paschall ve Rudy Gay eklemeleri GM Dennis Lindsey’in bir başka doğru hamlesi oldu. Derrick Favors ve Georges Niang bu sene takımdan ayrıldı ama eksikliklerinin hissedileceğini sanmıyorum. Mike Conley, Donovan Mitchell, Bogdan Bogdanovic, Royce O’Neale, Rudy Gobert ve bençten katkı verecek Jordan Clarkson, Joe Ingles, Rudy Gay, Eric Paschall’lı çekirdekle Utah Jazz’ın 4 kısa bir çember savunucudan oluşan sistemi normal sezonda sorun yaşamaz.

İlk sene takımda uyum sağlamakta zorlanan Mike Conley geçtiğimiz sezon sisteme adapte olmakla kalmadı sistemin önemli bir parçası oldu. Oyunun iki yönüne katkısı ve hücum organizasyonu ile takımın en önemli parçası konumunda. Ayrıca geçtiğimiz sezon Clippers serisinde çare bulamadıkları 5 kısayla Jazz şutörlerine baskı kuran savunmaları dripling özelliğiyle cezalandıracak bir isim. Ayrıca takımın ana skoreri Donovan Mitchell'le uyumlu oynuyorlar. Bu ikili dış savunma için çok önemli. Conley’in ara ara nükseden bir hamstring sakatlığı var. Bu nedenle normal sezonda onu yedekleyecek bir oyuncun olsa iyi olurdu ama kadroda bu role uygun bir isim yok. Donovan Mitchell son yıllarda bir hücum silahı haline getirdiği dribling üstü şut özelliğiyle hücumun tıkandığı anlarda Jazz için önemli bir çözüm getiriyor. Bogdan Bogdanoviç takımın keskin şutörü durumunda, Royce O’Neale ise savunmacı ve ceza şutu atan forvet olarak ağırlıklı katkı veriyor. Rudy Gobert takımın bütün savunma yükünü taşıyan ağır işçi diyebiliriz. Jazz savunması Fransız pivotun çember savunmasına dayalı. Rakipler için caydırıcı bir unsur olan Gobert son yıllarda biraz aşama kaydetse de hücum için bir tehdit değil. Jazz ligin en iyi üçlük atan takımı olduğu için savunmadaki etkisi yeterli oluyor. Jordan Clarkson ve Joe Ingles kenardan gelip skoru sırtlayan ve yılın en iyi 6. adamı ödülüne aday isimler. Çoğu takım bir tane bile bulamazken böylesi iki 6. Adama sahip olmak Jazz’ın sahip olduğu büyük lüks. Takımın bugünlere gelmesinde büyük katkısı olan Koç Quinn Snyder oyuncularına en verimli oldukları rolü veren ve karşılığını alan bir çalıştırıcı.

Utah Jazz süper star düzeyinde oyuncuya sahip değil. Devamlılığı olan, topu iyi paylaşan ve takım oyununa sadık bir ekip. Jazz’ın sorunu normal sezonda çok iyi işleyen ana planın play-offlarda 5 kısalı savunma benzeri hamlelerle sekteye uğraması. Bu nedenle bir B planına ihtiyaçları var. Ancak mevcut kadronun farklı sistem oynaması zor görünüyor. Conley, Gobert ve Mitchell dışındaki bir iki oyuncunun kullanılacağı bir takas belki alternatif plan oluşturma imkanı sağlar. Ancak gelen oyuncunun hem mevcut sisteme uygun olması gerek.

Kalıplı bir kanat oyuncusu Utah Jazz’ın çözüm aradığı bir diğer sorun. Utah normal sezonu belki geçen seneki gibi Batı lideri olarak sezonu tamamlayamaz ama yüksek olasılıkla ilk üç içinde bir yer edinir kendine.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz