14 Temmuz 2024, Pazar
spot_img
Ana SayfaTHY EUROLEAGUEUmudumuz Bodiroga / GÖKHAN TÜRE

Umudumuz Bodiroga / GÖKHAN TÜRE

Euroleague’de tam 22 yıl sonra büyük bir değişim yaşandı ve dev organizasyona kuruluşundan bu yana liderlik yapan CEO Jordi Bertomeu gitti, yerine Avrupa basketbolunun efsanelerinden Dejan Bodiroga geldi.

Görkemli oyunculuk kariyeri sonrası gerek Sırbistan Basketbol Federasyonu, gerekse FIBA yönetiminde de görev alan 49 yaşındaki basketbol adamını, Avrupa basketbolunun 1 numaralı ligine “hak ettiği değeri kazandırma” anlamında önemli görevler bekliyor. Bunları da 3 ana maddede özetleyebiliriz:

1) Euroleague’in uzun yıllardır “kanayan yarası” olan en büyük sorunu, kulüplere yeterli gelir kapılarını aralayamamış olması… Kulüplerin her yıl milyonlarca euro “zarar” etmesine yol açan gelir-gider dengesizliğini gidermek için acil çözüm gerekiyor. Bunun için de hem Boridoga’ya hem de yeni CEO Marshall Glickman’a önemli görev düşüyor.

2) FIBA ile Euroleague arasındaki “maç takvimi inatlaşmasının” son bulmasının zamanı geldi, geçti bile… Bu anlamda, Bertomeu’nun FIBA Avrupa ile yaşadığı uyuşmazlığı, daha önce FIBA yönetiminde de görev yapan Bodiroga’nın çözüme kavuşturması, her iki oluşumun da, özellikle de Euroleague kulüplerinin zarar gördüğü bu durumun sonlanması elzem…

3) Euroleague’in kuruluşunun en büyük amaçlarından biri, FIBA bünyesindeki organizasyonlarda yaşanan hakem skandalları ve manipülasyonlardı. Ancak son dönemde görülüyor ki Euroleague’in ilk yıllarında bu açıdan takdir edilen “adalet” mekanizması son dönemde yeniden tartışılmaya başlandı. Bu konuda da gerekli adımlar atılmalı…

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -spot_img

Son Haberler