Türkiye yerini korudu
07.12.2021 - 17:52

FIBA, Basketbol Dünya Kupası 2023 Elemeleri'nin ilk penceresinin tamamlanmasının ardından, yeni dünya sıralamasını açıkladı. Bir önceki sıralamada 16’ncı sıraya gerileyen Türkiye, puanını 487,7’den 495,2’ye çıkarsa da 16’ncı sıradaki yerini korudu.

Elemelerde alınan güçlü sonuçlar, özellikle Avrupa'da Litvanya, Belçika ve İsveç, Afrika'da Fildişi Sahili ve Yeşil Burun Adaları ve Asya'da Suudi Arabistan adına FIBA Dünya Sıralaması’nda değişikliklere yol açtı.

Litvanya bir sıra yükselerek 8’inci sırada İtalya’nın üstüne çıkarken, Belçika 2 basamak yükselerek 36’ncı sıraya, İsveç ise 57’nci sıradan 51’e yükseldi.

Dünya sıralamasındaki en büyük hamleyi, geçtiğimiz yaz FIBA AfroBasket'te yarı finalist olarak 100’üncü sıradan 74’üncü sıraya yükselen Yeşil Burun Adaları yaptı. Asya’da ise Suudi Arabistan 8 basamak yükselerek, 79’uncu sıraya yerleşti.

Yeni sıralamanın tanıtılmasından dört yıl sonra erkeklerde milli takım basketbolu 2023 FIBA Basketbol Dünya Kupası'na giden yeni bir döngüye girerken, puan hesaplamasında dikkate alınan bölge ağırlıkları (C), son sekiz yılda dünya düzeyindeki FIBA müsabakalarındaki bölgesel performanslarına dayalı olarak ayarlandı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz