Tek bilete iki aday / İSMAİL DURLANIK
21.02.2022 - 09:45

Doğu Konferansı’nda ilk 5 sırada yer alan takımlardan Miami Heat, Cleveland Cavaliers, Milwaukee Bucks ve Philadelphia Sixers’ın sezonu ilk altı sıra içinde tamamlayarak doğrudan play-off yapacağını düşünüyorum. Chicago Bulls çok zor bir fikstüre sahip ve kilit oyuncuları sakat ancak DeMar DeRozan ve Zach LaVine sağlıklı kaldığı sürece onlar da bir şekilde play-off’a kalır. Kalan son bilet için Boston Celtics ve Toronto Raptors’ın son maça kadar çetin bir mücadele bekliyorum. Bu ikiliyi yakından takip eden Brooklyn Nets var ama gerek Durant’ın sakatlığının bir süre daha devam edeceği gerekse yenilerin uyumu Nets’i Toronto ve Boston’ın bir adım gerisinden görmeme neden oluyor.  
 

Yoncalar çıkışta
 

Yaz transfer döneminde daha çok finansal rahatlamaya yönelik hamleler yapan Boston Celtics düşük beklentiyle girdiği sezonu çok verimli geçiriyor. Yeni Koç Ime Udoka, Celtics’i ligin en iyi savunma yapan takımlarından bir haline getirdi. Savunma verimliğinde ikinci sıradalar. Celtics hem kolektif olarak iyi savunma yapıyor hem de Marcus Smart’la dış savunmada Robert Williams’la boyalı alanı çok iyi savunabiliyor. Boston takas döneminde Derrick White ve Daniel Theis gibi sisteme uygun iki değerli parça kadroya kattı. Özellikle Derrick White, Jaylen Brown ve Jayson Tatum’u skor anlamında tamamlayabilecek olmasıyla çok değerli. Bu hamle Celtics’in defalarca yaptığı ama sonuç alamadığı Brown, Tatum ikilisinin yanına tecrübeli bir üçüncü yıldız ekleme tercihinden vazgeçmesi şeklinde de yorumlanabilir. Önceki yıllarda Kyrie Irving, Gordon Hayward ve Kemba Walker’ı Tatum ve Brown’ın yanına eklemeyi deneyen Celtics, Irving’in problemli kişiliğinden, Hayward ve Walker’ın da sakatlıkları nedeniyle istediğini alamamıştı. Boston bu defa Tatum, Brown ikilisinin merkezde olduğu onların etrafına bir hamle yaptı. Koç Udoka, White’ı ilk dört maç itibariyle benç skoreri olarak kullanıyor. Şu ana kadar verim almayı başardı. Sadece üç sayı yüzdesi düşük. Savunma ve asist katkısı tatmin edici seviyede. 
 

Celtics savunmasına yaslanan bir takım. Hücum yönlendiren bir oyuncuları yok. Koç Udoka bu açığı hücum yönlendirme görevini takım arasında paylaştırarak ve Tatum ve Brown gibi birebir oynayabilen oyuncular üzerinden hücumu şekillendirerek aştı. 
Noel arasından sonra çıkışa geçen Boston son 13 maçın 11’ini kazandı. Kalan maçları zor değil. Son maça kadar Toronto ve Nets’le doğrudan play-off’a kalabilmek için mücadele vereceklerini düşünüyorum. En kötü play-in’den play-off yaparlar. Tur geçmeleri kolay değil ama hücum yönlendirecek bir oyuncu bulmaları halinde seneye çok daha iddialı bir Celtics izleyeme hazır olalım.  

 

Eksiklere rağmen sistem oturdu
 

Farklı bir yoldan yeniden yapılanan Toronto Raptors sınırlı kadrosuna rağmen sezon boyu sürdürdüğü istikrarlı çizgiyle play-off yarışı içinde kalmayı başardı. Ancak Kanada ekibinin işinin kolay olmadığını belirtmek isterim. Raptors dar kadroyla oynuyor. Hücumda sınırlı seçeneğe sahip. Atletizm ve dinamizmle oynuyorlar. Takımda iki pozisyon eksik. Gard pozisyonunda yedek yok pivot pozisyonunda ise devşirme oyuncu kullanıyorlar. Fred VanVleet çok iyi dış savunmacı. Çok çabuk şut atarak etkili olan Gary Trent JR 3&D olarak çift yönlü katkı veriyor. İki gardın yedeği yok kadroda. Koç Nick Nurse bu ikiliyi çok uzun süre oynatarak çözüm buluyor. Bu ikiliden biri dinlenirken diğeri oyun kurucu olarak oynuyor, Scottie Barnes iki numaraya kayıyor. Kadroda elit seviyede üç tane kanat forvet var. Pivot ve gard eksiğini de bunlarla aşıyorlar. Scottie Barnes, OG Anunoby ve Pascal Siakam uzun kollarıyla ligin en iyi kanat savunmasını yapıyor. Bu üçlü pas istasyonu olarak 11’lik asist katkısı veriyor. Sakatlıktan dönen Pascal Siakam çok verimli oynuyor. Koç Nick Nurse, Siakam’ı pivot oynatıyor. 5 numara için ince fiziğe sahip olmasına rağmen hem birebir savunmada hem de yardım savunmasında çok etkili. Raptors’un savunma lideri oldu.
 

Takımda gerçek manada tek pivot olan Khem Birch kapasitesi sınırlı bir oyuncu olduğu için uzun süre poyunda kalamıyor. Koç Nurse, Siakam’ı 5 numaraya kaydırarak ve Precious Achiuwa’yı oynatarak boyalı alanı bir şekilde idare ediyor. Achiuwa kenardan enerji katıyor ama oyun bilgisi çok zayıf. Şut atamıyor hatta pota altında bitirmekte zorlanıyor. Ancak çok mücadeleci biri ve büyük çaba gösteriyor.

Zamana ihtiyacı var
 

Hücumu sınırlı bir takım olan Toronto savunma temelli skor buluyor. Ana hücum planları top çalıp hızlı hücumlarla sayı bulmak. Böylece yarı daha hücumundaki zafiyetlerini aza indirmeye çalışıyorlar. Toronto top çalmada ligde üçüncü sırada. Baskılı savunmanın riski baskıyı aşan takımların kolay sayı bulması oluyor ama Raptors bunu göze almak zorunda. Ayrıca savunmada çok dirençliler. Toronto savunmasına karşı hücum etmek çok zor. 
 

Toronto son 11 maçta 9 galibiyet elde etti. Maç sonlarını çok iyi oynuyorlar. Uzatmaya giden Miami ve Chicago maçlarını kazanmayı başardılar. Özellikle üç uzatmalı Miami maçı uzun süre hafızalarda kalacak kalitede mücadeleye sahne oldu. Koç Nick Nurse kısıtlı malzemeden çok iyi verim almayı başardı. Ancak oyuncuları çok uzun süre sahada tutması sakatlık riskini arttırıyor. Takas döneminde Dragiç’i vererek aldıkları Thaddeus Young sisteme uygun, tecrübeli bir uzun. Boyalı alanda katkısı olacaktır. 
Raptors her ne kadar bu sene beklentileri aşmış olsa da yolu uzun değil. Kısa rotasyonunda Van Vleet dışında yaratıcı oyuncusu yok. Pivotları yok. Ayrıca delici oyuncuları yok ve sete sette şut sokmakta zorlanıyorlar. 

 

Yapılanmada belli bir temel oluşturdukları için önümüzdeki sezonlar için iyimser olabiliriz. Maaş boşluğu ve ekstra draft hakları Kanada ekibine hamle şansı tanıyor. Ligin en GM’lerinden biri olan Masai Ujiri eksik noktalara bir takviye yapacaktır. Toronto için tünelin ucunda ışık var.  

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın