Sıra geldi savunmaya / İSMAİL DURLANIK
24.11.2022 - 13:41

Yıllardır başarıyla hasret kalan Sacramento Kings kötü başladığı sezonda seri galibiyetlerle kendini ilk 6 içine atmayı başardı. Tempolu oynuyorlar. İzlemesi keyifli bir takım. Bu çıkışı olumlu bulmakla beraber temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Kings'in geçmişinde benzer iniş çıkışları çok gördük. İstikrar sorunları var. İyimser olmamı engelleyen bir diğer faktör Sacramento'nun savunmada çok kötü olması. Hücum ribaunlarında yetersizler. Tamamen hücumla kazanıyorlar. 120 atıp 117 yiyerek zirveye çıkarsınız ama orada kalamazsınız. Kings sezon başında savunmasıyla ünlü Mike Brown'ı takımın başına getirdiğinde beklentim savunmanın toparlanması yönündeydi. Bir yükseliş oldu ama savunmada değil hücumda oldu. Sacramento ofansta müthiş bir aşama kaydetti. Şu anda istatistiksel olarak ligin en hücumuna sahipler. Son 8 maçta 7 galibiyet elde ettiler. Bu maçların 5 tanesinin deplasmanda olduğunu dikkate aldığımızda dış sahada etkili bir Kings görüyoruz.

Özgürlük Fox'a yaradı

Kings'in çıkışındaki baş aktör De'Aaron Fox. 25 yaşındaki oyun kurucu takımın direksiyonu kendisine verilince, coştu. 25.4 sayı, 6.4 asist, 4.8 ribaunt, %38 üç sayı, %56 genel şut yüzdesiyle all starlık oynuyor. De'Aaron Fox lider karakter sergiliyor. Takımını iyi yönetiyor. Kritik anlarda sorumluluk alıyor. Performansına bakınca Sacramento'nun Haliburton'u takaslamasının doğru karar olduğunu görüyoruz. Bir arada verimli olamayan iki oyuncu ayrı takımlarda çok iyi oynamaya başladı. Fox'un Sabonis'le uyumlu oynaması diğer artısı. Kevin Huerter çok çabuk uyum sağladı. Maç başına 3.7 üç sayı isabeti kaydediyor. Sabonis boyalı alandan skor üretiyor, çaylak Keegan Murray fena başlamadı. Basit ve etkili oynuyor. Üç sayılarla alan açıyor. Topsuz oynayabilmesiyle Fox ve Sabonis'le uyumlu. Savunması için geçer not verebilirim. Ancak Sabonis'in savunmadaki açığını kapatmak için daha iyi olmalı. Ribaunt katkısının düşük olması dışında beklentiyi karşıladı. Harrison Barnes alıştığımız gibi, savunma jokeri. Lakers'ın hangi akla hizmet elinden kaçırdığını anlayamadığım Malik Monk benç skoreri olarak verimli. Kings'in hızlı hücum tarzında kendini buldu.

Sadece atarak olmaz

Sacramento genç ve istekli kadrosuyla yarışın içinde kalacak gibi. İyi hava yakaladılar. Golden State bu kadar dipdeyken, Phoenix, Clippers, Denver, Memphis henüz toparlanmamışken kazanabildikleri kadar maç kazanıp en azından normal sezonu üst sıralarda bitirebilirler. Ancak kalıcı başarı için savunmanın toparlanması ve istikrar lazım. Atarak bir yere kadar gidebilirsiniz. Henüz Kings döndü diyemeyiz ama krallar kıpırdanmaya başladı. Ayağa kalkıp koşmalarının yolu savunmadan geçiyor. Sacramento, ortalama düzeyde savunma yapacak oyuncu grubuna ve savunma taktikleriyle tanıdığımız bir koça sahip. Eldeki malzemeyle savunmada gelişeceklerini düşünüyorum. Chris Webber'lı yıllardaki gibi iddialı Sacramento Kings hayal değil.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz