Sıfırdan zirveye / İSMAİL DURLANIK
23.01.2023 - 11:57

Çift yönlü kontratlar draft edilmeyen oyuncular için büyük şans olduğu gibi kulüpler için finansal anlamda rahatlama. Bu tür kontratla kadroya alınan oyuncu gelişim gösterirse yıllık ödenen 1.5 ve 2 arası değişen ücret başlangıç açısından makul. Vergi çıkınca 750 bin-1 milyon arasındaki maaş ve rotasyonda 13-14-15. sırayı almak draft edilmeyen oyuncular için Avrupa'da kazanacaklarının üstünde, kulüpler içinse mali yük getirmiyor. Bir anlamda 'kazan kazan' durumu. NBA ölçeğinde asgari ücret olarak niteleyebileceğimiz sözleşmeyle şans bulan bazı oyuncular beklenenin üstünde katkı yaparak az paraya çok iş yapabiliyor. Bu tür kontratların en az iki senelik olduğunu düşündüğümüzde oyuncular bir tür draft edilmemenin diyetini ödemiş oluyor.

Austin Reaves Göründüğünden sert

Scout birimi, rezalet yönetilen Lakers organizasyonunun en başarılı bölümü. İlk tur sonları, 2. tur  ve draft edilmeyen oyunculardan pek çok değerli parça bulmayı başardılar. Lakers scoutlarının son keşfi Austin Reaves. Draftta seçilemeyen Reaves, Yaz Ligi kadrosundan dahil olduğu Lakers'ta geçen seneyi iyi geçirmişti. Bu sene üstüne koyarak rotasyonun önemli parçası oldu. Dış şut, penetre, savunma, oyun kurma ve topsuz oyunda etkili. Basketbol zekası yüksek. 36 maçta 29 dakika süre buldu. 10.8 sayı, 3.1 ribaunt ve 2.2 asistle azar azar ama çok yönlü katkısı var. Hiçbir şeyi mükemmel yapamıyor ama çok şey yapıyor ve belli seviyenin altına düşmüyor. Bebek yüzünden ve fiziğinden beklenmeyecek seviyede sert. Darbeye rağmen bitirebiliyor. Savunma bilgisi ve konsantrasyonu yerinde. Rekabeti seviyor ve geri adım atmıyor. Tavanı yüksek değil ama çok iyi yan parça. Taraftar onu, o da tribündeki hoş kızlarla flörtleşmeyi seviyor. Bu sene 1.5 milyon dolarlık kontratı bitiyor. Serbest oyuncu olacağı için bolca teklif alacaktır. Rob Pelinka ne yapıp edip onu kalmaya ikna etmeli. Çünkü Lakers taraftarının ikinci bir Alex Caruso vakasına tahammülü yok.

Jose Alvarado Sevimli hırsız

 

98 doğumlu Alvarado, geçen sene play-off'ta Chris Paul gibi ligin en deneyimli gardının adeta aklını alan savunmasıyla dikkati çekti. Bu sene de üstüne koyarak devam ediyor. İstatistikleri geçen senenin neredeyse iki katı. Hornets'in şut koçu Fred Vinson'la yapılan şut antrenmanları sonuç vermiş olmalı ki en zayıf noktası olan dış şutunu da geliştirdi. %34'la 1.5 üç sayı isabeti var. Denver Nuggets'a karşı %72 üçlük isabet yüzdesiyle 8 üç sayı isabeti ve 38 sayılık performansı ofansif anlamda kat ettiği yolun ispatı.
Pelicans taraftarı onu, bir bilgisayar oyunundan esinlenerek 'Grand Theft' olarak anıyor. Lakabının oyun stiliyle örtüştüğünü düşünüyorum. Rakibine sakız gibi yapışarak yaptığı baskılı savunmanın yanında, set hücumunda kendini unutturarak rakipten top çalıyor. Adeta kaplan sessizliğinde ve sinsice yaklaşıyor. Bu tür savunmacı oyuncular genelde taraftara sevimli gelmez ama Alvarado, kısıtlı yeteneğine rağmen mücadeleci yapısıyla sadece Pelicans'ın değil diğer taraftarların da gönlünü kazanmayı başardı.
Porto Riko asıllı basketbolcunun 185'lik boyu NBA standardına göre kısa ama azmiyle bunun üstesinden geliyor. Bu sene yedekten gelerek, 21.8 dakikada 9.4 sayı, 3.2 asist, 2.5 ribaunt ve savunma çabasıyla vazgeçilmez oldu. Sahadaki başarısını finansal anlamda artıya çevirmek için bu sene hariç iki sene daha beklemesi gerekecek. 23'de 1.8, 24 yılında ise 2 milyonluk kulüp opsiyonu var. Bu performansla Pelicans'ın opsiyonu kullanmaması çılgınlık olur. Dolayısıyla Alvarado kallavi kontrat için 2025'i beklerken iki yıllık takım opsiyonlu bir anlaşmaya imza atan menajeri Ronald Shade'e epey sövecektir.

 

Photo of Kevin Durant and Yuta Watanabe
Yuta Watanabe Üçer üçer sayan  samuray
 

28 yaşında, geç keşfedildi. 5 yıllık NBA geçmişi var ama bu sene tanındı. İlk iki sene Memphis'te sadece 33 maça çıktı. Nick Nurse'in eğitiminde geçen 88 maçlık Toronto macerası ise gelişimi açısından yararlı oldu. Brooklyn Nets'te 32 maçta forma giydi. 18.1 dakikada %50 gibi inanılmaz bir yüzdeyle üç sayı atıyor. 6.6 sayının yanında 2.7 ribaunt katkısı var. Japon uzun forvetin bilekleri çok yumuşak. Her takımın ihtiyacı olacak türden ofansif rol oyuncusu. Savunma dahil oyunun diğer yönlerinde pek yok ama bu yüzdeyle soktuğu sürece tek yönlü oynamasının önemi yok. Japon basketbolcu Nets'le 2 milyon dolarlık bir senelik sözleşme imzalamıştı. Bu çıkışın ardından menajeri en azından 7-8 milyondan 3 yıllık sözleşme kapmalı.
 

Sam Hauser Bay üç sayı
 

Danilo Gallinari, İtalya Milli Takımı'nda sakatlanıp sezonu kapatmasa muhtemelen kendisini tanımayacaktık. Gallinari'nin şanssızlığı Hauser'in fırsatı oldu. O da bulduğu şansı iyi değerlendirdi.
 

%40 isabetle maç başına 1.5 üç sayı isabeti var. 5.6 sayı, 2.4 asistle oynuyor. Hücumunun temelini üç sayılar oluşturuyor. Orta mesafeye bile yönelmiyor. Beyaz ve atlet olmaması savunmada kolay geçileceği hissi uyandırıyor ama öyle değil. Temastan kaçınmıyor. Ayrıca kısaların karşısında durabiliyor. Elit savunmacı denilemez ama çabası ve konsantrasyonu var.
 

97 doğumlu uzun forvetin son iki yılı takım opsiyonlu toplamda 6 milyon kazanacağı 3 yıllık kontratı var. O da zengin olmak için bir süre bekleyecek. Bu arada formunu koruması lazım.

Image

Max Strus Geç oldu ama oldu
 

Ailesinin hemen her ferdi sporcu olan Strus, ilk NBA macerasını çift yönlü sözleşme imzaladığı Chicago Bulls'la yaşadı. Ancak orada işler yolunda gitmedi ve sadece 2 maçta 6 dakika süre bulabildi. Daha çok Bulls'un G Lig takımı Windy City Bulls'da geçirdiği sezonun ardından serbest bırakıldı. 2020-21 sezon başında Miami Heat'in Yaz Ligi takımına girmesiyle kaderi değişti. Üç sayı çizgisinin dışındaki etkili oyunuyla rotasyonda kendine yer açtı. Bu sene 30.8 dakikada 12.9 sayı, % 33.4 üç sayı yüzdesi, savunma ve 2.3 asist, 3.6 ribaunt katkısıyla Miami Heat'in önemli ismi oldu. İlk yılında sorun yaşadığı faul atışlarında önemli gelişme kaydetti. %66'dan %87.9'a çıkardı yüzdesini. Sezon sonu 1.8 milyon dolarlık kontratı sona eriyor. Pat Riley kesenin ağzını açmazsa seneye Strus'u başka takımda izler. Strus 26 yaşında ve parayı öncelemeli. Günümüz basketbolunda üç sayı bu kadar kıymetliyken, çift yönlü katkı yapan bir oyuncu en az 10 milyon dolarlık kontratı hak ediyor.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın