Sevindiren dönüşler / İSMAİL DURLANIK
25.03.2022 - 12:21

Bazı insanların değeri varlığında değil yokluğunda belli olurmuş. Brook Lopez’in Milwaukee Bucks için ne kadar önemli bir oyuncu olduğu sakatlanınca anlaşıldı. Günümüz basketbolun olmazsa olmazı atletizm yeteneği açısından fukara olması, 2.15’lik bir pivota göre ribaunt rakamlarının düşük olması, savunmada adam değişememesi, kondisyonunun 25 dakikadan fazla oyunda kalmasına yeterli olmaması nedeniyle Bucks için olsa da olur olmasa da diye düşündüğüm bir isimdi. Sezonun ilk maçında sakatlanınca gücü ve oyun bilgisiyle pota altı savunmasında ne kadar büyük açık kapattığı görüldü. Lopez’in yokluğunda bütün defolar ortaya çıktı. Geçen sene savunma verimliliğinde 10. sırada yer alan Bucks bu sene 14. sıraya geriledi. Lopez’in yedeği olarak verimli oynayan Bobby Portis’in bütün çabasına uzun süre oynayınca savunmada ne tür defo olduğuna şahit olduk. Giannis Antetokounmpo adeta tek başına boyalı alanı savunmak zorunda kaldı. Yunan basketbolcu bu görevi gayet iyi yaptı ama hem 4 hem 5 numara savunmak onu çok yıprattı. Ayrıca play-off’lar için hem savunmanın hem hücumun yükünü sırtlanmak zor olacaktı. Ne zaman döneceği merakla beklenen uzun adam Chicago Bulls maçıyla sahalara döndü. 24 dakika oyunda kaldığı ve % 50 ile 10 sayılık katkı yaptığı karşılaşmada güçlü ve istekli görüldü. Bir sonraki Wiards maçında 28 dakikada 13 sayı attı. Elbette maç eksiği var. Henüz şut ritmini de bulmuş değil. Zamana ihtiyacı var. Kalan 10 maçta eksiklerini gidereceğini düşünüyorum. Favorisi bol bir şampiyonluk mücadelesi olacak. Form tutmuş bir Brook Lopez’la Milwaukee Bucks üst üste ikinci yüzüğü kazanmak için çok daha şanslı.

Bir başka sakatlıktan dönüş hikayesine Patrick Williams imza attı. 2001 doğumlu basketbolcunun bu sezon oynamasını beklemiyordum. Onun dönüşü sürpriz oldu. Williams sakatlık dönüşü oynadığı üç maçta yedekten gelerek 18 dakika oyunda kaldı ve 5 sayı ile oynadı. % 40’la üç sayı attı. Orta mesafe hücumlarında etkisiz göründü. Williams çok hazır gözükmedi ama takımın ona çok ihtiyacı var. Yokluğunda Koç Bill Donovan small ball oynayarak uzun forvet açığını De Marr de Rozan ve Derrick Jones JR’la kapatmaya çalıştı ama özellikle savunmada bu ikilinin yetersiz kaldığı görüldü. Oyunun çok daha sertleşeceği play-off’la öncesi Williams’ın dönüşü Bulls için adeta müjde oldu. Play-off’lara kadar toparlanabilirse Koç Donovan’ın eli çok daha güçlenir.  

Takımla antrenmanlara başlayan Denver Nuggets’lı Jamal Murray ve Clippers’lı Paul George play-off’larda forma giyme ihtimali olan diğer isimler. Yetkililer Murray’ın oynama ihtimalinin % 50 olduğunu belirtiyor. Paul George’un play-off’ta forma giyme ihtimali ise daha düşük. 

Kyrie için müjdeli haber gelebilir

New York Eyaleti’nin aşı protokolü nedeniyle Brooklyn Nets’in evinde oynadığı maçlarda oynamayan Kyrie Irving’in oynama ihtimali belirdi. Belediye Başkanı Eric Adams’ın aşı politikasında değişikliğe gitmeye hazırlandığı haberi basına sızdı. Aslında bu kararla büyük bir saçmalığa son verilecek. Aşı olmayan bir taraftar seyirci olarak Nets maçı izleyebiliyor ama aşı olmayan bir oyuncunun oynamasına izin verilmiyor. Şayet değişiklik yapılırsa bu çifte standarta son verilmiş olur. Sadece deplasman maçlarında oynayan Irving umarım zaman zaman yaptığı gibi problem yaratmaz ve oyuna odaklanır. Onun yeteneklerini play-off’ta izlemekten mahrum kalmayı istemem.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın