Satranç / İSMAİL DURLANIK
03.02.2023 - 12:10

Enteresan bir takas dönemi geçiyor. Son altı güne girdik ama Lakers'ın Hachimura hamlesi dışında tek bir hareket yok. Bunun nedeni, alıcı fazla, satıcı az ve çok talepkar. En gözde satıcı Toronto Raptors ama onlar da tok satıcı. OG Anunoby, Gary Trent Jr ve Fred VanVleet'i takasa açtılar. Anunoby için 3 draft hakkından başlayan istekleri var. 25 yaşındaki kanat forvet değerli bir oyuncu ama 3 ilk tur vermek çılgınca. Hele Minnesota Gobert'e dünyaları verip duvara toslamışken, kimsenin böyle bir hata yapacağını sanmıyorum.

Çift yönlü kanadım olsa

Çok sayıda takım çift yönlü kanat arıyor. Hemen hepsi Anunoby'i bekliyor. John Collins, Jae Crowder gibi makul seçenekleri son çare gördükleri için hamle yapmıyorlar. Toronto'nun tavrının böylesi piyasayı kilitleyen bir tarafı oldu. Milwaukee Bucks ve Miami Heat'in hedefi Jae Crowder. Memphis Grizzlies ve Cleveland Cavaliers'in de rotası aynı ama onlar daha az istekli. Olursa fırsat transferi olsun havasındalar. New York Knick, Anunoby için 1. tur hakkı ve genç oyuncu vermeye razı ama 3 tane isteği geri adım atmalarına neden oldu. Bir yandan da Zach LaVine için zemin yoklayan Knicks daha makul koşullarda çözeceği Reggie Bullock hamlesini yedekte tutuyor. Bence yapmasalar daha iyi ama Knicks bu. Hata yapmayı seviyorlar.

Image

Luka’ya yardımcı şart

Dallas, Luka Doncic'in sırtında gidilecek yolun uzun olmadığının farkında. Yanına bir yardımcı arıyorlar ama ellerinde değerli parça yok. Son çare olarak Dorian Finney Smith'i kullanarak bir takviye peşindeler ama işleri zor. Lakers'ın rüyası üç sayı sorununu çözmek. Ancak onlar son günü bekleyerek mümkünse 1. tur hakkı vermeden takviye yapmayı hedefliyor.

İlle de oyun kurucu

Bir diğer Los Angeleslı, Clippers oyun kurucu arıyor. Kawhi Leonard bu konudaki isteğini medya karşısında dile getirdi. Onların hedefinde Fred VanVleet var ama 2 tane ilk tur isteği geri adım atmalarına yol açtı. Uygun şartlarda alınabilecek Mike Conley ve Kyle Lowry seçeneklerini beklemeye aldılar. Yaş ve sakatlık geçmişlerini düşününce bence de doğrusu bu. VanVleet yaşı, çift yönlü etkisi ve topsuz oynayabilmesiyle aranan kan ama Toronto'yu memnun etmek zor. Bana göre Clippers'ın ayakları çabuk bir pivota da ihtiyacı var ama ancak o konuda bir çabalarını görmedim. Atlanta Hawks, rolünden memnun olmayan John Collins için istediği 1. tur + genç oyuncu paketinde indirim yaptı ama ilgi Bogdan Bogdanovic'in üstünde. Çok sayıda ekip Sırp skorerin şartlarını sordu. Hawks Bogdanovic’ten ayrılmak ister mi bilemem ama ayrılırsa da çok şey ister. Golden State takviye yapmasını beklediğim bir diğer takım. Mümkünse James Wiseman'la işi çözmek istiyorlar. Chicago Bulls, Alex Caruso'yu takasa açtı. Ancak 2 ilk tur hakkı isteği çılgınca. Zach LeVine için birkaç teklif olduğu söyleniyor. Bence yolları ayırmak mantıklı. Elbette karşılığı alınırsa.

Simons gitsin Hart kalsın

Bir diğer çılgınlık Portland'ın Josh Hart'ı göndermek istemesi. Yıllarca Lillard-McCollum ikilisiyle bir noktada tıkanmışken benzer türde Lillard-Simons gibi çok iyi atan ama hiç savunmayan ikili yapmak hatadan ders almamak demek. Josh Hart savunmada açık kapatan bir tür tutkal. İlla biri gidecekse Simons gitmeli. Umarım Hart'ı kaybetmezler. Portland'ın diğer yollamak istediği Jusuf Nurkic'e itirazım yok. Hem takım hem de Boşnak pivot için bir başka maceraya atılmanın zamanı geldi. Detroit Pistons, Bojan Bogdanovic için çok sayıda teklif alıyor. İlk tur draft hakkına verecekler. Hırvat şutör 33 yaşında ama muazzam oynuyor. Kısa süreli çözüm için o hak verilir. Pistons Saddig Bey'i de aynı şartlarda göndermeye niyetli ama sürekli gerileyen bir genç oyuncuya ilk tur veren olmaz. Philadelphia Sixers, Brooklyn Nets, Sacramento Kings küçük takas için fırsat kollayan takımlar.

Hamleler son güne

Takasların son güne sarkması alıştığımız bir durum. Ancak arada ufak tefek takaslar olur, büyükleri son günlere kalırdı. Bu sene hepsi son güne kalacak gibi. Kimler gider kimler kalır, fikrim yok. Öylesi bir satranç oynanıyor.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz