Reaksiyondan ötesi / GÖKHAN TÜRE
15.10.2021 - 09:48

Fenerbahçe BEKO’nun, iki gün önce Alba Berlin deplasmanında aldığı sıra dışı yenilginin ardından Unics Kazan karşısında reaksiyon vermesi bekleniyordu.

Sarı-Lacivertliler, reaksiyonun da ötesine geçip, Alba’ya karşı “Sarı Miras’a ihanet” kabul edilebilecek felaket bir ikinci yarının ardından dün Rus rakibine patladı.

Savunma ve hücum birbiriyle senkronize olduğunda, eğer yanında yetenek, tecrübe, oyun aklı ve en önemlisi de “motivasyon” da var ise bu oyunda kalite olarak “sınıf atlamak” çok da zor değil… Nasıl ki, savunmayı bıraktığınızda hücumda da oyundan düşüp, motivasyonu yitirdiğinizde “sıradan” bir takıma dönüşmeniz mümkünse…

Fenerbahçe BEKO Kazan karşısında saha içinde ve kenarda iki şeyi doğru yaptı. Sahadaki oyuncular, kenardan gelenler, yani takım olarak savunmaya 40 dakika boyunca, bir an olsun geri adım atmadan odaklandılar. Kenarda da coach Djordjevic, momentumu ele geçirdikten sonra oyunun akışına fazla müdahil olmadan, bu kez zamanlamayı iyi ayarladı, süreleri iyi paylaştırdı.

Tabii 39 farkla gelen bu tarihi galibiyet moral motivasyon açısından elbette çok önemli. Ama çok da abartılmamalı… Bunda çok çabuk oyundan düşen, kırılgan yüzünü gösteren, kimyası oturmamış, bolca hata yapan ve en önemlisi de boş şutları bile isabete dönüştürmekte zorlanan bir Unics Kazan’ın da berbat halinin de payı vardı. Hadi çizgi gerisinden 5/27 (% 18,5) anladık da, boyalı alan ve çevresinden dahi 11/38 (% 28,9) isabette kalan rakibin bu halini sadece Fenerbahçe’nin müthiş savunmasına bağlamak gerçekçi olmaz.

Alba maçında oynamayan Polonara’nın takımına oyunun iki yönünde de yaydığı enerji dünkü farklı skorda en önemli faktördü.  Geldiği günden beri “hayalet” etkisi yaratan, şutör olduğu halde 3 maçta topu topu 10 kez potaya bakan, hiçbir parametrede katkı veremeyen Marial Shayok’un da sonunda devreye girmesi de Sarı-Lacivertliler’in elini rahatlattı. Üç maçta kullandığı topu bu kez Kazan karşısında kullanıp 17 sayı çıkaran Kanadalı şutör, 4 ribaund, 5 asist ve 1 blokla nihayet kendini buldu.

Sakatlıktan dönen Guduric’in hala zamana ihtiyacı var. Şehmus’un ise oynamaya… Genç oyuncu, dün aldığı sürenin hakkını fazlasıyla verdi, Euroleague’in ağırlığını kaldırabileceğini kanıtladı. “Ondan guard olarak faydalanmak istiyorum” diyen Djordjevic’in de yüzünü kara çıkarmadı.

İki gün arayla birbirinden çok farklı iki karakterde performansa imza atan Fenerbahçe BEKO için Alba Berlin yenilgisi ve Unics Kazan galibiyeti, neleri yapması ve yapmaması gerektiğine dair hem oyuncular hem de coach Djordjevic için uzun Euroleague maratonunda “kılavuz” niteliğinde olacak…

Yorumlar


jojo Efesli acele etme dostum. Şehmus'un savunma becerisi, oyun görüşü, oyunu okuma ve gerekliliklerini yapma, penetre, hızı, asist, yıpratıcı savunma sonrası top çalma gibi alanlarda gayet iyi olduğunu biliyoruz ve gözümüzle de görüyoruz. Farklı beceri alanlarında gelişim gösterebilcegı ve olduğundan daha yüksek seviyelere ulaşabileceği de gayet açık. Elimizde böyle bir değer var ve kimse Şehmus'u göklere çıkarmıyor, şımartmaya çalışmıyor. Ayağının yere basması lazım, bu doğru ama iyiye de iyi demek lazım be Efesli!
16-10-2021 11:04
Efesli Sehmus hakkını verdi? Artık bırakalım bu Türk oyuncularımızı göğe çıkarmaya. Adam hakkını 2 dribbling ile mi verdi? Hani assist hani top çalma hani sayı? Her Türk oyuncumuzu bir katkı vermeden göklere çıkarmamızın sonucunu Kenan'dan biliyoruz
15-10-2021 14:28

Yorum Yazın


Tweetlerimiz