Portland’a talih kuşu / İSMAİL DURLANIK
06.09.2021 - 12:47

Cleveland Cavaliers üçlü takasla Larry Nance JR’ı gönderdi ve Lauri Markkanen’i kadrosuna kattı. Cavaliers’ın draftta Evan Mobley’i seçmesinin ardından bu hamleyi bekliyordum. Sonuçta 4 numara için önemli bir potansiyel aldılar. Ancak Nance JR’ı düşüşteki bir oyuncu karşılığında üstelik 4 yıllık yüksek bir kontrat vererek göndermesini beklemiyordum. Cavaliers gereksiz bir risk aldı.

Markkanen şut temelli oyuncu. İlk yılında çok iyi oynadı ama sakatlığının ardından eski performansına ulaşamadı. Sakatlık sonrası daha ağır bir oyuncuya dönüştü ve şut formu düştü. Savunması da çok kötü. Böylesi düşüşte bir oyuncuya yıllığı 17 milyondan 4 yıllık anlaşma vermek büyük risk. Yanlış anlaşılmasın Markkanen ofansif katkı sağlar. Evan Mobley ve Jarret Allen’ı tamamlayacak bir stile sahip. İtirazım düşüşteki bir isme yüklü kontrat verilmesi ve Larry Nance JR için çok daha iyi bir takasın yapılabilecek olması. Cavaliers geçen yıl Larry Nance JR için iki draft hakkını içeren teklif almış ve kabul etmemişti. Nance JR karşılığında takımın çok daha ihtiyacı olan bir SG veya draft hakları alınalabilir, Mobley’i yedekleyecek 4 numara için de Mike Muscala türü şut sokacak, minimum kontrat veya biraz üstüne oynayacak bir isim pekala bulunabilirdi. Cavaliers bunu beceremedi.

Chicago Bulls takastan kârlı çıkan taraf oldu. Sonuçta kadroda düşünmedikleri bir oyuncuyu imzala ve takasla yöntemiyle 1. tur draft hakkı alarak gönderdiler.

Portland Trail Blazers ise takasın net kazanan tarafı oldu. Larry Nance JR 4 ve 5 numara oynayabilen ve Lakers günlerinden bu yana istikrarlı biçimde gelişim gösteren, her koçun kadrosunda görmek isteyeceği türden bir oyuncu. Geçtiğimiz yıl % 36’yla üç sayı attı ve 3 asist ortalaması tutturdu. Üç sayı ve asist katkısı veren, atlet, boyalı alanı savunan, kısaların karşısında durabilen komple savunmacı bir ismi alarak yıllardır aradıkları 4 numarayı buldular. Bütün bunlara 2 sene daha kontratı olan Larry Nance JR’ın yıllık maaşının 10 milyon dolar olduğunu eklediğimizde; bütün bu özellikler 93 doğumlu basketbolcuyu maaş/performans açısından pozisyonunun en iyilerinden biri yapıyor. Portland Larry Nance JR eklemesiyle ayrıca kadro esnekliği de kazandı. Covington’u 3 numaraya çekerek Nurkiç, Larry Nance, Covington şeklinde daha kalıplı, kanat savunmasında daha etkili bir boyalı alan oluşturarak Damian Lillard ve CJ Mc Collum’un savunma zafiyetini azaltabilirler. Nurkiç geçen sene olduğu gibi kötü oynarsa Nance JR’ı 5 numara oynatarak Nance-Covington ikilisiyle daha kısa, daha atletik, üç sayı atabilen ve temaslı oynayan bir pota altı savunması oluşturabilirler. Transfer döneminde kayda değer bir hamle yapamayan Portland böylece sadece lotary korumalı bir draft hakkıyla çok önemli bir takviye yapmış oldu. 

Eskiye rağbet var

Bir süredir basketbol ara veren veya NBA dışında basketbol oynayan bazı isimler NBA takımları tarafından ilgi odağı oldu. Rotasyona 3. bir oyun kurucu eklemek isteyen Golden State Warriors, bir süre Jeremy Lin’i denedi ancak yeterli görmedi. Ardından Lance Stephenson ve Darren Collison’u denemeye aldı. Pacers formasıyla çok da başarılı geçen bir sezonun ardından 2 sene önce Hristiyanlığı daha iyi yaşamak istediği için basketbolu bıraktığını açıklayan Collison şayet fizik olarak iyi durumdaysa yararlı olabilir. Houston Rockets ise Monta Ellis ve Gerald Green’i antrenmanlarda deniyor. 2017’den bu yana basketbol oynamayan Monta Ellis bir kontrat kaparsa benim için büyük sürpriz olur. Bir başka arayışta olan veteran isim Isaiah Thomas. Birçok takımla deneme antrenmanlarına çıkan Thomas en son geçen sene Pelicans’tan 10 günlük kontrat almış ve 3 maçta 7.7 sayı ortalamasıyla ofansif katkı verebileceğini göstermişti. Bir ara adı Lakers’la anıldı ama Rajon Rondo’nun gelişinden sonra o olasılık ortadan kalktı. Keşke eski takımı Boston Celtics bir senelik veteran minimum kontrat verse kendisine.

 

 

Rondo yuvaya döndü

Bazı problemli oyuncular doku uyuşmasıyla açıklayabileceğimiz şekilde belli takımlarda huzuru buluyor ve sorunlardan uzak, daha verimli olabiliyor. Bobby Portis, Milwaukee Bucks, Dennis Rodman, Bulls bu konuya örnek verebileceğimiz ilişkiler. Rajon Rondo ve Lakers arasında da benzer bir bağın kurulduğunu düşünüyorum. Boston’daki Garnett, Pierce, Ray Allen yıllarında yaşadığı şampiyonluk dönemi dahil en az sorun yaşadığı ve yaşattığı takım Lakers oldu. Memphis Grizllies Rondo’yu serbest bırakınca başka teklifler de olmasına rağmen Rondo Lakers’a döndü. Bu dönüşe rağmen 2020 şampiyonluk yılındaki Rondo performansı bekleyenler hayal kırıklığı yaşar. Ne o takım var ne de Rondo o Rondo. Bazı maçlarda o günlerden kesit sunar o kadar. Westbrook, Nunn ikilisinin ardında 3. oyun kurucu olarak kısıtlı bir rolde oynar. Play offta durum Rajon Rondo lehine bir miktar değişir. Normal sezon için daha çok soyunma odası katkısı bekliyorum Rondo’dan.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın