Pop'un kalemi / İSMAİL DURLANIK
05.12.2022 - 10:53

Bu senenin çaylakları arasında Jeremy Sochan'ı ilk 10 içinde sayar mıyım, emin değilim. İyi yapabildiği şeyler var ama Banchero gibi topla etkili değil, Mathurin gibi yırtıcı, Jaden Ivey gibi süratli değil, Sharpe gibi olağanüstü sıçrayamıyor. AJGriffin gibi keskin şutu yok. Christian Koloko gibi çember savunamıyor. Ayrıca ofansif açıdan çok eksik. Ancak birkaç sene sonra onun için farklı şeyler konuşabiliriz. Çünkü San Antonio Spurs'un seçtiği Sochan tam da Popovich'in istediği türden bir oyuncu. Disiplinli, çalışkan, savunma konsantrasyonu yüksek, gelişime açık, yeterli atletik özelliklere sahip, ofansif açıdan ise yolu uzun bir profil. Eksiklerini giderme adına çok çalışması gerek. Spurs organizayonu onu geliştirerek uzmanlara ve bu konuda başarılı örneklere sahip. Polonyalı uzun forvet yeterli çabayı gösterirse Pop onu ilmek ilmek işler. Tıpkı Kawhi Leonard, Dejounte Murray ve Keldon Johnson gibi bambaşka bir oyuncuya dönüşebilir.

Şutu için çok çalışmalı

Polonyalı eski bir basketbolcu anne ve gene eski bir basketbolcu Amerikalı babanın oğlu Sochan renkli bir kişilik. Saçını rengarenk boyamayı seviyor. Huyu benzemesin bu konuda Dennis Rodman kadar yaratıcı. 2.06 boyundaki uzun forvet 25 dakikada 8 sayı, 4 ribaunt ve 2 asistle başlangıç için fena iş çıkarmadı. Çok yönlü savunması ve birden fazla pozisyonu savunabilmesiyle en önemli artısı. Pasör özelliği var. Zamanla bir point forvete dönüşmesi muhteme.Tam bir sistem oyuncusu. Altyapı eğitiminin bir bölümünü Avrupa'da aldığı ve Polonya Milli Takımı'nda oynadığı için temel basketbol bilgisine sahip. Boyalı alanda iyi bitiriyor ama şutunu her alanda geliştirmeli. Üçlük, orta mesafe hatta faul atışları yetersiz. Üçlük yüzdesi kabus gibi. 'le atıyor. Faul yüzdesi %55. Şutunun zayıf olması potadan uzaklaştığında hücumda bir kişi eksik bırakıyor takımını. Fizik olarak da güçlenmeli. Fiziksel yetersizliği temaslı oyunda savunma özelliğini sergilemesine engel oluyor. Zaman zaman fazla top kaybı yapması diğer eksisi.

Doğru adreste

Jeremy Sochan için doğru organizasyon ve doğru koçun elinde diyebilirim. Son yıllarda draftta umduğunu bulamayan Spurs, işlenmesi halinde altına dönüşebilecek bir cevher bulmuş gibi. Şut yüzdelerine bakınca bir hücum tehdidine dönüşmesi imkansiz gibi görünse de Spurs'un geçmişi onlarca airball ustasından %40'ları bulan yüzdeleri bulan oyuncular çıkaran başarı hikayeleriyle dolu. Ancak Sochan çok çalışmalı ve elini çabuk tutmalı. Gregg Popovich 73 3yaşında ve daha kaç yıl koçluk yapacağı meçhul. Pop'un olmadığı Spurs, oyuncu gelişimini aynı sabır ve titizlikle yapmayabilir.

Ya Doncic olmasa!

Konferans Finali'ne uzanan bir sezonun ardından daha iyisini beklenir ama Dallas Mavericks geçen sene başarılı olduğu alanlarda bile geriledi. Play-off'taki en büyük silahları olan üçlük yüzdeleri yerlerde ve orta seviyedeki savunma da yok artık. Üstelik Luka Doncic MVP seviyesinde oynamasına rağmen bu kadar kötüler. Mavericks'te birkaç kişi dışındaki hemen herkes tanınmayacak halde. Yan parçalar çalışmıyor. Rodney Bufford, Tim Hardaway ve Maxi Kleber üçlük çizgisinin gerisinden %28'le atıyor. Boyalı alandaki geçirgenlik sürüyor. Spencer Dinwiddie, ilk beşe yerleşerek Brunson'un yerini büyük oranda doldurdu ama bu defa da onun bençteki varlığı aranıyor. Christian Wood kenardan skor katkısı getirmesine rağmen bencil ve savunmaya takılmıyor. Aslında bildiğimiz Wood'u gösterdi bize. Koç Jason Kidd de kötü sezon geçirenler arasında. JaVale McGee'yi nasıl kullanacağına bir türlü karar veremedi. İlk beş başlattı, olmadı. Kenardan getirdi, memnun kalmadı. Ardından rotasyonun dışına itti. Oysa takımda savunma yapabilen tek pivot ve yıllardır bençten 15-20 dakika süre bularak oynadığı hemen her takıma katkı verdi. Kidd, rolü bu kadar net ve tecrübeli bir oyuncudan üstelik çok da ihtiyacı olmasına rağmen yararlanamıyor. Benzer bir durum Josh Green'le yaşanıyor. Aşama kaydeden tek Mavericks diyebiliriz. Şutunu epey geliştirdi. %40'la üçlük atıyor ve savunmada etkili. Kidd, ona bençten 20 dakika süre veriyor. Kısalar bu kadar kötü şut atıyorken ve savunma yerlerdeyken Green daha fazla süre almalı. Green açık alan oyuncusu. Uzun süre aldığı takdirde Doncic'le yarı saha hücumu yapması gerekecek. Bu durumun Josh Green'i zorlaması muhtemel ama bu tür sorunları çözmek Kidd'in görevi. En azından denemeli.

Takviye şart

Dallas mevcut yapıyla ve koçuyla sorunlarını çözemez. Takviye şart. Dış sut sokabilen zaman zaman da Doncic'in yükünü hafifletecek kısa ve savunma yapabilen kalıplı kanat sorunların çoğunu çözer. Formsuz oldukları için rakip takımların hayalini süsleyen oyuncu pek yok ama biten ve makul kontratlar var. Onları kullanıp çift yönlü oynayacak rol oyuncuları kadroya katılmalı. Yoksa play-off hele hele tur geçme, hayal!

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz