Phoenix, Chris Paul’u pamuklara sarmalı / İSMAİL DURLANIK
09.10.2021 - 16:31

Geçen sene NBA finali oynayan Phoenix transfer döneminde bu seviyeyi koruma adına hamleler yaptı. Final serisinde ortaya çıkan eksiklerinin önemli kısmını giderdiği verimli bir transfer dönemi geçirdi. GM James Jones ilk etapta sözleşmeleri sona eren Chris Paul ve Cameron Payne’le yeniden anlaşarak gard rotasyonunu sağlama aldı. Her iki oyuncuyla yapılan sözleşmenin de çok iyi şartlarda imzalandığını söyleyebilirim. Chris Paul 4 yıllık 120 milyon dolara imzaladı. Sözleşmenin yalnızca ilk 2 yılı garantili. Şayet Suns isterse 3. yıl 15 milyon dolar ödeyerek sözleşmeden çıkabilir. 36 yaşındaki Chris Paul 2 yıl garanti 60 milyon dolar kazanacak, ondan sonraki yıllar performansına bağlı olarak Phoenix’in tercihi olacak. Cameron Payne ise 3 yıl 18 milyon dolara kaldı. Payne geçen seneki çıkışının ardından diğer takımlardan gelecek teklifleri dinlese yıllık 10-15 arası teklif alabilirdi ancak aidiyet göstererek Phoenix’te kaldı. Minimum kontratla kadroya dahil edilen Elfrid Payton takımın 3. oyun kurucusu oldu. Nets’ten takasla alınan Landry Shamet, Devin Booker’ın yedeği olacak. En önemli takviye ise JaVale McGee oldu. De Andre Ayton kenara geldiğinde Dario Saric ve Frank Kaminsky ikilisiyle Suns pota altında çok zayıf kalıyordu. Mc Gee 15-20 dakika civarı çember savunacak deneyimli bir uzun. Takımdan ayrılanlar arasında Torrey Craig bir kayıp oldu ama takımda onun eksikliğini hissettirmeyecek kanat oyuncuları var. 

Phoenix Suns’ın geçen seneki gibi final oynaması zor ama yaptıkları yerinde takviyelerle tehlikeli bir ekip oldular. Koç Monty Williams’ın merkezinde Chris Paul’un olduğu ve rakibin en zayıf noktasına saldırmayı amaçlayan sitemi devam ettireceğini düşünüyorum. Chris Paul, Cameron Payne ve Elfrid Payton’ dan oluşan gard rotasyonu yeterli. Geçtiğimiz yıl Payne bençten gelerek önemli katkı verdi. Payton hücumda tıkanan bir oyuncu ama savunması gayet iyi. Bu ikili Chris Paul’un yükünü hafifletip play-offlara daha az yıpranarak girmesini sağlar. İki numarada takımın ana skoreri Devin Booker ve Landry Shamet var. Shamet’in gelmesiyle Booker’da tıpkı Paul gibi normal sezonda dinlenme imkanı bulur.

Mikael Bridges, Jae Crowder ve Cameron Johnson’dan oluşan kanat rotasyonu iyi savunmacı, atlet, dış şutlarda etkili. Bu üçlüye oranla daha kısa süre oyunda kalan Abdel Nader savunma katkısı ve enerjisiyle Suns’ın güvendiği bir diğer isim.

Boyalı alanda ise elit bir savunmacıya dönüşen De Andre Ayton var. Orta mesafe şutları ve pota altındaki etkili oyunuyla skor katkısı da yapıyor. Ayton, Phoenix savunmasının kilit oyuncusu. Yıllar sonra gerçek bir yedek pivotla oynayacak olması ayrı bir avantaj. De Andre Ayton ve JaVale McGee, boyalı alan savunması için yeterli olur. Geçtiğimiz yıl final maçlarında Ayton dinlenirken Antetokonmpo’nun Suns potasına ne kadar rahat yüklendiğini hatırladığımızda McGee’nin nasıl bir boşluğu doldurduğunu anlarız.

Phoenix Suns’ın kalıp problemi hala sürüyor. Pivot pozisyonu hariç bu sorunu yaşayacaklar. Ancak özellikle play-off serisinde hızlı oynayarak ve ekstra efor sarf ederek Lakers ve Clippers gibi takımlar karşısında bu sorunu aşmayı başarmışlardı. Suns’ın geçen senekine benzer bir grafik çizmesi biraz rakiplerine bağlı. Lakers takım kimyasını oturtamazsa bir Batı şampiyonluğu daha gelebilir. Phoenix’in başarıyla işleyen bir sistemi var ama bu sistem Chris Paul’e bağımlı. O rakip savunmanın dengesini bozarak köşe şutörlerini oyuna sokuyor, Ayton’ı çok iyi besliyor. Gereğinde orta mesafeden kendi atarak rakip uzunu oyundan düşürüyor. Paul’un bunları yapamadığı anlarda birebir oynayabilecek fazla isim olmadığı için Suns hücumu tıkanıyor. Kanat oyuncuları devre dışı alıyor. Buna bağlı olarak Devin Booker hem skoru hem de top yönlendirmeyi üstlenince fazlaca hata yapıyor. Chris Paul sağlıklı ve formda olursa Phoenix Batı Finali’ni zorlar.     

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz