Paylaşılamayan yetenek / İSMAİL DURLANIK
25.07.2021 - 11:18

Çok sayıda yetenekli oyuncunun olduğu 2021 draftına sayılı gün kaldı. NBA’in yeni dolar milyoneri olacak genç basketbolcuların kimler olacağını 30 Temmuz TSİ 02.30’da biliyor olacağız. Draftta ilk sıradan seçilecek isim çok büyük sürpriz yaşanmazsa Oklahoma State’in oyun kurucusu Cade Cunningham olacak. 19 yaşındaki oyun kurucu 2.03 boyunda ve fizik gücü NBA sertliği için yeterli seviyede. Uzun boylu gardlar akla yeni Magic Johnson olur mu? sorusunu getiriyor. Cade Cunningham, Magic gibi sıra dışı bir yaratıcılığa sahip değil ancak çok önemli potansiyel. Cunningham’ı draftın 1 numarası yapan özelliklere kısaca göz atalım.

2001 doğumlu oyun kurucu üst seviyede fundemental ve oyun görüşüne sahip. Savunma ve hücumda başarılı. Her iki gard pozisyonunu hem oynayıp hem de savunabiliyor. NBA’de deneyim kazandıkça kanat forvet de oynayabileceğini düşünüyorum. Çok yönlülüğü farklı pozisyonları oynamasıyla sınırlı değil. Hücum repertuarı epey geniş. Kendi skorunu yaratabildiği gibi hücum yönlendirmede de başarılı. Liderlik yeteneği, kazanma azmi ile “winner” tanımına uygun bir karakter. Tam bir yetenek paketi ve süperstar adayı. Atletik yetenekleri üst düzeyde. Elbette bu özelliklerini rekabetin çok daha üst seviyede yaşandığı NBA’de çok daha güçlü ve elit oyuncular karşısında göstermesi ve süreklilik kazanması gerekiyor. Potansiyelinin ne kadar ulaşacağını NBA serüveni başladıktan sonra göreceğiz. Ancak şayet bir sakatlık yaşamazsa önümüzdeki yıllara damga vuracak bir isim olabilir. 

Cade Cunningham böylesi özel ve etrafına takım kurulacak bir yetenek olunca doğal olarak Pistons’un aklını çelmek isteyen başka talipleri de oldu. Houston Rockets, Cunningham konusunda en istekli takım. Rockets 2. sıra+Eric Gordon ve 2, 23 ve 24. sıralardan oluşan iki ayrı teklif sundu. Sahip olduğu 3. sırayı öneren Cleveland Cavaliers bir diğer istekli ekip. Oklahoma City Thunder 2021 6. sıra ve Shai Gilgeous-Alexander’dan oluşan teklifle Pistons’u yokladı. Detroit şimdilik bu teklifleri kabul etmedi ama kapıyı tam olarak kapadığını da söyleyemeyiz. Draftın ilk 3 sıra adayı basketbolcular Jalen Green, Evan Mobley veya Shai Gilegous-Alexander’dan birini alıp ilave parçalarla başka türlü bir yapılanmaya gitmek Pistons için bir alternatif olabilir ama riskli olur. Çünkü Cunningham hem adı geçen basketbolculardan potansiyel olarak daha yukarıda hem de oyun tarzı Pistons takımına çok uygun.  Saddık Bey ve Jerami Grant başta olmak üzere çoğu oyuncu Cunnigham’ın organize ettiği hücum setlerinde daha verimli oynayabilir. Detroit Pistons, Cade’le yapılanma sürecini daha hızlı tamamlayıp beklediğinden daha önce yeniden play-off yarışına girebilir. 2003 draftında Carmelo Anthony, Dwyane Wade ve Chris Bosh seçme şansı varken 2. sıradan Darko Milicic’i tercih ederek tarihi bir hataya imza atan Detroit, seçerek yaptığı hatayı seçmeyerek tekrarlamamalı. Günümüz basketbolunun istediği pek çok özelliğe sahip çok özel bir yetenek olan Cunningham’ı gözden çıkaracak teklif ayağı yerden kesecek düzeyde olmalı. Gelenler öyle değil! 

Bu seneki draftta birkaç takas olmasını bekliyorum. Bir yandan Cunnigham için 1. sırayı isteyen Cleveland Cavaliers, Detroit’ten istediği cevabı alamama ihtimalini düşünerek alternatif bir planı yedekte tutuyor. Cavaliers 3. sıra hakkını Orlando Magic’e takaslayıp onların 5 ve 8. sıra haklarını almak için pazarlık masasında. Bir uzun seçmek isteyen Orlando, hem çember savunabilen hem de kısalar karşısında durabilen, uzun forvet ve pivot oynayabilen Evan Mobley’i seçmek için 3. sıraya çıkmayı istiyor. Şayet 2. sıradan SG Jalen Green’i seçmesi beklenen Houston Rockets, Mobley’i seçerek bütün hesapları karıştırmazsa bu takas iki takımın da istediğini aldığı bir alışverişe dönüşebilir. Bunun dışında 7 ve 14. sıra hakkına sahip olan Golden State daha tecrübeli bir oyuncu için bu haklarını takas edebilir. Philadelphia Sixers draft hakkını takaslama olasılığı olan bir diğer takım. 

Resim

Yeşil oda daveti alan Alperen ilk turda seçilecek

Gelelim draftın bizleri yakından ilgilendiren kısmına. Bu seneki drafta katılan Alperen Şengün NBA yönetimi tarafından ilk turda seçilmesi beklenen 20 oyuncunun draftı izleyeceği yeşil odaya davet edildi. Temsilcimizin yüksek olasılıkla 15 veya 20. sıra arasında seçilmesi bekliyorum ama daha üstte de seçilebilir. Drafttan mutlaka bir pivot seçmeyi planlayan Orlando Magic, şayet 3.sıraya yükselip Evan Mobley’i seçemezse B planı olarak Alperen Şengün’ün de aralarında diğer pivotlardan birini seçmeyi planlıyor. Bu durum Alperen Şengün’ün 8. sıradan draft edilmesine ve daha yüksek maaşlı bir kontrata imza atmasına yol açabilir. 2002 doğumlu basketbolcumuz fizik olarak güçlü ve dayanıklı, üst düzey yeteneğe sahip ve gelişime açık bir oyuncu. İlave olarak çok genç ve tecrübesiz olmasına boyalı alanı domine ediyor olması NBA takımlarının ilgisini çekiyor. Alperen mental olarak da güçlü. Geçen sezon ligimizde normal sezonun MVP’si seçilen Alperen ilk kez giydiği A Milli Takım formasıyla da başarılı maçlar çıkardı. Alperen Şutu başta olmak üzere eksiklerini gidermesi halinde Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu gibi başarılarla dolu, uzun bir NBA kariyeri olabilir. Alperen Şengün yaz dönemini çok iyi değerlendirdi. A Milli takım kampında kariyerinde NBA şampiyonluğu ve All Star’a seçilme başarısı olan Mehmet Okur’la özel antrenman yaptı. Bunun çok doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Mehmet Okur NBA kariyerinin özellikle Utah Jazz döneminde sürekli gelişim gösteren bir isim olmuştu. Ribaunt ortalamasını ardından 3 sayı atışlarını, post oyununu ve yardım savunmasını geliştiren Okur komple bir pivota dönüşmüştü. Alperen de kısa kariyerinde benzer şekilde sürekli gelişim gösterdi. Ancak daha kat etmesi gereken çok yol var. Bu açıdan Mehmet Okur’un oyununa ilişkin tavsiyeleri ve NBA’de kendisini nasıl bir ortamın beklediğine ait bilgileri yararlı olmuştur. Elemelerde başarısız olan Milli takımın aksine çok başarılı maçlar çıkardığı olimpiyat elemelerinin ardından sosyal medyada Alperen’in şut çalıştığı çok sayıda video izledik. Drafta katılmak için ABD’ye giden basketbolcumuz burada da çalışmaya devam etti. Milli takımdan arkadaşı Shane Larkin ve Sacramento Kings pivotu Hassan Whiteside’la bir süre birebir çalışma yaptı. Hedefine konsantre, çalışkan ve gelişime açık bir evladımızı NBA’e uğurlamak üzereyiz. Başarılı olacağını düşünüyorum. Umarım şans da yanında olur.

Yorumlar


Cahil Bu nba palavrasına bir son verin, sen nba'in reklam ajansı mısın? Gördük öve öve bitiremediğiniz yıldızları...
26-07-2021 23:04

Yorum Yazın


Tweetlerimiz