Öteki / İSMAİL DURLANIK
27.09.2021 - 15:31

Babanızın, kardeşinizin veya kuzeninizin yaptığı işte çok başarılı olduğunu düşünün. Bundan mutlu olmayan, onlarla gurur duymayanımız pek yoktur. Peki, aynı işi yapıyor ve ne kadar başarılı olursak olalım, onlarla kıyaslanıyor ve geride kalan hep biz oluyorsak? Eminim çoğumuz gene onlarla gurur duyar ama kıyaslanmaktan, konunun diğerine gelmesinden biraz rahatsız oluruz. Gelin şimdi NBA’de forma giyme başarısına ulaşmasına ve bunu yıllar boyu sürdürmesine karşın daha başarılı akrabasının gölgesinde kalan NBA’in talihsiz isimlerine geçelim.

Resim

Reggie Miller-Cheryl Miller

Eminim 18 yıllık NBA kariyerinde 18.2 sayı ortalaması tutturan, 5 ke All Star seçilen, maçın en kritik anlarında takımını galibiyete taşıyan şutları sokmasıyla ve o anların “Miller time” diye anılmasıyla şöhret olan Indiana Pacers efsanesi Reggie Miller’ın nasıl olupta “öteki” olduğuna şaşırmışsınızdır. Reggie Miller’in şahane bir NBA kariyeri oldu ama ilk yılı epey zorlu geçti. Bu sürede birkaç sene için Reggie Miller öteki oldu. Ancak Miller’ın ötekiliği diğer bütün ötekiliklerden farklıydı. Onu öteki yapan kendisinden bir yaş büyük ve bir NCAA efsanesi ablası Cheyl Miller’dı. Reggie NBA kariyerinin başında “ablasından daha kötü basketbol oynayan tek NBA oyuncusu”,”keşke yerine ablası oynasa” gibi sözlerle acımasızca eleştirildi. Aslında Reggie Miller’ın ablasının gölgesinde kalması NBA yazarlarının eleştirisiyle sınırlı değil. Ailede de bu konuda yaşadığı acı anılar var. UCLA forması ile NCAA’de oynadığı yıllarda bir maçta 30 sayı atan Reggie eve gelip bu gururu anne babasıyla paylaşmak ister ama onların konsantrasyonu bambaşka bir noktadadır, Reggie maçta ne kadar iyi oynadığını anlatsa da onu adeta duymazlar. Maçı bile izlememişlerdir. Nedeni ise o yıllarda NCAA’yi tek başına domine eden ablasının o gece USC formasıyla 70 sayı atmış olmasıdır. Reggie çok iyi oynamıştır ama Cheryl’in mükemmel performansının gölgesinde kalmıştır bu başarı. O anne babasına 30 sayılık şahane performansını anlatmak isterken onlardan ablasının 70 sayılık zaferini hikayesini dinler. Neyse ki o yıllarda WNBA yoktur ve kadın basketbolu açısından Avrupa bir cazibe merkezi değildir. 2 kere NCAA şampiyonu, 3 defa NCAA’de yılın oyuncusu seçilen ve bir maçta attığı 105 sayılık rekor yakın zamanda kırılabilen Cheryl Miller, bir süre koçluk yaptıktan sonra yorumcu ve sunucu olarak basketbol kariyerini ekranlara taşır, Reggie 3. seneden itibaren 24 sayı ortalaması ile kendini kabul ettirir ve ablasıyla kıyaslanması yavaş yavaş son bulur. Reggie Miller bir yıldız olarak sivrilmeye başlar ve aynı zamanda çok da iyi arkadaşı olan ablası Cheryl onun zaferlerini ekrandan basketbolseverlere aktarır.

Cheryl ve Reggie’nin kardeş ve basketbolcu olmanın dışında bir ortak noktası daha var. Her ikisi de kariyerlerinde 31 numaralı formayla mücadele etti. Reggie’nin UCLA ve Indiana Pacers’ta giydiği 31 numaralı forması ve Chery Miller USC’de giydiği 31 numaralı forma emekli edildi ve her şikisi de hall of fame seçildi. Bu açıdan aralarında bir denklik var. 

Resim

Seth Curry-Stephen Curry

Draftta seçilemiyorsunuz. Gelişim Ligi’nde şansınızı deneyerek oradan NBA’e kapağı atmaya çalışıyorsunuz. İlk iki yıl 3 ayrı takımdan 10 günlük kontrat almanın ötesine geçemiyorsunuz. Bu iki yılda sadece 4 maç oynayıp 3 sayı atabiliyorsunuz. Ancak motivasyonunuzu yitirmeden çalışmaya devam ediyorsunuz. Derken 3. yıl Sacramento Kings’in yaz ligi kadrosunda göze girerek 1 milyon dolarlık kontrat kapıyorsunuz. Ardından 1’er yıllık Dallas ve Portland maceraları başlıyor. Kazanç asgari ücretin az üstü ama olsun sonuçta NBA’desiniz. Ardından tekrar Dallas ama bu defa 4 yıllık bir anlaşmayla 32 milyon dolara imza atıyorsunuz. Artık NBA’de kalıcısınız. Şutunuzu da geliştirdiniz. Hatta sabit şutörlüğe topu yere vurarak skor üretmeyi de ekliyorsunuz. Bu kadar aşama Sixers’a takaslanmanızı sağlıyor. Artık şampiyonluk adayı bir takımda forma giyiyorsunuz. Sabırla, emekle, çalışmayla gelinen nokta hiç fena değil. Ancak şükran günü yemeğinde bunu ailenizle paylaşsanız abiniz Stephen’in toplam kazancı 200 milyon doları geçti. En az bir 100 milyon dolar daha kazanması yüksek olasılık ve 3 şampiyonluk yüzüğü var. 2 kez MVP 7 defa da All Star seçildi. Hatta onun için “oyunu değiştiren isim” diyorlar. Babamla yalnızken ona hava atayım deseniz Dell Curry’nin de 16 yıllık NBA kariyeri var, 1245 tane 3 sayı isabeti var. Ayrıca sizden daha fazla para kazandı. Babasından daha zengin olmayan ender NBA oyuncularındansınız. Seth Curry olmak zor. Sıradan aileler için başardıkları inanılmaz ama Curry ailesi için sıradan. Çünkü daha iyisini yapan aile üyeleri var.

Resim

Markieff Morris-Marcus Morris

“Öteki” rolünün sırayla oynandığı nadir örneklerden biri Morris kardeşler. İkizlerin NBA öncesi basketbol kariyeri beraber oynayarak geçti. NCAA’de Kansas’ta beraber oynadılar. NBA’de ise Phoenix Suns’taki yıl haricinde hep rakip oldular. 2020 yılında Lakers-Clippers rekabetinin yoğun yaşandığı 2020 yılında karşı cephedeydiler. Hatta bir Lakerslı oyuncunun anlatımıyla Morris kardeşler dışında kalan iki takım oyuncuları birbirleriyle konuşmuyordu bile. O derece sert bir rekabette rakip oldular ama kardeşliklerinden asla geri adım atmadılar. NBA kariyerlerine 2011 sezonunda başlayan ikiz kardeşlerin ilk dönemde başarılı olanı Markieff oldu. Markieff 3. sezonunda çift haneli sayı ortalaması tutturdu. Power forvet oynamasına rağmen zaman zaman pivotlarla da boğuşabiliyordu. 3 sayı çizgisinin dışından da etkili olunca Washington Wizards’tan 4 yıllığına 32 milyon dolarlık kontrat kapıverdi. İkizi Marcus da 4 yıllık kontrata imza attı ama savunma olarak başarılı olsa da hücumda bir tehdit oluşturmayınca 20 milyon dolarla yetinmek zorunda kaldı. 2017 yılında ise kardeşler arasında denge değişti. Markieff dizinden sakatlandı ve çabukluğundan epey kaybetti. Hala 3 sayı atabiliyor ve kalıplı oyuncularla boğuşabiliyordu ama hızlı oyuncular karşısında savunmada zayıf nokta olmuştu. Marcus ise Boston Celtics’e takaslanıp Koç Brad Stevens’la çalışınca bambaşka bir oyuncuya dönüştü. Savunmanın yanına 3 sayı çizgisinin ardından etkili olmayı ve çift haneli sayı ortalamasını ekleyince önce Knicks’ten 15 milyon dolarlık tek yıllık ardından da Clippers’dan 4 yıl 60 milyon dolarlık kontratı kaptı. Marcus Clippers ilk 5’ien yerleşti ve savunma sertliği ve 3 sayılarla önemli bir rol kaptı. Markieff ise veteran minimum kontrat olan 2.3 milyon dolar ve tek yıllık kontratlarla sürdürüyor kariyerini. Lakers’la bir şampiyonluk kazandı. Bu seneki durağı Miami Heat maaşı ve kontrat süresi değişmedi. Rol oyuncusu olarak bençten katkı veriyor. Bir yıl İkizler arasında para ve çift hane ortalaması ve esas oğlan ünvanı Marcus’ta. Markieff’in tesellisi ise bir şampiyonluk yüzüğüne sahip olması.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz