Orlando son gün karar değiştirdi / İSMAİL DURLANIK
26.06.2022 - 10:24

Uzunların kapış kapış gittiği, bir iki sürpriz dışında tahminlerin tuttuğu draft oldu. Bana göre en büyük sürpriz spacing sorunu yaşayan Orlando Magic'in ilk sıradan Jabari Smith yerine Paolo Banchero’yu seçmesi oldu.  Orlando, kanat forvetler arasından en uygun olanı değil, geniş hücum repertuarı ve pas yeteneği olanı tercih etti. Bu senenin oyuncularının zayıf olduğuna yönelik görüşler ağırlıklı ama ben bu tür öngörülere katılmıyorum. Süper star çıkmayacak belki ama çok önemli oyuncu olabilecek potansiyele sahip isimler var. Ayrıca söz konusu olan 18-19 yaşındaki gençler. Fizik olarak olgunlaşmaları, oyuna dair eksiklerini gidermeleri en önemlisi de ne kadar disiplinli çalışacakları gidecekleri yön için belirleyici olacak.

Orlando Magic/Paolo Banchero/ PF

Son güne kadar Jabari Smith’i seçmesi beklenen Orlando son gece karar değiştirdi ve Paolo Banchero’yu seçti. Babası İtalyan olan 208 cm boyundaki uzun forvet, çok yönlü hücum meziyetleri ve skor potansiyeliyle ön plana çıkıyor. Duke’un final four yapmasında önemli katkı yaptı. Pasör özelliği var. Şutu yeterli seviyede ancak zaman zaman istikrarsızlık yaşıyor. Kendi şutunu yaratabiliyor. Karar verme yeteneğine sahip. Dripling yapabiliyor. Daha çok orta mesafeden hücum ediyor. Dış şutunu için keskin diyemem ama bu konuda sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Ofansif özellikleri tatmin edici seviyede olan Banchero’nun eksiği savunmada. Kötü savunmacı değil ama konsantre olmuyor bazen. Ayrıca çember savunmada ve switch savunmada eksik. Oyuncu gelişimi konusunda NBA’in saygın isimlerin biri olan Jamahl Moyley’le çalışacak olması büyük fırsat. Eksiklerini giderme adına bunun faydasını görecektir. Ayrıca kısa forvet Franz Wagner’le birlikte oynayacak olması savunmada işini kolaylaştıracak. Wagner, Banchero ikilisi fizikal açıdan çok güçlü kanat rotasyonu olur. Orlando açısından artısı eksisi belli, risksiz seçim oldu. Yıldız olmasını beklemiyorum. Eksiklerini gidermesi halinde all star olabilir. 

Oklahoma City Thunder/Chet Holmgren /PF/C

Holmgren için draftın en yetenekli uzunu diyebilirim. Topla dripling yapabilen, saha görüşü ve oyun bilgisi iyi, topla ve topsuz hücum edebilen, skorer özelliği olan, pasör, 4 ve 5 oynayabilen üstelik 2.13 boyunda. NCAA’de savunma katkısı verdi. Etkili bir ribauntçu. Çemberi savunabiliyor. Hücum tarafında ise %39’le üçlük atabilmesi, pasör özelliği, şutunu yaratabilmesi, iyi bitirici olması Holmgren’i değerli yapan özellikler. Çok yetenekli oyuncu. Ancak aşırı zayıf. 213 boyu ve 85 kilosuyla cımbız gibi. Bu haliyle NBA sertliğine ayak uydurması mümkün değil. İşin savuma tarafında pek çok özelliğini göstermekte zorlanabilir. Değil pivotların kanat forvetlerin bile ekarte edebileceği kadar ince. Başlangıç için 4 numara oynaması ihtimal. Oklahoma kadrosunda fizikal açıdan onu destekleyecek isim olmaması ayrı handikap. Holmgren fizikal olarak yetersiz olmasına karşın mental açıdan çok güçlü karakter. Rekabetten asla kaçmıyor. Üst düzey pozisyon bilgisine sahip olması ve rekabetçi tavrı savunmada işine yarayacak. NBA kariyerini fizikal gelişimi belirleyecek. Holmgren tercihi Oklahoma’nın birkaç sene daha yapılanma sürecini sürdüreceğini gösteriyor. GM Sam Presti kumar oynadı. Sonucunda büyük ikramiye kazanacağını düşünmüyorum. Chet Holmgren’in NBA’de bir yeri olur ama o fizikle başrol olmaz.

Houston Rockets/Jabari Smith/PF

Houston, Paolo Banchero’yu beklerken Jabari Smith’i kucağına buluverdi. İlk seçilmeyi beklerken 3. sıraya düşmek Smith için hayal kırıklığı oldu. İki taraf için ilk tercih olmasa da Smith-Houston birlikteliği takımın iki genç yıldızı Alperen ve Jalen Green’le fazlaca uyum vaat ediyor.

Bir dönem BJK forması giyen eski bir NBA oyuncusu olan Jabari Smih SR’ın oğlu olan Smith, % 40’la maç başına 2.3 üç sayı, % 80’le faul atıyor. Draftın en yetenekli şutörü diyebilirim. Atletizmi yeterli düzeyde. Fiziği de fena sayılmaz. Temaslı oyun için bir miktar kas eklemesinde yarar var. Ribaunt sezgisi güçlü. Çok yönlü defansif özelliklere sahip. Ayakları çabuk. Birden fazla pozisyonu savunabiliyor. Kısa beşlerin pivotu olarak oynayabilir. Savaşçı yapıda. Dış şuta dayalı hücumu onu biraz sınırlasa da Houston adına bu durum artı yazabilir. Potaya yönelerek hücum etmeyi seven Jalen Green, Smith gibi bir üç sayı tehdidiyle beraber çok daha kolay hücum edebilir. Alperen’in pas yeteneği Smith adına avantaj oluşturacak diğer durum. Jalen, Alperen ve Smith çekirdeği teoride cazip görünüyor. Sahaya yansıması da aynı şekilde olursa roketler uçuşa geçebilir.  

Sacramento: Keegan Murray/ PF/

Sacramento, potansiyele yatırım yapıp, Jaden Ivey’i seçebilirdi. Ancak bugünü düşünerek ihtiyaca yönelik seçim yaptılar. 4 ve 5 oynayabilen ama uzun forvet oynamasını beklediğim Keegan Murray 22 yaşında. Bir anlamda olgun çaylak. Daha çok boyalı alandan skor üretmekle beraber üç sayı dahil şut atabiliyor. Şutundaki gelişim eksiklerini giderme yolunda çaba gösterdiğinin ispatı. Topsuz oyunda etkili olması, topu eline isteyen De’Aaron Fox ve Domanas Sabonis’le sorunsuz oynamasını sağlar. Murray çok yönlü savunma özelliklerine sahip ama istikrarı yok. Sabonis’le beraber oynayacak olması defansif yükü üstlenmesi anlamı taşıyor. Savunmaya konsantre olmalı. Zaman zaman takım oyunundan uzaklaşması Murray’ın terk etmesi gereken bir özellik. Hücumda alacağı en yüksek rol Fox ve Sabonis’in ardından 3. opsiyon olmak olur. Daha fazlasını şu an için istese de yapamaz. Savunmaya sarılarak takım içindeki rolünün kalıcı olmasını sağlamalı. Sacramento, Ivey’i seçmediği için gelecekte üzülebilir ama bugün için istediğini aldı.

Detroit Pistons/ Jaden Ivey/ G/SG

İhtiyaca yönelik en net hamle Pistons’tan geldi. Kings’in Ivey’i seçmemesi Detroit’in çaba göstermeden aradığını bulmasını sağladı. Cade Cunningham’ı tamamlayacak özelliklere sahip Jaden Ivey sporcu gen taşıyor. Babası NFL’de oynamış. Eski basketbolcu olan annesi de koçluk yapıyor. Patlayıcı, süratli, potaya gitmeyi seven, delici gard. Şutu yeterli sayılmaz ama son yıllarda o konuda önemli aşama kaydetti. Daha da gelişeceğini düşünüyorum. Detroit Pistons, top kontrolü yeterli olmadığı için ana oyun kurucu oynamakta zorlanan, dış şutu da gelişmeye muhtaç Ivey’in defolarını örtecek kadroya sahip. Ivey’in yapamadıklarını Cunningham elit seviyede yapıyor. Ayrıca Cade ve Ivey’nin fizikli oyuncular olması, Pistons’ın kısa savunması adına önemli artı. Ivey eksiklerini giderirse önemli oyuncu olur. Ancak şu haliyle bile hızıyla iş yapar. Jaden Ivey’in süratiyle Ja Morant’ı andırıyor olması 20 yaşındaki gardı değerli kılan özellik. Kağıt üstünde birbirini tamamlayan gard ikilisine kavuşan Pistons, 13. sıradan geniş savunma repertuarına sahip eski tip pivot olan Jalen Duren’ı seçti. 213’lük pivot savunmasının yanında atlet ve pasör özellikleri Pistons’u cezbetmiş olmalı. Draftı iyi değerlendiren Detroit serbest oyuncu pazarından Miles Bridges veya Deandre Ayton’dan birini almayı hedefliyor. GM Troy Weaver bunu başarırsa Pistons yeniden yapılanmadan rekabetçi olmaya hızlı geçiş yapar.

Dikkat çekici hamleler

İlk beş sıra seçiminin dışındaki öne çıkan hamleler arasında en ilgi çekici olan Shaedon Shape. 2003 doğumlu gard 196 boyu ve uzun kollarıyla büyüleyici fiziğe sahip. Çok iyi sıçrıyor, elit seviyede şutunu yaratabilen bir skorer. Seyir zevki yüksek bir oyuncu. Ancak sakat olmadığı halde geçen seneyi oynamadan geçirdi. Problemli bir kişilik. Damian Lillard ve Anfernee Simons’la beraber oynayacağı için ilk senesinde istediği kadar top kullanamayabilir. Sabırlı olmalı. Portland onu alarak kumar oynadı. Sonucunda 7.sıradan elmas bulmuş da olabilir. Lotaryadan karavana atmış da…Sharpe o kadar yetenekli ki disiplin sorunlarına karşın risk almaya değer. Atletizmi, perimetre savunmasında etkisi ve üçüncü veya dördüncü skor opsiyonu olabilecek ofansif özelikleriyle Bennedict Mathurin Indiana Pacers için ideal ekleme oldu. 2002 doğumlu kanat forvetin draftın hemen ardından Lebron James’e sataşması onun adına talihsizlik oldu. Rekabete istekli olmak genç oyuncu için olumlu ama bunu sözleriyle değil performansıyla yapmalı. Charlotte’ın 15. Sıra seçimi Mark Williams ihtiyaca yönelik olumlu hamle oldu. Devasa kulaç uzunluğuna sahip pivot çok iyi çember savunabiliyor. 2.8 blok ortalamasıyla oynayan 2001 doğumlu pivot oyunun diğer yönlerinde zayıf ama boyalı alanı savunabilmesi Bobcats’e ilaç gibi gelecek. Pelicans’ın 8. sıra seçimi olumlu. Dyson Daniels çok iyi savunmacı. Geçen sene Jose Alvarado piyangosunu bulan Pelicans yanına 2003 doğumlu Daniels’i ekleyerek gard savunmasına önemli yatırım yaptı. İkisi de hücumda eksik ama o iş CJ McCollum’da olduğundan sorun olmaz. Pelicans’ın 41. Sıra seçimi EJ Liddell, savunmada switch yapabilmesi ve pivotlarla eşleşebilmesiyle defansa yönelik diğer olumlu hamle oldu. Grizzlies’ın 19. sıra seçimi Jake LaRavia tam olarak bir tamamlayıcı yan parça. Oyunun iki yönünde de katkı yapıyor. Geniş rotasyonla oynamayı seven Taylor Jenkins üç numarada ona süre verecektir. Golden State, Patrick Baldwin seçimiyle Otto Porter’ın olası ayrılığına karşı önlem aldı. Topsuz üretebilen Baldwin şut potansiyeline sahip. Miami Heat’in Nikola Jovic seçimine şaşırdım. Joviç yetenekli oyuncu. 208 boyunda olmasına karşın top hakimiyeti çok iyi. Pas yeteneği de iyi seviyede. Ancak savunmaya hiç takılmıyor ve fiziği soru işareti. Çoğu takım için yetenekleri defolarını göz ardı etmeye yeter ama kavgayı bile bir motivasyon aracı olarak kullanan, savaşçı Heat kültürüne uygun değil. Bakalım 2003 doğumlu oyuncu mu değişecek yoksa Miami Heat yetenekli ama yumuşak bir gence alan mı açacak göreceğiz. Cleveland, Ochai Agbaji seçimiyle olumlu iş yaptı. Nijeryalı kanat 22 yaşında ve lige hazır. Savunması ve toplu, topsuz skor üretebilmesiyle Cavaliers için çok iyi yan parça oldu. Agbaji tercihi Cedi Osman’ın gidişinin habercisi diyebilirim. Çünkü takım içinde ona rol kalmadı. Isaac Okoro ve Ochai Agbaji’nin arkasında 3. forvet olarak 3-5 dakikalık rol için Cedi fazla lüks kaçar. Temsilcimizi yeni sezonda başka takımda izleriz.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın