O sene bu sene / İSMAİL DURLANIK
30.01.2023 - 10:07

Denver Nuggets tarihindeki ilk NBA Finali'ni bu sene yaşayabilir. İniş çıkışların bolca yaşandığı Batı'da Memphis Grizzlies'le beraber en istikrarlı takım. Denver Nuggets'in misafirperverlikten uzak tavrı bu sene de sürüyor. 22-4'lük oranla evinde en çok kazanan takım. Nuggets şayet ligi en iyi dereceyle bitirip saha avantajını ele geçirirse, play-off’ta bunu en iyi şekilde kullanır.

Denver'ın en önemli silahı son iki yılın MVP'si Nikola Jokic. Sırp pivot 25.1 sayı, 11 ribaunt, 9.9 asist ve %63 şut yüzdesiyle üçüncü kez MVP ödülüne koşuyor. Rakamları kadar göz alıcı olan istikrarı. Kötü oynadığı maç yok neredeyse. Üstelik bu istikrar son birkaç yıldır devam ediyor.

Oyunu değiştirdi

Jokic’in yeterince hakkının verilmediğini düşünüyorum. Bence o, oyunu değiştiren bir basketbolcu. Pas yeteneği olan onlarca pivot sayabiliriz. Ancak onun gibi oyun kurabilen yok. Rakip savunmaları çaresiz bırakıyor. El üstü atıyor, boyalı alana saldırıp bitiriyor. İkili sıkıştırma getirdiğinizde boştaki arkadaşını bulması saniye sürmüyor. Ofansif yeteneğinin sınırı yok. Evladımız Alperen Şengün gibi gençlere ilham kaynağı oldu. Gelecekte "point pivot" tanımını daha sık duyacağız ve hep Jokic'le anacağız.

Denver Nuggets'ın yeni GM'i Calvin Booth, transfer döneminde iyi iş çıkardı. Bruce Brown ve Kentavious Caldwell Pope gibi iki değerli savunma yapan ve ceza şutu atan kısa ekledi. Aaron Gordon'la beraber Nuggets savunmasını 15. sıraya çıkardılar. Savunmada daha iyi olmalarını bekliyorum.

Sakatlıktan dönen Jamal Murray ve Michael Porter JR yavaş yavaş ritim buluyor. Porter kısa bir sakatlık yaşadı. Murray ise gayet sağlıklı ve takımın ikinci skoreri olarak Jokic'in destekçisi.

Takım arkadaşlarını yükseltiyor

Aaron Gordon bu sene kariyer sezonunu yaşıyor diyebilirim. Savunmada alıştığımız gibi çok iyi. Hücumda ise son altı yılın en yüksek rakamına ulaştı. Jokic'le oynamak ona çok iyi geldi. Kötü karar verici olması dışında oyunun iki yönünde de çokça silahı olan Gordon, Jokic'in paslarının yardımıyla, bireysel skor üretmek zorunda kalmayınca çok daha verimli oynamaya başladı.

Bones Hyland bençten skor üretimiyle önemli silah. Zayıf fiziği ve bencil oyununa rağmen sorun çözücü. Bu sene üçlük sayısını da yüzdesini de geliştirdi.Savunmada etkisiz ama o konuda çaylak Christian Braun'dan destek alıyor. Braun varını yoğunu ortaya koyan adeta bir atom karınca. Hücumda çok eksik. O konuda gelişirse değerli parça olur. Stili bana Alex Caruso'yu hatırlatıyor. Onun kadar atlet değil ama onun kadar gözüpek.

Ligin en çok asist yapan takımlarından Denver'ın en belirgin eksiği 4 ve 5 numaradaki alternatifsizlik. En güvenilir isim Jeff Green. Onun yaşı ve sakatlık geçmişi endişe verici. Diğer uzunlar De Andre Jordan, Zeke Nnaji ve Vlatko Cancar play-off için yeterli değil.

Murray ve Porter destek olmalı

Denver Nuggets, Jokic'le uyumlu rol oyuncularıyla takım olarak güçlendi. Önceki yıllarda böyle geniş ve uyumlu rotasyon oyuncuları yoktu. Nuggets için Jamal Murray ve Michael Porter Jr'ın performansı belirleyici olacak. Jokic'in ve rotasyon oyuncularının katkısı aşağı yukarı belli. Şayet Jamal Murray ve Michael Porter JR play-off'ta üzerine düşeni yaparsa, hep birlikte Denver'ı ilk kez NBA Finalleri’ne taşımaları sürpriz olmaz.

Turner ikna oldu

Yeniden yapılanmayı takımı sıfırlamadan yapan ve süreci hızlı geçen İndiana Pacers,  Myles Turner’ı iki senelik kontrat uzatmaya ikna etti. Bu hamlenin isabetli olduğunu düşünüyorum. Myles hızlı oyunda çok daha etkili oldu. Ofansif olarak gelişti. Daha çok boyalı alana yönelmeye başladı. Fena da bitirmiyor. Üç sayı ve çember savunmanın yanına yeni bir katkı ekledi. Pacers, Turner’a ödeyeceği 60 milyon doların 18 milyonunu bu seneki maaşa ekleyerek gelecek iki yıldaki maaş limitinde yer açtı. Pacers bu sene 17 yerine 35 diğer iki sezon ise 21 milyon dolar ödeyecek. Ödemeyi böyle yapmak finansal anlamda akılcı. Sakatlık geçmişi kabarık olan Myles’la iki yıllık uzatmak sakatlık riskine karşı alınmış bir önlem. Sezon başı Pacers, Turner’ı gözden çıkarmış ve De Andre Ayton’la 4 yıl 120 milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı. Turner’ın çıkışını ve Ayton’ın iyiden iyiye temastan kaçarak oynadığını dikkate alırsak Phoenix’in sözleşmeyi karşılayarak Ayton'ı bırakmamış olması İndiana’a büyük iyilik olmuş.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın