Muhteşem ikililer / İSMAİL DURLANIK
16.01.2023 - 10:55

NBA tarihini ikililer üzerinden yazmak mümkün. Show time Lakers'ı Magic Johnson-Kareem Abdul Jabbar olmadan anlatamayız. Michael Jordan ve Scottie Pippen uyumu Bulls'a 6 şampiyonluk getirdi. John Stockton ve Karl Malone belki Jazz için bir yüzük kazanamadı ama tarihe geçecek performans sergiledi. Shaq-Kobe kavgaları ve zaferleriyle yakın dönemin en renkli ikilisi. Önümüzdeki yıllarda NBA tarihine geçmeye aday, genç ikililer.

Jayson Tatum-Jaylen Brown/Celtics

Celtics'in kanatları NBA'in en iyi ikililerinden. Benzer özelliklere sahipler. İİkili rasında kıyaslama yapmak gerekirse Tatum küçük bir adım önde. İkisi de çift yönlü etkili. Farklı pozisyon oynayıp savunabiliyorlar. Brown 2 ve 3, Tatum ise 3 ve 4 oynayabiliyor. Maç içinde pozisyon kayması yaparak esneklik katıyorlar. İkisi de topu eline istiyor. Geniş bir hücum repertuarları var. Orta mesafeden, delerek, boyalı alandan ve üç sayılardan skor üretebiliyorlar. Üç sayılarda her İkisi de istikrarsız. Zaman zaman çok iyi, zaman zaman karavana. Oyunun diğer alanlarında da iyiler. Pas, ribaunt, top çalmada etkililer. Saha görüşleri iyi. Tatum'ın bencillik sınırını azıcık zorlaması dışında sisteme sadıklar. Baskı karşısında top kayıpları artabiliyor ama bu durum biraz da Celtics'in saf oyun kurucu olmadan oynamasından kaynaklı. İkili arasındaki top paylaşımı sağlanmış durumda. Kim günündeyse sazı eline alıyor. Diğeri ara ara ona eşlik ediyor. Maç sonunda aşağı yukarı birbirine yakın istatistikler yakalıyorlar. Brown 26, Tatum 24 yaşında. Geçtiğimiz sezon finalde kaybettiler. Olası bir ayrılık veya takas olmazsa bu ikilinin hikayesi yeni finaller ve yüzükler kazanmadan bitmez.


Fitting together Ja Morant and Jaren Jackson Jr. - Grizzly Bear Blues

Ja Morant-Jaren Jackson JR/Grizzlies

Her ikisi de 23 yaşında. Önlerinde çok uzun bir kariyer var. Morant ve Jackson birbirini tamamlayan yapıda. İkisi de çabuk. Ancak Ja müthiş atlet, Jackson ise onun penetrelerine alan açacak 2.13'lük şutör. Ja takımın skoreri. Jackson JR ise onun savunmadaki açığını kapatacak ayak çabukluğuna sahip. Ja delici olduğu kadar etkili pasör. Jaren ise içeri iyi devriliyor ve Morant'in paslarını asiste çevirecek bitiriciliğe sahip. Jackson JR oyunun iki yönünde de geniş bir yetenek setine sahip ama rekabetçi değil. İkinci planda kalmayı seviyor. Ja Morant ise lider karakterli. Sorumluluk almaktan çekinmiyor. Kritik anların oyuncusu. İkili NBA tarihine geçecek yeteneğe ve uyuma sahip. Önlerindeki en önemli engel sakatlık riski. Jaren Jackson JR sık sakatlanıyor. JaMorant'in sakatlık dosyası arkadaşı kadar kabarık değil ama onun da oyun stili sakatlık riski barındırıyor. Şayet sağlıklı kalabilirlerse Grizzlies'e tarihindeki ilk yüzüğü kazandırabilirler.
 

The defensive imprint of Jarrett Allen and Evan Mobley - Fear The Sword

Evan Mobley-Jarrett Allen/Cavaliers

Diğerlerinin aksine bu ikili takımlarının lokomotifi değil. En azından Mobley belli aşama kaybedemezse, durum bu. Jarrett Allen ve Evan Mobley, Cavaliers savunmasını üst seviyeye taşıyor. Allen potayı savunuyor. Temaslı oynuyor ve boyalı alana girme hatasına düşenleri bloklarıyla tanıştırıyor. Mobley fizik olarak zayıf olduğu için pivotları savunmakta zorlanıyor. Ancak enine ve boyuna ayakları çok çabuk ve savunma konsantrasyonu yüksek. Mobley, kısaların karşısında kalabiliyor ve üç sayı savunabiliyor. Mobley ve Allen bir arada hem boyalı alanı hem de perimetreyi savunabiliyor. Cavaliers, bu sayede Garland ve Mitchell gibi savunmayı öteleyen iki yıldıza rağmen ligin en iyi savunması olabiliyor. Lokomotif olmama durumu gelecekte değişebilir. Jarrett Allen boyalı alanı mükemmel savunmanın ötesine geçemez. Ancak saha görüşü çok iyi olan orta mesafe ve üç sayılık atabilen Evan Mobley bu özelliklerini keskinleştirebilirse modern bir Tim Duncan'a dönüşebilir. O zaman bambaşka bir hikaye başlar. 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın