Millilerimiz galibiyet ile tanıştı
29.11.2020 - 18:41

Eurobasket 2022 Elemeleri karşılaşmasında Türkiye, Hollanda' yı 73-71 mağlup etti.

Ay yıldızlılar maça iyi başlayan taraftı. Shane Larkin’ in ilk periyottaki etkili hücum performansıyla ilk 10 dakikalık bölümü 24-14 önde kapattık. İkinci periyotta daha etkili olan ekip Hollanda oldu. Larkin’ in kenarda olduğu bölümde millilerimiz hücumda durağanlaşınca Hollanda aradaki farkı eritmeyi başardı. Berk Uğurlu’ nun sportmenlik dışı faulünün ardından Hollanda farkı 1 sayıya kadar çekti. İlk yarının bitimine 4:20 kala Berk Uğurlu’ nun top kaybının ardından Kloff’ un basketi Hollanda’ yı öne geçirdi; 33-35. Berkan Durmaz’ ın sayılarıyla reaksiyo veren Milli Takım 37-35’ de tekrar öne geçti. Millilerin hücumdaki basit top kayıpları bu bölümde de devam etti. Zaman zaman hücumda uygun şutları da bulan Türkiye, Berkan Durmaz ile boş şutlardan faydalanamadı. Son toptan Shane Larkin ile yararlanamas bile milliler soyunma odasına 41-37 üstünlük ile gitti.

İkinci yarı Kloof’ un peş peşe iki üçlüğüyle başladı. Hollanda 41-43 öne geçti. Sertaç Şanlı ve Melih Mahmutoğlu’ nun basketleriyle bu bölümde ayakta kalan Milli Takımımız periyodun son 2 dakikasına 55-53 önde girdi. Son iki dakikada iki tarafta skor üretmekte zorlandı. Son periyoda 55-55 eşitlik ile gidildi.

Son periyot Shane Larkin’ in üçlüğü ile başladı. Bu bölümde boyalı alanı savunmakta zorlansak da hücumdaki iyi performansımızla son 07:30’a 63-59 önde girdik. Bitime 6 dakika kala Shane Larkin’ in asistinde Metecan Birsen’ in üçlüğü farkı 6 sayıya çıkarttı ve Hollanda molayı aldı. Mola dönüşünde iyi savunma yapsak bile hücumda Doğuş Özdemiroğlu, Alperen Şengün ikilisinin kullandığı toplardan sonuç alamayınca Hollanda bir kez daha maça ortak oldu. Bitime 4 dakika kala skor 68-65 lehimizeydi. Berk Uğurlu’ nun arka arkaya iki boş üçlükten yararlanamamasıyla 68 sayıda takılıp kaldık. Shane Larkin’ in el üstü üçlüğü ile skor 71-65’ e geldi ve millilerimiz nefes aldı. Bitime 36 saniye kala skor 73-69 Türkiye lehineydi. 13 saniye kala moladan sonra topu oyuna sokarken basit bir top kaybı yaparak ikili averajda üstünlüğü ele alma şansını kaybettik. Bitime 5 saniye kala üç sayılık atış esnasında Kloof’ a faul yaptık, çizgiden 2/3 atan Kloof farkı 2 sayıya indirdi. Son hücumdan Melih Mahmutoğlu ile sonuç alamadık ve karşılaşma 73-71 sona erdi.

Bu sonucun ardından milliler 4. Maçta ilk galibiyetini alırken Hollanda 4. Maçında 2. Kez mağlup oldu.


Haber: Onur Kıran


 

Yorumlar


sporsever Tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu olan Milli takımımız, altın sporcularımız Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar.. Gururumuzsunuz, heykelimizsiniz. Ha ? Basketbol mu ? Milli maç mı vardı ? Pardon.
30-11-2020 09:29

Yorum Yazın


Tweetlerimiz