Miami Heat sürpriz yapabilir / İSMAİL DURLANIK
11.10.2021 - 12:49

Geçtiğimiz sezon beklentilerin altında kalan Miami Heat, Kyle Lowry ve PJ Tucker takviyeleriyle seviye atladı. Doğu’da net şampiyonluk adayı diyemem hala Brooklyn Nets ve Milwaukee Buck’ın gerisinde ama hemen onların arkasında sürpriz yapacak bir takım. Özellikle Kyle Lowry takım kimyası adına çok doğru hamle oldu. İlerleyen yaşına rağmen hala iyi bir lider, bu özelliği ile Heat’in birçok açığını kapatacak. Ayrıca geçen sezon büyük düşüş yaşayan Victor Oladipo ve Tyler Herro için Lowry’nin varlığının büyük şans olduğunu düşünüyorum. Özellikle Herro’nun geçen sene kaybettiği özgüvenini yeniden kazanması Lowry’nin liderliğinde daha kolay olacaktır. Lowry-Heat birlikteliği belki bir şampiyonluk getirmeyebilir ama Lowry kendisine en uygun takıma geldi. PJ Tucker ise Heat’ın savunma adına yaptığı net hamle oldu. Heat iç transferde Duncan Robinson ve Jimmy Butler’la sözleşme uzatarak kadroyu netleştirdi. Başkan Pat Riley’nin Robinson’u tutmasını önemli buluyorum. Son iki seneyi % 46 şut yüzdesiyle maç başına 3.6 üç sayı isabeti bulan ligin en iyi keskin şutörlerinden birini 4 yıllığına takımda tutmak isabetli karar.

Takımdan Kendrick Nunn, Goran Dragic ve Andre Igoudala ayrıldı. Dragic ve Igoudala önemli oyuncular ama eski günlerinin uzağındaydılar. Heat gidenlerden sadece Nunn’un çabukluğunu ve skorerliğini arar. Onu da savunmadaki etkisizliği nedeniyle play-offlarda oynatmakta zorlanıyorlardı.

Miami Heat yeni takviyeleriyle çok iyi bir savunma takımı oldu. Zaman zaman yaşadıkları hücumda tıkanma sorunu da Lowry’nin organizatörlüğünde aşacaklarını düşünüyorum. Kadronun en net eksiği iyi bir yedek oyun kurucu olmaması. Şu an için genç oyuncu Gabe Vincent yedek oyun kurucu olarak görünüyor. Onun bu rolün altında kalkabileceğinden şüpheliyim. Adebayo’nun pas istasyonu olarak oynayabilmesi, Butler’ın birebirde etkili olmasıyla Lowry’nin dinlendiği dakikalarda oyun kurucu eksikliği fazlaca hissedilmez aslında. Ancak Lowry 36 yaşında ve kariyeri boyu çok uzun süreler sahada kaldı, ciddi sakatlıklar yaşadı. Lowry’nin play-offa sağlıklı girmesi adına dönem dönem dinlenmesini, 30 dakika oynamasını kalmasını sağlayacak bir oyun kurucuya ihtiyaç var. Daha önce Kendrick Nunn ve Duncan Robinson’ı yaz liginden alıp 20-30 dakika süre veren Koç Eric Spoelstra’nın yedek oyun kurucu olarak bu tür bir sürprizi yoksa Heat’in en önemli sorunu yedek oyun kurucu.

2 ve 3 numaralarda Tyler Herro, Jimmy Butler, Duncan Robinson ve Victor Oladipo ofansif açıdan yeterli. Kyle Lowry’nin Herro ve Oladipo’nun performansına olumlu etki edeceğini düşünüyorum. Bu grubun eksiği Butler dışındakilerin zaman zaman savunmada sorun yaşaması.

PJ Tucker ve Markieff Morris’in temelini oluşturduğu uzun forvet rotasyonunun Bam Adebayo’nun yükünü hafifleteceğini düşünüyorum. PJ Tucker elit bir savunmacı olması 3,4 ve 5 numaraları savunabilmesi özellikle play-offlarda Heat’in işini kolaylaştıracak. Heat, Jae Crowder’ı kaybettikten sonra kanat savunmasında büyük sıkıntı yaşıyordu. Artık böyle bir problemi kalmadı. Markieff Morris savunmada ağır kalıyor ancak temaslı oynayan ve 3 sayılarla etkili olabilen deneyimli bir isim.

Heat’in pivot rotasyonunu savunma açısından yerli buluyorum. Bam Adebayo oyunun her iki yönünde etkili, kısaların karşısında durabilen bir pivot. Pasör ve şut özelliği de var. Dewayne Dedmon, Adebayo’dan kalacak maksimum 20 dakika süre için önemli aday. Sakatlık sonrası büyük düşüş yaşamıştı ama geçen sene çember savunmasıyla iyi bir yedek olduğunu göstermişti. Ömer Faruk Yurtseven’ın rolü bulacağı kısıtlı süreyi nasıl değerlendireceğine bağlı. Savunma ve ribaunt katkısı vermesi gerek. Zaten iyi bir dış şutu var. Savunmada vasatı bile bulsa Dedmon’un önüne geçebilir. Şu an için 3-5 dakika süre bulabilecek 3. Pivot durumunda.

Heat bu sene için net şampiyon adayı değil. Ancak sürpriz yapmaya en yakın takımlardan biri. Tecrübeli ve uyumlu bir kadro oluştu. Şayet Tyler Herro ve Victor Oladipo, Kyle Lowry ile oynama şansını iyi değerlendirir performans yükseltirse ki zaten Heat’in önemli oyuncuları Jimmy Butler ve Adebayo play-offda üst seviye oyun sergiliyor o takdirde Miami için 2 sene önce yaptığı sürprize benzer bir sene yaşanabilir.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz