Luka Doncic krallığı / İSMAİL DURLANIK
15.10.2021 - 10:06

Çok sayıda biten kontratı olduğu için Dallas Mavericks’de bir değişim bekliyordum. Önemli de bir değişim yaşandı ama bu değişim beklediğim şekilde kadroda değil idari ve teknik ekipte oldu. 23 yıllık GM Donnie Nelson görevden alındı. Ardından sıranın kendisine geldiğini düşünen 13 yıllık Koç Rick Carlishe 2 yıl daha sözleşmesi olmasına rağmen takımı bıraktı. Yeni menajer Nico Harrison oldu ama Harrison aslında gölge menajer. Dirk Nowitzki ve Michael Finley aktif görev almak istemedikleri için Harrison’u GM koltuğuna oturttular. Yeni Koç ise Jason Kidd oldu. Bütün bu değişimler Luka Doncic’in isteği üzerine yapıldı. Başkan Mark Cuban, Doncic’e istediğini verince Sloven yıldız 5 yıllık maksimum kontrat imzaladı. Artık Dallas Mavericks’in Doncic’in saha içi ve saha dışı yönetimine geçtiğini söyleyebiliriz. Sloven basketbolcu bu hamlesiyle zaten üstünde olan yükü biraz daha ağırlaştırdı. Jason Kidd’in koçluk kariyerindeki başarısız izleri düşündüğümde Dallas’ın Rick Carlishe’ı arayacağını düşünüyorum.

Dallas transfer döneminde takıma seviye atlatacak bir takviye yapamadı. Daha çok rotasyonu genişletmeye yönelik hamleler geldi. En dikkat çekici isim net bir 3&D oyuncusu olan Reggie Bullock oldu. Geçen sene yaşanan dış şut sorununa çare olabilecek özellikle de Doncic’e gelen ikili sıkıştırmaları cezalandırabilecek deneyimli bir oyuncu. Yararlı olacağını düşünüyorum. Başarılı bir sene geçiren Tim Hardaway JR’ın sözleşme uzatması Dallas adına bir başka olumlu hamle oldu. Jason Kidd, tatilde Slovenya ve Letonya’ya giderek Luka Doncic ve Kristaps Pozgingis’i evlerinde ziyaret etmesi motivasyon açısından olumlu oldu. Özellikle Porzingis’in kendini yeniden önemli hissetmesi için bu jest yararlı olabilir. Bakalım bu sıcak yaklaşım sahaya yansıyabilecek mi? Göreceğiz.

Dallas Mavericks kadro olarak geçen seneden pek farklı değil. Luka Doncic’in merkezinde olduğu iyi hücum yapan ancak savunmada sorun yaşamaya aday bir kadro var. Jason Kidd’in çalıştırdığı takımlarda yaşadığı savunma problemlerini düşününce savunmada bir iyileşme beklemiyorum. Kristaps Porzingis’in geçen sene sergilediği silik görüntüden arınması Mavericks adına olmazsa olmaz.   Takımın 2. skoreri Hardaway ve önemli katkı beklediğim Bullock, Doncic’in performansına bağlı olarak etkili olan oyuncular. Sloven oyuncunun üstündeki yükü az da olsa paylaşma adına Porzingis’in iyi sezon geçirmesi önemli. Ayrıca takımda birebir oynayabilen veya 2. bir top yönlendirici oyuncu eksiği de var. Aslında Mavericks kadrosu çok yönden eksik ama Doncic’in sezgileri ve sahip olduğu büyük yetenek seti çoğu sorunu kapatıyor. Sloven oyuncu sahip olduğu yetenekle sadece Dallas Mavericks’in değil NBA’in de geleceği olabilecek bir oyuncu. Ancak profesyonellik anlayışında sorun var. Geçtiğimiz sene tatilden fazla kilolarla dönmüştü. Bu sende bırakın bir sporcuya sıradan bir insana yakıştırmadığım alt kültür adeti olan nargile içerken fotoğrafı medyaya düştü. Doncic’in atletizm ve çabukluk başta olmak üzere ciddi fiziksel eksiklikleri var. Müthiş sezgileri ve oyun zekasıyla bu durumun savunmada büyük sorun oluşturmasının önüne geçiyor ama vücuduna bu kadar dikkat etmezse bir süre sonra oyun zekası yeterli olmamaya başlar. Takım içinde bu kadar güç kazanmışken kendisini bu konuda uyarmaya cesaret edecek birinin olacağını da sanmıyorum. Umarım yaptığının yanlış olduğunun farkına varır.

Dallas Batı’da play-off yapar ama sezon nasıl devam eder bilemiyorum. Doncic’in ne yapacağı aşağı yukarı belli de Jason Kidd’in takıma ne katacağı, Porzingis’in bir yaşam belirtisi gösterip gösteremeyeceği, Hardaway’ın geçen seneki seviyeyi bulup bulamayacağı Dallas Mavericks’in yeni sezonunun belirleyicisi olacak.  

 

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz