Liderlik çok şey / İSMAİL DURLANIK
10.03.2023 - 10:57

Sezonun son dönemine girdik. Yaklaşık 15 maç sonra play-off eşleşmeleri belli olacak. Rakibe göre sıralamada yer belirleme için hesap kitap yapmalar başladı. Bu durumun son maçlarda daha artacağını düşünüyorum. Sürpriz sonuçlara hazır olalım. Dogu'da Milwaukee ve Boston normal sezonu lider bitirmek için kıyasıya rekabet içinde. Sezonun ortasında Celtics bir ara açık ara öndeydi. Ancak Milwaukee son 22 maçta 20 galibiyet elde ederken Boston sürpriz yenilgiler alınca, Bucks 2 galibiyet farkla liderliği devraldı. İki takımın kalan fikstürü benzer zorlukta. İki takım Bucks'ın evinde oynayacak. O maçı Milwaukee kazanırsa sezonu lider tamamlamayı bir nevi garantiler.

Sixers ters geliyor

İlk sırada bitirmek iki nedenle önemli. Gerek Celtics gerek Bucks evinde kazanan takımlar. İki takımın muhtemel bir yarı final rakibi olduğunu düşünürsek saha avantajı tur için önemli. Bir diğer önemi ise 3. sırada Philadelphia Sixers’ın yer alıyor olması. Bu durum ikinci sıradaki takımın 2. turda zorlu bir takımla eşleşmesi demek. Sixers şu an için 4. sıradaki Cavaliers'in 2.5 galibiyet önünde. Ancak sezon böyle bitmeyebilir. Bucks, Sixers'a karşı çok zorlanıyor. Çünkü Philadelphia, Bucks’ın fiziksel oyununa iyi karşılık veriyor. O nedenle yarı final öncesi Sixers’la karşılaşmamak Bucks’ın isteyeceği bir şey. Öte yandan Boston’ın çabuk oyunu da Philadelphia’ya ters geliyor. Sixers, bir alt sıraya düşerek daha rahat eşleşebileceği Milwaukee’yi tercih edebilir.

Celtics ve Bucks’ın kadro kalitesi ve form durumuna baktığımda Celtics’i minik bir adımla önde görüyorum. Smart, Brown, Tatum, Horford, Robert Williams ve kenardan Brogdon, White ve Grant Williams ana rotasyon. İhtiyaç halinde Houser, Pritchard ve Muscala 5-10 dakika görev bekler. Ancak onlara ihtiyaç olacağını çok sanmıyorum. Rollerin net olduğu Boston'da koç Joe Mazzulla geçen seneki sisteme sadık kaldı. Savunmada gene agresifler, ofansta ise erken hücumu ve daha fazla dış şutu tercih ediyorlar. Onun dışında her şey geçen seneki gibi. Celtics'in yumuşak karnı baskı altında top kaybetmeye çare olarak alınan Brogdon takıma uyum sağladı. Rolünü benimsedi. O ve Derrick White'ı 6. adam ödülü için şanslı görüyorum. Maçtan maça değişen konsantrasyon kaybı Celtics’in dezavantajı. Ancak play-off’ta daha iyi konsantre olacaklarını düşünüyorum.

Brook blocks Mills.

Middleton aranıyor

Milwaukee ise Giannis Antetokunmpo, Jrue Holiday ve Brook Lopez'in üstün formuyla sorun yaşamadı. Kenardan Bobby Portis, Pat Connaughton katkı veriyor. Sisteme uygun kanat Jae Crowder uyum aşamasında. Jevon Carter bir şut tehditi oluşturmasa da savunma katkısıyla rotasyonda yer buldu. Bucks için temel sorun Khris Middleton'un sakatlık dönüşü form tutamamış olması. İlk maçlarına oranla az da olsa toparlandı ama hala %29'la üçlük atıyor ve sayı ortalaması geçen yılların çok altında. En önemlisi güçlü rakiplere karşı etkili olamıyor. Middleton, Bucks için olmazsa olmaz bir oyuncu. Toplu, topsuz skor üretmesi, şutunu yaratabilmesi ve maçın kırılma anlarında sorumluluk alıp başarılı olması çok önemli. Middleton, belli anlarda ortaya çıkarak Antotokounmpo'nun yıprattığı rakip savunmayı skor gücüyle teslim alıyordu. Onun lider karakteri rakip savunma üstünde baskı oluşturuyordu. Normal sezonda Holiday, Grayson Allen, Connaughton ve son maçlarda Ingles, Middleton'un rolünü ortaklaşa oynadı ama play-off'ta aynı şey olmaz. Middleton bu formuyla play-off'a girerse bütün baskı Giannis'in üzerinde kalır. Üst üste ve sert rakiplerle oynanacak maçlarda Yunan yıldız bir noktada pes edebilir. O nedenle Middleton play-off'a formda girmeli. Şu anki görüntü umut verici değil.
 

Boston ve Milwaukee kadar olmasa da Sixers yarı final için gizli aday. Embiid, Harden ve onlara yardımcı olan Mexey çok formda. Ancak rotasyon oyuncularının kalitesi Celtics ve Bucks'a oranla daha düşük. Bu da Philadelphia’nın Boston ve Milwaukee’nin bir adım geride kalmasına neden oluyor.

Morant ateşle oynuyor

NBA oyuncularının ufak çaplı suça karışması alıştığımız durum. Alkol ve uyuşturucu en sık rastlananı. Az da olsa asla onaylamadığımız kadına şiddet var. Bu hatayı yapanlar kallavi tazminatlar ve Miles Bridges örneğindeki gibi Nba'den dışlanarak terbiye ediliyor. Silaha meraklı tipler de var. Geneli alt kültürden geldiği için NBA oyuncuları ün ve servete kavuşunca çeşitli hatalar yapıyor.

Ja Morant'ın son haftalarda medyaya düşen adam dövme, silahla tehdit, takım uçağına silahla binme ve mekan basma olayları ise çok tehlikeli bir sonun habercisi gibi. Morant, çete kültürü içinde büyümüş ve belli ki hala o tarz insanlarla dostluk ediyor. Bu durum muhtemelen ona havalı geliyor. Ancak hikayenin sonu demir parmaklık olabilir. Silaha ve şiddete bu kadar yakın olursanız, günün birinde o silah patlar. Bataklıkta gezerek temiz kalamazsınız. Javaris Crittenton, Morant'ın ibret alması gereken bir örnek. O da silaha ve çete işlerine meraklıydı. Gilbert Arenas’la birbirlerine silah çektikleri için ikisini de NBA'den atıldı. Arenas ders aldı. Köşesine çekildi. Crittenton silahla ilişkisini sürdürdü. Sonunda  iki kişiyi öldürdüğü için 23 yıl ceza aldı. Morant'ın menajeri olsam hapishaneye Crittenton'u ziyarete götürürüm oyuncumu. Böylece henüz atın üzerindeyken attan düşmenin ne demek olduğu hakkında fikri olur. Ja Morant önce 2 maç ceza aldı.  Ardından cezasına 4 maç eklendi. NBA'in Morant'a 50 maç kadar ceza verebileceği konuşuluyor. Memphis GM’i Zach Kleiman , Morant ve menajeri Jim Tanner’la bir yol planı belirlemeli. Morant ince çizgi üzerinde yürüyor ve olanlardan ders aldığını sanmıyorum. Daha yeni 5 yıl 190 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. Nike’la büyük bir reklam anlaşması imzalamak üzere. Şayet bu süreçten kamuoyunu ikna ederek çıkamazsa Nike sponsorluğu iptal eder. Memphis yönetimi, menajeri ve ailesiyle Morant’a markaj uygulayıp  mafyacılık oynama sevdasına son vermesini sağlamalı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın