LeBron’u kendinden korumak gerek / İSMAİL DURLANIK
22.03.2021 - 15:19

Lakers’ın Atlanta Hawks’ı konuk ettiği maçın ilk periyodunda milyonlarca basketbolseverlerin yüreğini ağzına getiren bir olay yaşandı. Solomon Hill ile yaşadığı bir pozisyonun ardından ayak bileğini tutarak acı içinde kıvrandı. Ne kadar güçlü olduğunu ce acı eşiği yüksek biri olduğunu bildiğimizden onun bu hali hepimizi korkuttu. Aldığı bu darbenin ardından seke seke oynamaya devam eden James neyse ki birkaç saniye sonra daha fazla zorlamayarak soyunma odasının yolunu tuttu. İlk yapılan tetkikler sonucu bir kırık olmadığı, ayak bileğini burkan Lebron James’in bir süre oynamayacağı haberiyle derin bir ‘oh’ çektik. 

Bu yaşananlar için ucuz atlatılmış bir kaza diyebiliriz.  4 hafta kadar belki de daha fazla oynamayacak olsa da Lebron James’in çok ciddi bir problemi yok. Ancak 36 yaşındaki basketbolcunun sezon bu yana sergilediği aceleci tavrı düşündüğümüzde Lakers GM Rob Pelinka’nın, Koç Frank Vogel’ın, Lakers’ın sahibi Jeanie Buss’ın James’i dizginlemesi gerek. Her maç oynamak isteyen, 35,40 dakika sahada kalan James ilk fırsatta yeniden oynamak isteyecek, sakatlandığı pozisyonda oyunda kalmakta ısrar etmesi hatta bir şut kullanması Lebron’un kendine zarar veren hırsının göstergesi. Muhtemelen doktorların uyarısını dikkate almayacaktır. Zaten maçtan kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından çok daha güçlü olarak yeniden sahalara döneceğini söyledi. Lebron James’in önünde uzun yıllar yok. Michael Jordan ve Kobe Bryant etrafında dönen NBA tarihinin en iyisi tartışmalarında adı geçsin hatta adı ilk sırada anılsın istiyor ve bunun için hep kazanmayı amaçlıyor. Ancak 36 yaşında ve neredeyse hiç dinlenmeden yeni sezona başladı. Sıkışık takvimde uzun süre sahada kaldı ve sadece 1 maç dinlendi. Bu yoğun tempoda vücudunu fazlasıyla hırpaladı. Varsın normal sezonun MVP Ödülünü almasın. Play-off’lara zinde giren bir Lebron James etrafında 4 basketbolcuyla zaten şampiyonluk adayıdır.

Birde madalyonun diğer yüzü var. Dennis Schröder ve Kyle Kuzma başta olmak üzere Lakers rotasyonu Lebron’a sırtlarını dayadıkları için inişli çıkışlı grafik çizdiler. Şimdi ‘yancı’ değil önemli oyuncu olduklarını ve Lebron olmadan da kazanacaklarını gösterme zamanı. Lebron’suz oynadıkları ilk maçta Phoenx karşısında farklı yenilse de Lakers için panik yapmaya gerek yok. Birkaç maç sonra Anthony Davis dönecek. Kısalar biraz silkinip katkı verirse en kötü 4. sırada normal sezonu tamamlarlar. Ayrıca Lebron’suz yarışın içinde kalabilmek kazanmak Koç Frank Vogel’ın da rüştünü ispat etmesi anlamı taşır. Özetle Lakers için hem sezonun kalan kısmını garanti altına alma aynı zamanda da krizi fırsata çevirme imkânı var. Kendisi ne derse desin Lebron tamamen iyileşen kadar oynamamalı. İyileşmesinin ardından da aşamalı olarak süresi artmalı. Birden 35, 40 dakikalar oynamamalı. Lakers, Lebron’ın dinlendiği dönemde olsa olsa birkaç maç daha fazla kaybeder. Bunu play-off’larda telafi etme şansı var. Zaten salgın nedeniyle maçlar seyircisiz oynanmaya devam edecek. Ligi 1. veya 5. sırada bitirmenizin fazlaca önemi yok. Lakers alt sıralardan play-off’a girse de şampiyon olabilir ancak Lebron’un olmadığı bir durumda şampiyon olma şansı yok. Play-off bambaşka bir arena ve orada Lebron’suz kazanma şansları yok.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz