Lakers’ın krizi aslında bir fırsat / İSMAİL DURLANIK
13.05.2021 - 15:11

Son şampiyon hiç de ummadığı bir sezon sonu yaşıyor. İki yıldızının yaşadığı sakatlıklar, sakatlık sonrası takımın ritim bulamaması gibi sorunlar Lakers’ı 7. sıraya kadar düşürdü. Küçük çaplı bir mucize olmazsa kalan 4 maçta bu durum değişmez ve Lakers sezonu 8. sırada tamamlayan ekiple-o da büyük olasılıkla Golden State olacak- play-inn mücadelesi yapacak. Kariyerleri boyu 4 defa NBA şampiyonu olmak için karşı karşıya gelen Lebron James ve Stephen Curry bu defa play-off’a kalabilmek için mücadele edecek ki toplamda 7 şampiyonluk yüzüğüne sahip iki yıldız için böylesi bir maçı oynuyor olmak gurur duyacakları bir durum olmasa gerek.

Lakerslı basketbolcular play-inn oynayacak olmaktan dolayı tahmin edeceğimiz gibi memnun değil. Lebron James kısa bir süre önce play-inn uygulamasını eleştiren bir açıklama yapmıştı. Her ne kadar Golden State ve olası diğer rakipler karşısında favori olsa da Lakers’ın sezon boyu sergilediği inişli çıkışlı grafik play-inn maçını sürprize açık hale getiriyor. Beklenen olur da Lakers, Warriors’u yenerek 7. Sıradan play-off yaparsa sonrasında çok avantajlı olacağı bir rakiple eşleşecek. Clippers’ın 3 galibiyet önünde 2. Sırada yer alan Phoenix’ın kalan 4 maçta yerini kaptırması neredeyse imkânsız. Lakers henüz tam olarak form yakalamamışken neredeyse her pozisyonda fizik üstünlüğüne sahip olduğu, Jae Crowder ve Chris Paul dışında play-off tecrübesine uzak Phoenix karşısında açık ara favori. Takımın skoreri Devin Booker’ı daha güçlü ve çabuk Kentavious Caldwell Pope, daha kalıplı Wesley Matthews ve kulaç uzunluğuyla avantajlı olan Talen Horton Tucker ile savunma lüksüne sahip Lakers. Benzer avantaj kanat forvet pozisyonunda da var. Phoenix Jae Crowder’la Lebron James’ı savunmaya kalksa Anthony Davis, Cameron Jonhson, Dario Saric ve Miles Bridges karşısında boyalı alanda hakimiyet kurar, Crowder, Davis’le eşleşse Lebron, Miles Bridges karşısında fizik üstünlüğünü kullanarak boyalı alana penetre eder. Takımın en fizikli oyuncularından pivot De Andre Ayton, Andre Drummond ve Marc Gasol’le boyalı alanda mücadele ederken bir yandan Anthony Davis’in potaya yüklenmelerini ve orta mesafe şutunu engellemeye çalışacak. Dün oynanan Phoenix-Lakers maçında Anthony Davis büyük kısmını boyalı alandan bulduğu 42 sayıyla pota altında ne kadar üstün olduğunu gösterdi. Üstelik Phoenix’in tam kadro çıktığı maçta Lebron James, Dennis Schröder ve Kyle Kuzma oynamadı. Lakers sağlıklı kalsın yeter, fazla zorlanmadan turu geçer ve konferans yarı finalindeki rakibi Clippers-Denver serisinin galibini beklemeye başlar. 

Koç Bjorkgren takıma karşı!

Sezona çok iyi başlangıç yapan Indiana Pacers sezon ortasından itibaren tersine bir grafik çizerek üst üste yenilgilerle play-off potasından çıktı. Ben bu düşüşü TJ Warren, Caris LaVert gibi önemli parçaların sakatlanmasına, savunma düzeninin bir türlü oturmaması gibi saha içi nedenlere bağlamıştım. Ancak geçen hafta içi yedek pivot Goga Bitadze ve asistan koç Greg Foster arasında yaşanan sözlü kavga takım içinde oyuncu ve koç grubu arasında saygının kalmadığını gösterdi. Tartışma sırasında takımın koç grubuna karşı aldığı tavır yaşanan gerginliğin bir anlık bir olay değil bir birikimin dışa vurumu olduğunu gösterdi. Başta Sabonis olmak üzere takımın geneli koçları yok sayar bir görüntü verdi. Sezon boyu fark etmediğimiz ciddi bir iletişim sıkıntısı yaşanmış demek. Koç-oyuncu gerginliği tüm takım sporlarında olduğu gibi NBA basketbolunda da rastlanılır durum. Ancak koç grubunun bütün takımla sorun yaşaması gibi durumlara alışkın değiliz. Pacers sezonu nerede tamamlarsa tamamlasın Nate Bjorkgren-Pacers birlikteliğinin sezon sonu sona ereceğini düşünüyorum. Bu sevgisiz ortamda başarı gelmez. Yeni sezonda Indiana Pacers’ın başında bir başka koç izleriz. Ancak yaşananların başta Domantas Sabonis, Myles Turner ve Malcolm Brogdon gibi isimler başta olmak üzere oyuncu grubu için de yansıması olacaktır. Şayet yeni koçla da istikrarsız görüntü devam ederse bu defa gündem takas söylentileri olur ve bu isimlerin en azından bir kısmı için Indiana günleri sona erer.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın