Kriz yönetimi mi, yönetim krizi mi? / GÖKHAN TÜRE
28.07.2021 - 13:38

Igor Kokoskov’un Fenerbahçe BEKO’dan ayrılışı değil de ayrılış şekli ve zamanı çok tartışılacak…

Anadolu Efes ile oynanan final serisindeki berbat performans sonrası Kokoskov ile bu işin yürümeyeceği belliydi. Nitekim Kokoskov, Sırbistan milli takımı ile de ev sahibi olduğu olimpiyat elemelerinde çuvallayıp tüyü dikti! Bu bakımdan sürecin işleyişini profesyonellikle bağdaştırabilir, Kokoskov’a devam eden kontratı için tazminat vermek yerine, tam aksine mobbingle ayağını kesip, Dallas Mavericks’ten gelecek 700 bin doların kasaya girmesinden memnuniyet duyabilirsiniz. Ama kazın ayağı öyle değil.

30 milyon euro’luk bütçelerle şampiyonluk kovalayan bir oluşum, 2-3 yıl içinde 700 bin dolar için neredeyse sezona antrenörsüz girecek noktaya getirilmemeliydi… Bütçe olarak küçülebilirsiniz elbet ama bunun adı başka bir şey!..

Basketbolda Fenerbahçe BEKO gibi daha yakın bir zamanda Dünya çapında isim yapmış bir markanın değerine bu şekilde zarar vermek hem de bunu “kendi eliyle” yapmak gerçekten çok vahim!...

Bu arada mobbing demişken, Kokoskov’a yapılanın bir benzerine, geçen sene de kulübe 7 yılda tarihi başarılar kazandıran Obradovic uğramış – ki o hiç hak etmemişti - efsane çalıştırıcının, kontrat süresi bitene dek yüzüne bakılmamış, sonunda da küstürülüp yuvadan uçmuştu. Kısa vadede kasaya girecek para belki bir transfer yapmanıza yardımcı olur ama zedelenen imajı, çöpe atılması göze alınan yeni sezonun yaratacağı zararı asla karşılamaz!..

Bu noktada sorulması gereken sorular var. Başlıca olanları şunlar:

1- Eğer yeni sezon planlamasında Kokoskov varsa – ki öyle olmadığı net biçimde görülüyor – sırf kontratın yükümlülüklerinden, yani tazminattan kurtulmak adına yeni sezonun hazırlıklarının başlamasına çok kısa bir süre kalana kadar beklemek, başarının değil paranın ön planda olduğunu göstermiyor mu?

2- Kokoskov ‘gidici’ ise – öyle olduğu da net biçimde görülüyor – o zaman onca transferi yöneticiler “kafasına göre” mi yaptı? Kokoskov’un talimatları doğrultusunda yapıldı ise bu daha vahim! Coachunun devam edip etmeyeceğini öngöremeyen bir yönetim olabilir mi? Takım mühendisliği yöneticilere mi kaldı?

3- Ben bu yazıyı yazarken Aleksandar Djordjevic ile imza aşamasına gelinmişti. 700 bin dolar için yeni sezona ramak kala coachsuz kalmayı göze alan bir yönetime, yeni coachun masada ‘ben şu oyuncuyu istemiyorum’ deme lüksü olacağını sanmıyorum. Zaten öyle olursa imza olmaz. Ama demese de kimya konusu ciddi bir sorun olmaya gebe… (Bu arada, bence hala De Colo’nun yükünü hafifletecek, Henry’yi dinlendirecek bir point guarda ihtiyaç var) .

Fenerbahçe BEKO’da “takım mühendisliğinde” 2 yıl içinde gelinen noktaya bakın!.. Çok değil, 4 yıl önce Euroleague kupasını havaya kaldırmış, üst üste 5 kez Final-Four oynamış bir kulüpte Obradovic sonrası ciddi bir “otorite boşluğu” var… O varken, patron Obradovic, Gherardini ve yönetim ‘tamamlayıcı unsurdu”… Şu aşamada ortaya çıkan tablo, işlerin sağlıklı bir şekilde işlemediğini, yolunda gitmediğini gösteriyor... Sarı-Lacivertli cephede Obradovic gittiğinden beri kriz yönetimi ile yönetim krizi birbirine paralel şekilde ilerliyor!..

Yorumlar


jojo Takım gelişme göstermedi Utku. De Colo, J. Vesely, Guduric ve Pierre'in gayretleri takıma seri yakalattı. Yani coaching başarısı değildi, transfer (Guduric) başarısı ile alakalıydı yükseliş. Zaten parçalardan biri (Vesely) sakatlanınca sistem, yani takımın sistemi çöktü. Hangi coaching başarısından söz ediyorsun? Aynı Kokoskov Sırbistan milli takımını da hayalkirikligina uğrattı. İki platformda da çuvalladı Kokoskov sayın Utku Bey. Eleştirilen şu: neden yöneticiler bu sorunu yumurtanın kapıya dayanmasını çıplak gözle görene kadar beklediler ve gereken adımları zamanında atmadılar? Bu hatalar önümüzdeki sezonun berbat geçmesine ve şu canım kadronun heba olmasına yol açabilir, çocuk oyuncağı değil bu işler.
31-07-2021 12:20
Utku Hocam sacma sapan tespitler kusura bakmazsaniz. 700 bin dolar icin bu butcede bir takimin kadrosunu kurduktan sonra kocunu plansiz bir sekilde birakmasi mumkun degil. Arkada Gherardini gibi bir basketbol akli ve Koc gibi bir kurumsal akil varken. 700 bin dolar vermemek icin 15-20 mio'luk takim gozden cikarilmaz. Kokoskov'un kendi tercihidir buyuk ihtimalle, degilse de kadroyu Gherardini kurmustur ve yeni gelecek koc Obradovic gibi bir figur degilse bu kurgu cercevesinde hareket edilecektir. Overall'da Fenerbahce ne CSKA'yi ne de Efes'i eleyecek kadro degildi gecen sezon. Ceyrek finalde CSKA'ya o kadar sakat ve eksik varken ve finalde Efes'e kaybetmesi kimse icin surpriz degildir saniyorum. O nedenle basarisiz addedilmemesi gerekir. Takimin dogal siniri zaten buydu gecen seneki butce ve kurguyla. Playoff serisine kadar da takim inanilmaz gelisme gosterdi.
30-07-2021 13:07
SEZGİN KÖSE BU ELEŞTİRİ VEYA ÖN GÖRÜLERİNİZİ BİR AY ÖNCE NEDEN YAPMADINIZ BENDE BUNU MERAK ETTİM
29-07-2021 14:16
Artvin Sarıbudak Kokoskov aslında hiç yeterli olmayan bir kadroyu Vesely sakatlanana kadar winner haline getirmeyi başarmıştı. Kötü bir antrenör olduğunu sanmıyorum. Kalsaydı takım bence başarılı olurdu. Vesely nin yanına bir türlü iyi bir 5 numara monte edemedi kulüp ve çok fazla iki oyuncunun performansına bağlı kaldı. Bence bu aşamada Selçuk Ernak gibi saygıdeğer bir koça üst düzey bir platformda önemli bir sorumluluk vermek ve arkasında durmak Türk basketboluna katkı verecektir.
29-07-2021 12:27
Tolga Fenerbahçe'nin Basketbol Operasyonunu da bitirdi Ali Koç rakipleri istese bile bu kadar zarar veremezdi gerçekten hayret doğrusu çoğu FB li arkadaşımız gibi biz de Aziz YILDIRIM'ı arıyoruz kolay kolay da toparlanılacağını sanmıyorum sadece bu yıl değil 2-3 sene biraz zor toparlanır FB'nin Basketbol Operasyonu.
28-07-2021 16:03

Yorum Yazın


Tweetlerimiz