Kime kızmalı? / GÖKHAN TÜRE
22.10.2021 - 10:43

Fenerbahçe BEKO, Real Madrid deplasmanında kazanmaya çok yakın olduğu mücadeleyi Panathinaikos maçının benzeri bir finalle kaybetti.

PAO karşısında oyuncuların basit bireysel hataları sonucu belirlemişti. Madrid’de ise hem Sarı-Lacivertli ekibin “müzmin” baş belası Sloven hakem Damir Javor hem de son bölümdeki kritik oyuncu seçimleriyle O’nun ekmeğine yağ süren Fenerbahçe BEKO’nun coachu Djordjevic devredeydi bu kez!..

Her maçın hikayesi farklıdır… Maç sonlarını oynayacak isimler için ise iki kriter vardır. Bir tanesi “sıcak el”, diğeri ise “tecrübe” faktörüdür. Eğer “maç topu” niteliğindeki son hücumda sahadaki 5 oyuncunuzun 3’ü bu iki kritere de uymuyorsa, bunun tek açıklaması “akıl tutulması” olabilir!.. Booker da, Shayok da Melih de bu düzeyde acaba daha önce kaç kez el yakan son toplardan kullandılar? Kaç kez maç aldılar?..

Henry ve Polonara maçın en sıcak isimleriyken, daha önceleri de kırılma anlarında defalarca sorumluluk almışken, Pierre bu anlamda Fenerbahçe’de rüştünü ispatlamışken nasıl olur da Djordjevic böyle bir beşle maçın sonunu oynar, akıl sır erdirmek mümkün değil…

Ama tabii, oraya gelene kadar, daha doğrusu Real Madrid maça ortak olana kadar gelişen sürece de bakmalı… Tavares’in olmadığı rakibe de, bu sezonun en önemli sorunu olan ribaundlarda sorun yaşadı Fenerbahçe… Real, tam 12 hücum ribaundu aldı ve bunların bir çoğundan da 2. şans toplarıyla skor üretti. Şans topu demişken… 13/36 üçlük isabeti ile yine sürekli çizgi gerisini forse ettiler. Ve bunu yaparken, buldukları 13 üçlük isabetin 6’sı hücum süresi sona ererken geldi!.. Kısacası şans da fazlasıyla yanlarındaydı. Zaten maça da bu şekilde tutundular.

Fenerbahçe, farkı 11 sayıya çıkardığı anlarda, Unics Kazan maçı hariç yine “maçı koparamama sendromuna” yenik düştü… Guduric’in hazır olmaması Sarı-Lacivertliler’in kırılma anlarında ihtiyaç duyduğu skor opsiyonlarının da sınırlanmasına, tüm yükün De Colo ve Henry’nin omuzlarına binmesine neden oluyor. Şehmus yine aldığı sürenin hakkını veren isimlerin başında geliyordu. Kredisi her geçen maç yükseliyor. Cesareti ve özgüveniyle çok yakın bir zamanda kırılma anlarında da sorumluluk alabileceğini düşünüyorum.

DAMIR JAVOR KABUSU SÜRÜYOR!

Biz yazmaktan usandık, Euroleague atamaktan usanmadı!.. Damir Javor’un uzun yıllardır Fenerbahçe BEKO’nun “canını yakan” hakem olarak sivrilmesine karşın hala önemli maçlarda karşısına çıkıyor olması bir tesadüf olabilir mi? Dün Melih’e verilen sportmenlik dışı faül kararının ne kadar ağır, Shayok’a çalınan savunma faulünün ne kadar yanlış, Heurtel topu bariz biçimde kaptırmışken Henry’ye çalınan faulün de ne kadar “uydurma” olduğunu herkes gördü. Ve hepsi, kırılma anlarında üst üste geldi. Bu duruma haklı olarak isyan eden Djordjevic’e çalınan teknik faul ise cabası… Euroleague’in “kör gözüne parmağım” hala Javor’u Fenerbahçe’nin maçlarına atamasını artık tesadüf değil, bilinçi bir operasyon olarak görmeli…

Sonuçta henüz sezonun başı… Savunma direnci konusundaki gelişim memnuniyet verici… Ancak şutörlerden istikrarlı fayda sağlanamaması konusu güncelliğini koruyor. Ve sıkıntının en azından Gudiric formuna kavuşana kadar devam edeceği de ortada… Boyalı alandan skor üretimi anlamında açık ara geride bıraktığınız bir rakibe aynı bölgede ribaund üstünlüğü vermenin ise izahı yok!..

ANADOLU EFES ZİNCİRİ KIRDI

Anadolu Efes, Euroleague’de şampiyonlukla kapadığı sezonun ardından ilk galibiyetini 5. maçta bulabildi. Unics Kazan’ı ikinci yarıda iyi savunma ile sınırlayıp, ilk yarıda 1/8’de kalan 3 sayı yüzdesini ikinci yarıda 7/16 ile değiştiren Lacivert-Beyazlılar zor da olsa kazandı. Elijah Bryant’ın ilk maçında 32 dakika süre alıp, 14 sayı, 4 ribaund, 1 top çalma 1 blokla katkı vermesi gecenin en olumlu istatistiğiydi. Tabii kaybettiği ilk 4 maçta potasında ortalama 89,5 sayı gören Efes’in bu kez rakibini 68 sayıda sınırlaması da önemliydi. Moerman’ın mücadele ve savaşımı, çizgi gerisinden ikinci yarıda momentumu takımına getiren isabetleri maçın kaderini belirledi. Ancak hala üç uzun Petrusev, Dunston ve Singleton’ın istikrarı bulamadığı düzende hiçbir maçın kolay olmayacağı da ortada…

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz