Kazanmak güzel, ya savunma? / GÖKHAN TÜRE
04.09.2022 - 10:13

12 Dev Adam, Bulgaristan karşısında da savunmada aksadığı, daha devresinde 52 sayı yediği karşılaşmayı farklı kazanarak ikide iki yaptı ve Top 16 yolunda önemli bir virajı daha geride bıraktı.

Bıraktı bırakmasına ancak, Bulgaristan’dan yenen 87 sayı, Furkan Korkmaz’ın yokluğunda Ay-Yıldızlı ekibin ürettiği 101 sayının keyfini de kursağımızda bıraktı.

Onca eleştiriye, coach Ergin Ataman’ın da her maç sonu üzerine basa basa vurgu yapmasına karşın savunmanın hala bu kadar yumuşak kalması, madalya hedefiyle yola çıkan Milli Takımımız için iyiye işaret değil…

İlk yarıda Dee Bost&Vezenkov bazlı ikili oyunların neredeyse tamamında çaresiz kaldık. Ne oynadıkları bu kadar belliyken, aynı basketten üst üste üç hücum yediğimizi izlemek üzücüydü. Tüm bunlar olup biterken hücumda ise sıkıntı yaşamadan istediğimizi almaya devam ediyorduk neyse ki… Bulgaristan gibi küçük ölçekli rakiplere karşı bu krizi aşmanın yolunu hücumda bulabiliyoruz. Ancak sıra zor maçlara geldiğinde sadece skor üreterek bir noktaya gelmek mümkün olmayacak.

Dün Furkan’ın yokluğunda Cedi ekstra sorumluluk alıp, tam 35 dakika sahada kalıp üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Hem 25 sayı, 8 ribaund, 2 asist, 1 top çalma ile hücumu taşıdı hem de ikinci yarıda 4 kısaya döndüğümüzde Vezenkov’un hızını keserek savunmayı da ateşleyen isim oldu. Alperen, hücumda çok önemli bir silah… Dün de kaşla göz arasında 20 sayıyı rakip potaya bıraktı, 9 ribaund, 4 asist, 1 top çalma ile o da 30 verimlilik puanı ile hücumda beklentileri karşıladı. Ancak hala savunmada onun da biraz daha fazla gayret göstermesini bekliyoruz. Buğrahan da dün ilk beş başlarken, sonradan oyuna dahil olan Sadık’la birlikte kenardan beklenen desteğe Melih ve Şehmuz’la birlikte ortak oldu. Larkin de Karadağ maçındaki yükselişini ilk 3 periyodu suskun geçse de son çeyrekte oyuna ağırlığını koyarak devam ettirdi.

Şimdi ev sahibi Gürcistan’la ilk iki sıra için avantaj sağlamak ve Top 16’yı garanti altına almak adına önemli bir maça çıkacağız. Beklentimiz, daha istikrarlı, savunma direncinin daha yukarıda olduğu, işi şansa bırakmadan daha kararlı bir biçimde maça dikte eden, kısacası oyun kalitesini yukarı çeken bir 12 Dev Adam izlemek…

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın