Kaf Kaf’a çok yakıştı / GÖKHAN TÜRE
06.04.2021 - 23:18

Pınar Karşıyaka, FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Happy Casa Brindisi karşısında 4 sayının üzerinde bir farka ihtiyacı olduğu son grup maçını 107-88 kazanarak Sekizli Finaller’e yükselmeyi başardı.

FIBA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı Karşıyaka’ya getirmek Yeşil-Kırmızılılar için bu sezon koyduğu hedeflerin en başında geliyor… Bu büyük motivasyonla hareket eden Kaf Kaf, zaman zaman hem sakatlıklar hem de COVID-19 vakaları nedeniyle sıkıntılar yaşasa da ilk 8 takım arasındaki yerini aldı.

Top 16 I Grubu’nda geride kalan 5 maç sonunda Hapoel Holon birinciliği garantilerken, ikincilik yarışında Happy Casa Brindisi ile baş başa kalan Yeşil-Kırmızılılar, rakibinin ilk maçtaki geçiş oyunlarının önünü bu kez hem yüzdeli hücum ederek hem de hücum ribaundlarına fazlasıyla odaklanarak kesmeyi başardı. Brindisi pas trafiği açısından da olağanüstü bir tempo ile rakip savunmaların dengesini dağıtabilen bir takım… Krubally hariç çizgi gerisinden tehdit oluşturan oyunculardan kurulu olmaları da yine rakip savunmalar için ayrı bir problem… Zaten bu yüzden de İtalya Ligi’nde şu ana kadar Virtus Bologna’yı 2, AX Armani Milano’yu da 1 kez yendiler ve maç eksiğiyle ikinci sıradalar. Ama hücum ribaundları (12) ve ilk maçın aksine (5/20 3 sayı % 20) bu kez çizgi gerisinden 12/23 isabet (% 52,2) oyunun seyrini tamamen Karşıyaka lehine değiştiren faktörlerdi.

Maçın başından itibaren bazen Taylor, bazen Henry ve bazen de Kenndy ile Yeşil-Kırmızılılar’ın bulduğu üçlükler, boyalı alanda Morgan’ın rakip savunmayı devamlı yardıma sürükleyen ezici üstünlüğünün de bir sonucuydu.

İlk yarıda oluşan 10 sayılık fark, 3. periyodun ortalarında Kennedy ve Morgan’la 18 sayıya kadar tırmandı. Ancak MBaye’nin faul problemine girmesi ve rakibin savunmada vites arttırıp Kaf Kaf’ı hataya ittiği süreçte İtalyan ekibi yine geri gelmeyi başardı, farkı 6 sayıya kadar çekti. Üçüncü çeyreğin sonu, maçın gidişatı adına da belirleyici oldu. Önce savunmadaki gayreti ve hücum ribaundlarına verdiği katkıyla dikkat çeken Nusret’in köşeden kritik üçlüğü, ardından hızlı hücumda Kennedy’nin üçlüğüyle Pınar Karşıyaka farkı yeniden 12 sayıya çıkararak son periyoda girdi.

Son 10 dakikalık dilimde Bostic, Zanelli ve Willis ile geri gelmek için bir hamle daha yapan Brindisi’ye Taylor, Morgan ve Kennedy ile yanıt veren Kaf Kaf, arayı son bölümde daha da açıp maçı 107-88 kazandı.

2013 yılında İzmir’deki Euro Challenge finalinde kupayı kılpayı kaybetmişti Yeşil-Kırmızılılar… Kim bilir, belki de bu kez Sekizli Finaller’de kaldırmanın zamanı gelmiştir… Yolun açık olsun Kaf Kaf…

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz