Jeanie Buss yanlış yolda / İSMAİL DURLANIK
07.02.2022 - 10:04

Los Angeles Lakers iyi yönetilmiyor. Jerry Buss’ın ölümünün ardından yönetimi devralan oğlu Jim Buss kötü bir başkandı. Sonrasında göreve gelen ablası Jeanie Buss da takımı iyi yönetemiyor. Jeanie döneminde 2020 yılında bir şampiyonluk var. Ancak o başarı bir GM gibi kadro mühendisliği yaparak Anthony Davis’i Lakers’a gelmeye ikna eden Lebron James’a ait. Yönetimin herhangi bir katkısı yok o şampiyonlukta. Öte yandan Jeanie Buss kötü yönetmekten fazlasını yapıyor. Kişisel ilişkilerin kulüp işlerine karıştırarak takımın değerleriyle oynuyor. Bu konudaki en somut örneği bir Lakers efsanesi olan Jerry West’in The Athletic’ten Sam Amick’e verdiği röportajdan öğrendik. West, söyleşide baba Jerry Buss tarafından kendisi ve eşine verilen ömür boyu Lakers kombinesinin bir SMS mesajıyla iptal edildiğini ve bu durumu korkakça bulduğunu açıkladı. Bilmeyenler için Jerry West kısaca kimdir açıklayayım: NBA logosundaki oyuncu silüeti ona ait. O nedenle lakabı Bay Logo. Oyuncu olarak bir kez, GM olarak da altı Lakers şampiyonluğu gördü. 14 yıllık oyunculuk kariyerinin tamamı Lakers forması altında geçti. 44 numaralı forması Lakers tarafından emekli edildi. Eski adı Staples Center yeni adıyla Crypro.com Arena tavanında asılı 11 formadan biri ona ait. 80’li yıllarda Kareem’in yanına Magic Johnson’ı draft ederek bir haneden başlatmıştı. 2000’li yıllarda Shaquille O’Neal’ın yanına Kobe Bryant adında 17 yaşındaki bir liseli genci ekleyerek bir başka hanedan kurdu. Lakers’ın ardından yöneticilik yaptığı Golden State Warriors’da Stephen Curry’nin takas edilmesini engelleyerek Curry, Klay ikilisini bir araya getiren ardından koçluk deneyimi olmayan Steve Kerr’e takımı emanet ederek bir başka haneden kuran gene Jerry West. Şu anda 84 yaşında olan West, Los Angeles Clippers’ta başkan danışmanı ve Kawhi Leonard, Paul George ikilisini bir araya getirme fikri ona ait. Sadece Lakers için değil NBA için bir efsane.

Lakers’ın böylesi bir sembol isme karşı skandal olarak niteleyeceğimiz tavrının altında Jeanie Buss’ın Jerry West’i sevmemesi yatıyor. 2000 yılında Koç Phil Jackson’la nişanlı olan Jeanie Buss, o dönem Lakers’ın genel menajeri olan Jerry West ve Jackson arasında fikir ayrılığı yaşanınca, babası Jerry Buss’a baskı yaparak West’in takımdan ayrılmasını sağlamıştı. Anlaşılan kini hala geçmemiş ki kombine iptali gibi imaj kaybından başka işe yaramayan bir saçma hamleye kalkıştı. Buss başarılı bir iş kadını olmanın yanında aykırı karakter. Aklına eseni yapmaktan çekinmeyen biri. 1995 yılında playboy dergisine çıplak pozlar vermişti. Dolayısıyla Jerry West’e tavrı beni şaşırtmıyor. Ancak Jeanie Buss’ın unutmaması gereken Lakers onun diğer şirketleri gibi kafasına göre hareket edeceği bir işletme değil. Dünya çapında büyük bir taraftar kitlesine sahip, tarihiyle, iz bırakan efsaneleriyle bir bütün. Buss, Lakers’ın sahibi olabilir ama mor sarılıları NBA’in 29 takımından daha popüler kılan sadece 17 şampiyonluk kazanması veya büyük ekonomiye sahip bir şehrin takımı olması değil. Öyle olsa bir diğer Los Angeles takımı Clippers bu kadar geri planda kalmazdı. Lakers’ı NBA’in en popüler takımı yapan tarihin en büyük yıldızlarından önemli bir kısmının Lakers markasının bir parçası olması. Kareem Abdul Jabbar, Jerry West, Magic Johnson, Kobe Bryant, Wilt Chamberlain ve Lebron James gibi NBA tarihinin gelmiş geçmiş en büyük isimleri bu formayla özdeşleşmiş. Mrs. Buss bugün takımın sahibi olduğu için var. Ancak takım bir başkasına ait olduğunda o unutulacak. Jerry West ve diğerleri ise 100 yıl geçse bile şampiyonluklarla anılacak. Çünkü babalarından kalanla var olmadı onlar, yaptıklarıyla tarihe geçtiler. Jeanie kişisel hırslarına yenilerek efsanelerden birine büyük saygısızlık yaptı. Bunun faturası bir gün mutlaka önüne gelir.

Jeanie Buss babası Jerry Buss’ın takımı yönettiği dönemde kulüpteydi. Dolayısıyla oyuncularla kulüp arasında kurulan aidiyet temelli ilişkiye ve beraberinde gelen başarılara şahit olmuş biri. Daha önce kardeş kadar yakın olduğu Magic Johnson’la menajerlikten istifa ettiği dönemde küçük çaplı bir kriz yaşamış, araları çok iyi olduğu için Magic olayı büyütmemişti. Jeanie bundan ders almamış olacak ki Jerry West’i hedef almaya cesaret etti.

Norman Powell and Robert Covington Make First Statements Following Clippers  Trade - Sports Illustrated LA Clippers News, Analysis and More

Clippers ucuza kapattı

10 Şubat’ta sona erecek takas dönemin tam anlamıyla sönük geçiyor. Bu kurak dönemde Los Angeles Clippers ve Portland arasında 5 oyuncu ve bir 2. tur draft hakkını içeren takas gerçekleşti. Norman Powell ve Robert Covington, Clipperslı olurken, Eric Bledsoe, Justise Winslow, Keon Johnson ve 2025 2. tur draft hakkı Portland’ın oldu.

Takasa Clippers penceresinden bakacak olursam tam puan veririm. Önemli bir oyuncu ve 1. tur vermeden ihtiyacı olan skoreri ve kıymetli bir kanat forveti aldı. 18.7 sayı ortalaması olan % 40’la maç başına 2.3 üç sayı isabeti bulan Norman Powell, Toronto döneminde Kawhi Leonard’la beraber şampiyonluk yaşamıştı. İkilinin iyi ilişkisi var. Bu dostluk uyum açısından Powell’ın işini kolaylaştırır. 93 doğumlu forvet, Paul George ve Kawhi’nin yokluğunda Reggie Jackson’la beraber skoru üstlenir. Onlar geldiğinde benç skoreri olarak kenardan gelir. 4 yıllık kontratı da var. Uzun vadeli ve uygun bir parça. Diğer takviye Robert Covington, her ne kadar Portland dönemi başarılı olmasa da ligin iyi kanat forvetlerinden biri. Clippers için performansına göre pozisyon alacağı risksiz bir ekleme oldu.  

Portland bu takasla finansal esneklik kazandı. Powell’ın 4 yılık 68 milyon dolarlık kontratını yollayıp Eric Bledsoe’nin aynı miktardaki 2 yıllık ve Keon Johnson’ın çaylak kontratını aldı. Ancak Portland bu takası daha iyi şartlarda yapabilirdi. Çünkü hem Powell hem de Covington alıcısı olan oyuncular en azından 1. tur hakkı alınabilirdi. Eric Bledsoe savunmada fena iş çıkarmasa da istikrar sorunu yaşayan bir isim. Çaylak Keon Johnson sakat başladığı için kendini gösterme şansı bulamadı. Portland yüksek olasılıkla yeniden yapılanmaya gideceği için 2002 doğumlu bir çaylak skorer gard uygun bir ekleme oldu diyebilirim.

Caris LeVert'ün bu sezonki en iyi performansı! - Indiana Pacers

Cleveland’dan play-offa yönelik hamle

Sakatlıklarla kısa rotasyonu iyice daralan Cleveland Cavaliers, Indiana Pacers’dan Caris LaVert’i Ricky Rubio 1. tur draft hakkı karşılığında kattı. LaVert her ne kadar son iki yılda sakatlıkların etkisiyle Nets günlerinin gerisinde olsa da önemli bir skor opsiyonu. Bu sene 31 maçta 18.7 sayı ortalaması ile oynadı. Darius Garland’ın skor yükünü paylaşır. Ayrıca iyi asistçi olduğu için hücum yönlendirmeye de katkısı olur. Clevaland Cavaliers play-offlarda katkı verecek deneyimli bir skorer gard aldı. Indiana Pacers ise hem draft hakkı hem de Rubio’nun sözleşmesi sezon sonu biteceği için hem maaş boşluğu elde etti. Bu takastan iki takım için de istediğini aldı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın