Itoudis: Hakem katliamı yaşandı
07.06.2023 - 23:58

Fenerbahçe Beko Başantrenörü Dimitris Itoudis, Anadolu Efes maçının ardından konuştu.

Itoudis: “Öncelikle Anadolu Efes’i tebrik ediyorum. Seride durum 2-1 oldu. Dördüncü maçı kazanmak için çalışacağız. Biz çok büyük bir kulübüz, çok büyük bir organizasyonuz ve bize karşı, Türkiye liginin son şampiyonuna karşı çok büyük bir hakem katliamı yaşandı. 32 serbest atışa 12 serbest atış gerçekten şok düşündürücü ve ne kadar farklı kriterlerle değerlendirildiğini gösteriyor. Biraz evvel yayıncı kuruluşta pozisyonları gösterdik. İki pozisyon ardı. Özellikle Nigel’a yapılan faule karşı ona teknik faul verilmesi… Tabii haklı olarak delirdi ve teknik faul oldu. Ben de aynı şekilde tepki gösterdim ve teknik faul aldım.  Ama bunlara neler sebep oldu düşünmemiz gerekiyor. Çok fazla detay var. Kontrol genelde skor olarak bizdeydi. Ama biz ne zaman öne geçsek ve kontrolü ele alsak Anadolu Efes lehine düdükler çalınmaya başlandı. Şunu da sormak istiyorum; Oyuncuların ne kadar vücut dili ve hareket yapma hakkı var? Örneğin Tofaş maçında Marko Guduric’in bir hareketi vardı ve teknik faul oldu. Bu doğruydu, ben de ‘teknik faul’ derdim. Ama oynadığımız bir önceki maçta çok iyi bir oyuncu olan Clyburn iki kere hareket yaptı (taraftara sus işareti) ve teknik faul almadı. Sonra müthiş bir atış yaptı. 0.3 saniye kala benim yardımcı antrenörüm gidip sordu ‘Maç devam etmiyor mu?’ diye. Hakemler dinlemeden maçı bitirip çıktılar. Neden teknik fauller çalınırken farklı kriterler var? Bu muameleyi kesinlikle hak etmiyoruz. Anadolu Efes müthiş bir takım ama Fenerbahçe Beko da müthiş bir takım. Kesinlikle böyle bir şeyi hak etmiyoruz. 32’ye 12 serbest atış yüzdesi gece ve gündüz kadar farklı. Burada çok farlı kriterler var. Maalesef bazı insanlar verilen görevleri hak etmiyor. Bu insanlar kaderi ve kararları belirliyor. Türkiye ve özellikle İstanbul basketbol ve oyuncular açısından çok büyük bir şehir. Keşke sadece basketbol hakkında konuşabilsek ama başka kriterler maçın sonucunu belirliyor.” değerlendirmesini yaptı.
 
Maçın son saniyelerinde Dyshawn Pierre’i oyuna almak isteyen ancak hakemler oyunu durdurmadığı için alamayan Dimitris Itoudis, “Böyle bir şeyi daha önce tecrübe etmedim. Dyshawn Pierre oyuna girmek istedi, zamanında gitti işaretini verdi ve yere eğilerek bekledi çünkü Anadolu Efes’in serbest atışları vardı. Serbest atışlar sonrası girmek istedi, hakem ‘Hayır’ dedi. Ben hakeme neden giremediğini sordum. Bu bir kural. Doğru zamanda doğru yerde durdu ama izin verilmedi. Nasıl bu 3 kişi her şeye karar verebiliyor ve kural olmasına rağmen, bunu öğrenmek istiyorum. Bu anlattıklarımın hiçbirini bahane olarak görmeyin. Zaten televizyonda herkesin açık açık gördüğü şeyler. Will Clyburn inanılmaz bir oyuncu ve 0.3 saniye kala yaptığı atıştan sonra maçın devam etmesi gerekirken neden devam etmediğini sorgulamam çok normal.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar


Eyüp ÖZKAYA Yhu kardeşim içeriyi ne kadar zorlamışsın hep üçlüklerle ayakta kalmışsın da serbest atış sayılarından yakınıyorsun. Savunmada pota altını istediği gibi kullanmış rakibin ve ancak faul yapabilmişsin savunmak için. Sonra gelmişsin bizden 20 tane fazla serbest atış attılar diye ağlıyorsun. Yazık!
08-06-2023 10:04
Hector Hakem üçlüsünün Çeşme Ilıcada malûm otelde bayram tatili için yerleri ayirtilmistir.Ultra her şey dahil.
08-06-2023 09:21
Murat Senide kendilerine benzettiler ya,her şeye itiraz,yenilence hakemler.Siz nasıl bir kulüpsünüz.
08-06-2023 07:31
Sidu Oyuncu değişikliğinde sonuna kadar haklı! 32-12 saçma; harika savunma yaparak ve 15/20 dış atışla 10 sayı fark yakaladılar ama baltalara da çalmasınlar mı! Efes de savunma yapmıyordu ki o kadar isabetli dış atış yüzdesi yakalandı. Hakemlerin maçın kaderini tayin etmesini kabul etmiyorum, maç sonunda kontrolü kaybettiler. Bu müessesenin varlığı sorgulanmalı! Nigel’ın pozisyonu temizdi, Wilbekin foulden önce hatalı yürüdü, Pleiss’ın topu çembere değmişti ve izlemeden 24 saniye kararında ısrar etti yaşlı kurt hakem
07-06-2023 23:56
Mertbaba Neyse ki Basketfaul bu konuyu ayrıntılı yazdı; ama rezillik daha bitmedi yanlı yayıncı kuruluşun bu kuralı bilmemesi yada tamamen duygusal sebeplerden bunu söylememesi daha beter!!! Ataman'ın gideceğini bilenler nasıl gizlendiği yerden kafayı çıkarıyor...Ah Ataman ah sen ne büyük bir koçmuşsun... Hele maç sonu FB'li yöneticinin provokasyonları mı dersiniz, İtoduis 'in biten yayını yeniden açtırıp ağlaması mı dersiniz.Ahhh ahhhh bunlar büyük klüp nedir hiç bilmiyorlar... Daha acısı bilemeyecekler... Türk basketbolu için utanılacak bir yayındı... Sıra Ali Koç 'un açıklamalarında... Ne diyordu büyük futbolcu ve düşünür Wesley Sneijder; Fener ağlama...Eli öpülmeli bu adamın...
07-06-2023 23:47

Yorum Yazın