İSMAİL DURLANIK yazdı: Boston dövüşe dövüşe finalde
30.05.2022 - 14:58

Sekiz aylık yüzük yarışında son dönemece geldik. 2022 NBA Şampiyonluğu unvanı Golden State Warriors ve Boston Celtics’ten birine gidecek. Boston saha avantajına sahip. Savaşçılar, 2014-19 arası 5 NBA Finali oynayıp 3 şampiyonluk kazandı. O hanedan kadrodan kalan isimler; Stephen Curry, Klay Thompson ve Draymond Green yüzük koleksiyonuna yenisini ekleme peşinde.  

Golden State, Dallas serisini erken bitirmenin avantajıyla rakibinden 4 gün fazla dinlendi. Yaş ortalaması yüksek bir kadro için bu önemli avantaj. Ayrıca Gary Payton’un oynama olasılığı var. Bu da güzel haber. Miami serisinde Jayson Tatum ve Jaylen Brown’ın baskılı savunma karşısında çift haneyi aşan top kaybı yapığına şahit olmuştuk. Şayet Gary Payton oynarsa Golden State bu silahı pekala kullanabilir. Steve Kerr’ün Boston Celtics karşısında Curry, Klay ve Poole üçlüsünü bir arada önceki serilere oranla daha fazla kullanacağını düşünüyorum. Celtics hücumu sınırlı bir takım. O nedenle maçların yüksek skorlu geçmesi Warriors’un kazanma ihtimalini arttırır. Kevin Looney’in 30 dakika olan oynama süresinin azalacağını düşünüyorum. Looney’in Robert Williams ve Al Horford savunması karşısında pota altından bitirmesi yumuşak Dallas uzunlarına olduğu kadar kolay olmaz. Sakatlığın olmaması Golden State’in bir diğer avantajı. Gary Payton ve Andre Igoudala dışında sakatı yok. Payton oynayabilir, eski günlerinin çok uzağında olan Igoudala’nın ise eksikliği hissedilmedi diyebilirim. Boston Celtics’te ise Robert Williams, Marcus Smart sakat sakat oynuyor. Özellikle Robert Williams’ın dizindeki sakatlığın tam olarak geçmediği çok belli. 7. maçta sadece 15 dakika oyunda kalabildi. Tecrübe Warriors’ın bir diğer avantajı. Stephen Curry, Klay Thompson ve Draymond Green üçlüsü toplamda 407 play-off maçına çıktı, 5 final oynayıp 3 yüzük kazandı. Her şeyden önemlisi hala çok hızlılar, atletikler ve çok iyiler. Özellikle Curry kritik anlarda devleşiyor. Finalde Jordan Poole’un skor yönünden istikrarlı olması önemli. Muhteşem bir iki maçın ardından silik üç dört maçına şahit olduk. Ayrıca Klay Thompson’dan çıkış bekliyorum. Onun zamanı geldi. Andew Wiggins ise savunma açısından önemli. Muhtemel Tatum’la oynayacak. Ona büyük iş düşüyor. Serinin çok sert ve fiziksel oynanacağını o nedenle Kerr’ün rotasyonda pek kullanmadığı Jonathan Kuminga ve Moses Moody’i zaman zaman kullanabileceğini düşünüyorum.

Boston genç, atlet ve agresif bir takım. Savunmanın her türünü başarıyla yapıyorlar. Savunmada öylesine iyi alan daralıyorlar ki rakipler pas veya dripling imkânı bulamıyor. Sıkışıp kalıyorlar. Derrick White son üç maçta iyi şut soktu. Zaten istikrarlı savunma yapıyor. Yedek oyun kurucu olarak da yararlı. Şut tehdidi de oluşturduğunda katkısı maksimum düzeye çıkıyor. Top kayıpları, dar rotasyon ve sakatlıklar Celtics’in yumuşak karnı. Ayıca çok zor iki seriden çıktılar. Bucks olsun Miami olsun muharebe sertliğinde maçlar oldu. Boston çok yıprandı ama öyle güçlüler ki asla geri adım atmıyorlar. Ancak sakatlığın çaresi yok. Özellikle Robert Williams’ın dizi normal bir oyuncuya sezon kapattırır. Oysa üçlük bloklayıp, çember savunarak 20 dakika oynuyor. Marcus Smart ve onu bilim adamları incelemeli. Sıradışı bir fizikal yapıya sahipler. Dar rotasyon Boston’ın sorunlarından biri ama yapacak bir şey yok. Derrick White ve Grant Williams dışındaki isimlerle aynı oyun oynanmıyor. Payton Pritchad dış şut sokuyor ama savunmayı düşürüyor. Daniel Theiss oyunun iki yönünde de vasat. Aaron Nasmith savunmada iyi ama hücumda yetersiz. Ayıca tecrübesiz. Öte yandan Al Horford şahane oynuyor ama 36 yaşında. Üst üste sert maçlar oynadı. Bir düşüş yaşayabilir.

Celtics bu kadar yıpranmış olmasa favori derdim. Çünkü takım olarak kenetlendiler. Formdalar. Genç ve başarıya açlar. Savunmalarına karşı bırakın hücum etmeyi nefes almak zor. Ligin en fizikli iki takımı Milwaukee Bucks ve Miami Heat’i üstelik Giannis Antetokounmpo ve Jimmy Butler çok iyi oynarken elediler. Ancak bedeli oldu. Çok yıprandılar. Bakalım yorgunluk oyunu etkileyecek mi?

Acil koç aranıyor

Bir yanda yüzük mücadelesi tüm hızıyla sürerken diğer yanda bazı takımlar yeni sezonun planlamasını yapmaya başladı. Koç pozisyonu boşta olan takımlardan Sacramento Kings kararını Mike Brown yönünde kullanırken Los Angeles Lakers, Lebron James ve Anthony Davis’i bir çaylak koça emanet etme kararı verdi. Charlotte Hornets ise adaylarla görüşmeleri sürdürüyor.

Sezon içinde yaptığı takaslarla kadrosunu önemli ölçüde değiştiren Sacramento Kings, Mark Jackson, Mike D’Antoni ve Mike Brown’la yaptığı görüşmeler sonucu Mike Brown’ı tercih etti. Savunma koçu olarak bilinen Brown, Lebron sonrası Cleveland ve kısa süreli Lakers serüveninde başarısız olmuştu. Son 6 yılı Steve Kerr’in asistanı olarak geçirdi. Şayet geçmişteki hatalarından ders alıp kendini yenilediyse Kings için doğru koç profili olduğunu düşünüyorum. Takımda ofansif yeteneği olan oyuncu sayısı fazla. Ancak yıllardır savunmada kötüler. Brown, Sabonis ve Fox’un etrafına bir savunma inşa edebilirse en azından play-off’u zorlayabilirler. Sacramento potansiyelli oyunculara sahip olmasına rağmen istikrar ve disiplin sıkıntısı nedeniyle başarılı olamıyor. Koç Brown bu iki eksiği giderebilir. Ancak Kings o kadar uzun süredir başarısız oldu ki kazanma alışkanlığını elde etmesi kolay değil. Mike Brown’ı bu anlamda zor bir görev bekliyor. Ona ve takımına sabır gösterilmeli.

Bir diğer koç arayışındaki takım Charlotte Hornets. Onlar henüz karar vermediler ama aday sayısını ikiye indirdiler. GM Mitch Kupchak, Mike D’Antoni ve Frank Vogel seçenekleri arasında karar verecek. Darvin Ham’da lisedeydi ama Lakers’la anlaşınca aday sayısı ikiye düştü. Kupchak’ın Lakers döneminde D’Antoni’yle birlikte çalışmış olmasından dolayı D’Antoni adı öne çıkıyor ama Hornets kadrosu ofansif oyunculardan kurulu olmasına rağmen savunmada kötüler. Bu da başarılı olmalarını engelliyor. Savunmaya yatırım şart. O nedenle tercih Frank Vogel olmalı. 

Süper starlar çaylak koça emanet

Los Angeles Lakers, Jeannie Buss, Kurt Rambis, Phil Jackson, Magic Johnson, Linda Zafrani Rambis ve Rob Pelinka’dan oluşan geniş bir heyetle koç arayışını sürdürdü. Temasla sırasında Lakers’ın marka değerinin ne halde olduğunu görme fırsatı bulduk. Elit koçlar, Lakers’ı çalıştırmanın “İşine karışılması ve başarı gelmediğinde günah keçisi olarak kovulmak” olduğunu bildiklerinden Lakers’ı çalıştırmaya sıcak bakmadı. Brad Stevens ve Nick Nurse teklifi ciddiye bile almadı. NCAA’de Michigan’ı çalıştıran Juwan Howard bile Lakers’da çalışmayı düşünmediğini söyledi. Böylesi ortamda Lakers’ın ikna edebileceği ismin anca işi olmayan düşük profilli koçlarla asistan koçlardan biri olabileceğini düşünmüştüm. Öyle de oldu. Mor sarılılar, Kenny Atkinson, Terry Stotts ve Darvin Ham arasından Ham’ı tecih etti. Benim favorim Brooklyn Nets döneminde genç oyuncuları geliştirdiği için Kenny Atkinson’dı. Onun yönetiminde Spencer Dinwiddie, DeAngelo Russell, Jarrett Allen önemli aşama kaydetti. Lebron’un 38 yaşına geldiğini düşünürsek Talen Horton Tucker, Austin Reaves, Stanley Johnson, Kendrick Nunn gibi gençlerin daha fazla sorumluluk almasına ve gelişimine ihtiyaç var. Atkinson bunu sağlayabilecek bir isimdi. Ancak Darvin Ham, Lakers kurmaylarıyla yaptığı görüşmede onları ikna edip görevi kaptı. Öyle ki bir sonraki Kenny Atkinson görüşmesini iptal edip Darvin Ham’ın 4 yıllığına Lakers koçu olduğu açıklandı. Sızan bilgiler, Ham’ın takımı başarıya götürecek oyun planı ve kalırsa Russ’tan nasıl yararlanacağı konusunda Lakers yönetimini tatmin ettiği yönünde. Bakalım, teorideki ikna sahaya nasıl yansıyacak? Şartları dikkate aldığımda Lakers’ın iyi seçim yapığını düşünüyorum. Bu yönetim anlayışına daha iyisi gelmezdi. En azından potansiyelli bir koç.

Gelelim Lakers’ın yeni hocası Darvin Ham’ın özelliklerine; İletişimi iyi ve ikna yeteneği yüksek. İsteğini net ifade ediyor ve kararlılıkla sözünün arkasında duruyor. Daha önce başantrenörlük yapmadı. Lakers ilk olacak. Atlanta Hawks dönemi dahil 2014’ten beri Bucks koçu Mike Budenholzer’ın asistanlığını yapıyor. 2011-13 yıllarında Mike Brown ve Mike D’Antoni’nin asistanı olarak Lakers’da görev yaptı. Camiayı tanıyor. Taktisyen olarak kendini kanıtlamış ve ligin en saygın asistan koçlarından biri. Yıldızların saygısını kazanmış bir koç. Giannis Antetokpounmpo, Lakers’la anlaşmasının hemen ardından kendisini öven açıklamalar yaptı. Aynı şekilde Lebron James onunla çalışacağın için mutlu olduğunu ifade etti. Açıklamalar umut verici olsa da işi kolay değil. Kapalı kapılar ardından müdahale etmeyi seven yöneticiler, Lebron James’in egosu, Anthony Davis’in sakatlıkları, tarihi başarılarla dolu ama çok kötü yönetilen bir camia, şartlar ne olursa olsun şampiyonluk isteyen büyük bir taraftar kitlesi Koç Ham’ı bekliyor olacak. İlk defa başantrenörlük yapmak için bundan daha zor ortam bulunamazdı. Ayrıca geçen yıldan kalan pozitif hiçbir şey yok. Kadro silbaştan yeniden kurulacak. Takım içi uyum sağlanıp, oyun sistemi oluşturulacak. Bütün bunlar için zamana ihtiyaç var ama son iki sezonu başarısız geçiren Lakers istese de ona sabır gösteremez. Bir düzenin oluşumu için Lebron James’in yardımı şart. Başlangıç aşamasında Cleveland yıllarında Tyron Lue’ya yaptığı gibi Darvin Ham’a destek olmalı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz