Hatalar zinciri / GÖKHAN TÜRE
03.12.2022 - 00:37

Fenerbahçe BEKO, Pierre’den sonra Wilbekin’in ve ardından da Guduric’in olmadığı formatta Real Madrid’le başa çıkamadı, evindeki ilk bu sezon ikinci yenilgisini aldı.

Bu üç ismin olmayışından ve kayıptan çok daha fazla dikkat çeken nokta Sarı-Lacivertliler’in son dönemde yıpratığı maç trafiğinde kaybettiği enerji ve mental dirençti. Kanarya yine kaybedebilirdi ama mağlubiyetten çok kaybediş şekli can sıktı.

Sarı-Lacivertliler’in bunu yerine koyabilmesi için, “yıpranan” isimlerin yerine “az süre bulan” oyuncularından verim alması gerekiyordu. Coach Itoudis’in A planına bakıldığında, hafta başında Beşiktaş derbisinde 7/10 üçlük isabetiyle parlayan İsmet ile yine son dönemin formda ismi Metecan’ın ilk beşte yer alması çok normaldi. Ne varki dün takımın enerji ve mental direnç konusundaki eksikliği Itoudis’te de “tercih hataları” ile vücut bulmuştu!.. Yunan coach, İsmet’i kaçırdığı ilk şutun ardından, 5,34’te kenara aldı, bir daha da oyuna sokmadı. Böyle bir performansın ardından İsmet’in kredisinin bu kadar az olması, şut tercihleri ile saç baş yolduran Edwards’ın ise 20 dakika sahada kalması pek açıklanabilir değildi.

Gelelim en kritik hataya. Daha önce de 1-2 maçta aynı durum göze batmıştı ama dün bence “göz çıkardı!”.. Dünkü maça kadar müthiş iş çıkaran ve dün sahada “yıprandığı” en çok belli olan Calathes’in yerine direksiyona Şehmus’un “çok geç bir kararla” geçmiş olması, Itoudis’in en can alıcı hatasıydı. Şehmus, oyunda olduğu sürece verimli oldu, takımına artı değer kattı. Ancak bu hamle fark 15-20 sayıları bulmadan gelseydi çok farklı olabilirdi. Yine Jekiri hiçbir şey veremezken Samet’in süre almasının tam da zamanıydı, yine olmadı!..

Fenerbahçe BEKO’nun dün takım olarak o her zamanki “akışkan”, sabırlı, doğru seçimlerle sonlanan hücumlarının yerinde “acele” vardı. Bu da zaten her pozisyona en az 2, hatta 3 alternatifi olan; Tavares, Poirier, Cordinier ve Deck’le pota altını beklendiği gibi iyi kullanıp Llull, Musa ve Hezonja ile de çizgi gerisinden ceza atışlarını sayıya dönüştürünce Real Madrid, İstanbul’da beklediğinden daha kolay kazandı.

Dünkü mağlubiyet “telafi edilebilir” statüsüne koyulabilir. Ancak haftaya Alba Berlin deplasmanı dünden daha zor olacak, burası çok net…

Yorumlar


SertAbi 1-neden her fırsatta büyük olduğunu iddia ettikleri halde futbol kulübüne dönüşüp rekabetten vazgeçenler için tek bir satır yazı yazılmaz? CEVAP YOK, 2-bu acımasız eleştiriler bize ve sporumuza, basketbolumuza ne gibi yararlar sağlıyor? CEVAP YOK, 3-nedense Itoudis'in yaptığı "İsmet doktor yardımıyla sahaya çıkıp kendini denemek istedi" açıklamasına rağmen bu konuda yorum yapılması doğru mu? CEVAP YOK, 4-"Türk oyuncu" konusunda dediğini bırakmayanlar şu an bir çok oyuncusuyla maçlara damga vurduğu halde neden tek olumlu söz etmiyor? edemiyor? CEVAP YOK, 5-neden devlet bir küçük jest yapamaz? TABİ Kİ YİNE CEVAP YOK..
04-12-2022 22:30
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 12, Sayın yazar efesin ilk yürolig maçından sonra şöyle yazmış: "Ancak sezon uzun ve her türlü kaybı telafi etmek için Anadolu Efes’in ihtiyaç duyduğu “zaman” fazlasıyla var." iki yıl üstüste yürolig şampiyonu almışta almış, sadece bir oyuncusu yok, ama bolca anlayış var.. Fener için ise "Dünkü mağlubiyet “telafi edilebilir” statüsüne koyulabilir. Ancak haftaya Alba Berlin deplasmanı dünden daha zor olacak, burası çok net…" yani: iki katı daha pahalı, sadece bir oyuncusu olmayan takıma "zaman faslasıyla olacak" ama son iki haftadır iki günde bir maç oynayan, kendinden iki kat bütçeli real'le oynayan, 4 temel oyuncusu eksik Fener'e düşen ise "daha zor olacak" diye yine bir ayar.. bizim masallarla uğraşacak zamanımız yok, her şey yazılı, her şey kayıtlı.. NOKTA
04-12-2022 22:22
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 11, ne istersen yap ama artık yalan söyleme.. arama motoru, internet, arşivler ortadayken sadece rezil oluyorsun.. tek bir iddiaya cevap veremeden, sahada kazanmadan ne desen boş, bir alay konususun. ben olsam çenemi kapar nasıl rekabet edebileceğimi düşünürüm. unutma!!! artık kimse bu kulübü terör yoluyla bile durduramayacak, bu kulüp tam ONALTI ayrı kulüple rekabeti göze almış sen de sadece BİR tanesiyle rekabet ediver de görelim.. ŞİMDİ HERKESE SON KEZ SORUYORUM: yukarıdaki yazı sezon başında pleyof adayı bile gösterilmeden, tamamı yeni oyuncular ve koçuyla, 3 ayda oynadığı maçlarda sadece -o da avrupa'da- iki yenilgi almış, bir gece en önemli 4 oyuncusu yokken kendinden iki kat bütçeli bir takıma yenildikten sonra yazılacak yazı mıdır?
04-12-2022 21:47
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 10, parasını çalacaksın, terörle durdurmaya çalışacaksın, rekabet edemeyeceksin, kurşunlar sıkacaksın ve YALAN SÖYLEYECEKSİN.. yok öyle yağma, bu hazımsızlık sahada bir şey yapamayan, birden fazla takım tutsa bile başaramayanların sahte gözyaşlarıdır. bu çaresizliğin dışa vurumundan başka bir şey değildir, kimseye özellikle devlete el açmadan, torpilsiz, alın teriyle kazanılan başarıları bir türlü kabul edememektir.. sahadan kaçıp şölen düzenleyenler, her yıl hakaretle, seyirci terörüyle, küfürü bile anlayışla karşılayarak sporla alakası bile olmayanlar ne olup bittiğini tabi ki anlayamaz.. ANLAYAMAYACAKLAR..
04-12-2022 21:25
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 9, sonuç olarak spor alanlarında yapılamayanlar dışarda "TERÖR" aracılığıyla yapılmak isteniyor ama tüm bunlar Fenerbahçe'yi yıldırmıyor. Aziz Yıldırım'dan önce sadece futbolda ve basketbolda olmak üzere ikinci kupalarda 2 avrupa şampiyonluğu görebilen Türkiye Aziz Yıldırım'dan sonra adeta coşuyor, Sarı Miras efesi, Sarı Melekler Vakıfbank'ı yaratıyor, her alanda rekabet artarken dikensiz gül bahçelerinde yaşayan sözde spor kulüpleri rekabetten vazgeçip geri çekiliyor.. bu ülkede gerçekten bir "MASAL" yaratıldı ve bunu Aziz Yıldırım önderliğinde FENERBAHÇE başardı..
04-12-2022 21:13
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 8, ve tüm bunlar olurken "TERÖR" devreye girip durdurmaya çalışıyor, şampiyonluğa giderken terör bu kez keskin nişancılara baş vuruyor, başlarına gelse tarihten silinecek kulüpler bayram ediyor, Fenerbahçe "TERÖR" aracılığıyla diz çöktürülmeye çalışılıyor, gerçek ortaya çıkıyor: kumpas ispatlanıyor: ve şike kumpasına toplam 4128 YIL ceza veriliyor..
04-12-2022 21:05
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 7, Dünya kadın takımlar voleybol şampiyonu, Euroleague basket erkekler şampiyonu, 200 m. atletizm dünya şampiyonluğu, yüzmede halen geçerli dünya rekoru, yelkende dünya şampiyonluğu, olimpiyat altın, gümüş, bronz madalyaları, final4lar, futbul avruoa yarı finali.. Aziz Yıldırım döneminde ülkemiz sporu tüm bunları yapabilen bir kulüp görmüş, gerçekten anlatınca "masal" gibi.. ama cehalet tüm bunları "masal" sanıyor.. olanlar kulağa olamaz gibi geliyor, hepsi ama hepsi GERÇEKte olanlardan ve rakamlardan oluşuyor..
04-12-2022 20:58
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 6, özetleyelim: 2010 yılı itibarı ile devletten tek kuruş yardım almadan kendi stadını yapmış, borsa değeri 2 milyar 32 milyon dolar olmuş, dünyanın en zengin 19. futbol kulübü olmuş, Guinness rekorlar kitabına girmiş, son onaltı yılda 16 ayrı takımla yarışmış ve neredeyse onlar kadar şampiyonluk kazanmış..
04-12-2022 20:50
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 5, Kulübümüzün 1 Ocak - 31 Aralık 2007 tarihleri arasında yaşadığı 100. yılında, bünyemizde bulunan 9 şubemizde, takım halinde ve bireysel olarak resmi sportif müsabakalarda kazandığı toplam 1134 kupa, madalya ve ödülleri ile Guinness Dünya Rekorlarına girebilme teklifi, "Guinness World Records Menagement Team" tarafından uygun görüldü. (https://www.fenerbahce.org/haberler/arsiv/guinnesse-basvurumuz-kabul-edildi)
04-12-2022 20:42
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 4, 2022 itibarıyla: son 16 yılda 5 ana spor dalında; gs, bjk, bursaspor, başakşehir, efes, ülkerspor, karşıyaka, yakındoğu ünv, vakıfbank, eczacıbaşı, istanbul bşb, arkas, halkbank, trabzonspor tüm şampiyonlukların 41 tanesini alırken, TEK BAŞINA FENERBAHÇE 35 şampiyonluk almış...
04-12-2022 20:36
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 3, "Fenerbahçe 5'te 5 yaptı Sarı-lacivertliler futbol, basketbol ve voleybolda 2010-2011 sezonunda 5 şampiyonluk kazanarak, büyük bir başarıya imza attı" https://www.ntv.com.tr/galeri/spor/fenerbahce-5te-5-yapti,ugZK8aXWP02uT-jrAcQb9g
04-12-2022 20:34
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 3, "Fenerbahçe, 111 milyon Euro’yla ’dünya zenginler ligi’ne sıçradı, FENERBAHÇE, dünyanın en zengin futbol kulüpleri sıralamasına girebilen ilk Türk takımı oldu. Deloitte, "Futbol Para Ligi 2009" araştırmasını yayınladı. Çalışmada 2007-2008 futbol sezonunda mücadele eden kulüplerin gelirleri mercek altına alındı. Sıralamada birinciliği 366 milyon Euro ile Real Madrid, ikinciliği 325 Milyon Euro ile Manchester United, üçüncülüğü 309 milyon Euro ile Barselona aldı. Futbol Para Ligi raporlarının yayınlanmaya başladığı 1996-97 yılından bu yana dünyanın en zengin 20 kulübünün arasına giren ilk Türk futbol kulübü ise Fenerbahçe oldu. Fenerbahçe listeye 111.3 milyon Euro ile 19’uncu sıradan girdi.
04-12-2022 20:28
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 2, "Fenerbahçe dünyanın en değerli kulübü oldu Fenerbahçe, 2 milyar 32 milyon dolarlık piyasa fiyatı ile dünyanın en değerli futbol kulübü ünvanını ele geçirdi, 09.07.2008 - 03:49" (https://www.gazetevatan.com/sampiy10/fenerbahce-dunyanin-en-degerli-kulubu-oldu-188311)
04-12-2022 20:27
SertAbi AZİZ YILDIRIMDAN MASALLAR 1, rekabet tamam, alay tamam, gırgır tamam, dilekler istekler tamam, hayaller tamam, kızdırma tamam,palavra o da tamam AMA YALAN !!! HAYIR... şimdi tek tek, adım adım bu yalanları muhatapların yüzüne çarpacağım..
04-12-2022 20:23
Mertbaba Yav hiç mi takip etmezsin...Topu topu iki eli yüzü düzgün site var , yazar veya yorumcu sayısı da belli!!! Sayın Türe bana en uzak yazar-yorumcudur ama bir gün ben böyle eleştiri (evet eleştiri kavramına haksızlık ediyorum) yapmadım.Ki Ataman bir kere tokezlese demediğini bırakmayan bir yazardır!!! En azından aç son Efes yazılarına bak.Hep diyorum bu kadar büyük başarılar yaşatan takımın taraftarı böyle mi olmalı diye.Tamam kabul ediyorum, 20 yılınız Aziz Yıldırım 'dan masallar ile geçti (tüm yazdıkları bakın 100 defa Aziz tarafından dile getirilmiştir) beyninizi yıkadı ,sırf başarısızlıklarını gölgelemek için(bak bunu benden sonra bugün Koç'ta söylüyor) size hep fenerden başka herkes fener düşmanı diye lanse etti.40 yaşından genç kardeşlerim artık uyandı ama üstü için aynı şeyleri diyemeyeceğim...
03-12-2022 20:00
SertAbi artık hiç bir fayda sağlamayan, bir avuç insandan başka kimseyi mutlu edemeyen bu atıl alemden çıkıp daha yapıcı, daha pozitif, ilerlemeyi cesaretlendiren bir fikir alemine geçiş yapmalıyız.. rekabeti artırmalı, desteklemeliyiz.. farkında mısınız bilmem, şu an yaşadığımız sistemde dünyanın parasını harcadığımız futbol ve basketbolda dökülüyoruz.. bu durum medyanın da sorunu değilse kimin sorunu acaba? artık değişmenin, yenilenmenin, ilerlemenin zamanı gelmedi mi? özetle Türkçesi şu: ne yapsa Fener'i eleştirerek ne yapmasa efese, gsye, bjkye susarak bir yere varılamıyor, gerisi sizlere kalmış..
03-12-2022 16:03
SertAbi Mesela neden her fırsatta büyük olduğunu iddia ettikleri halde futbol kulübüne dönüşüp rekabetten vazgeçenler için tek bir satır yazı yazılmaz? bu ülke cevabı verilemeyip çözümünden vazgeçilmiş sorunlarla doluyken neden bir şeyler yapmak için çırpınan, üreten bu kulüp en ağır hakaretlere maruz kalır? tüm bu yazdıklarım benim sorunum gibi görünebilir ama gerçek öyle değil!!! Bu ülkemizin tüm paydaşlarının özellikle bizim konumuz spor camiamızın sorunu..
03-12-2022 15:44
SertAbi Soruyorum, resmen iflas etmesine rağmen ideallerinden, hedeflerinden ödün vermeden mücadelesine devam eden bu kulübe üvey evlat muamelesi yapmak kime ya da kimlere yarıyor? bu acımasız eleştiriler bize ve sporumuza, basketbolumuza ne gibi yararlar sağlıyor? mesela yıllardır "Türk oyuncu" konusunda dediğini bırakmayanlar şu an bir çok oyuncusuyla maçlara damga vurduğu halde neden tek olumlu söz etmiyor? edemiyor?
03-12-2022 15:33
SertAbi Fenerbahçe ne yazık ki bu ülkenin üvey evladı.. gariban sırplar bile geçen yıl partizan'a 5 milyon yüro destek çıkarken dünya, olimpiyat ve avrupa'da kupalar kazanmış, bayrağımızı göndere çekmiş Fenerbahçe'ye yıllardır bas bas bağırdığı halde ne kdv ne de vergi destekleri sağlanmış.. üstüne eller klavyede en acımasız eleştiriler ve aleni düşmanlıklar yapılmış.. soruyorum: dünyada eşi olmayan bu kulübe bırakın övgüyü, neden en acımasız eleştiriler layık görülür?
03-12-2022 15:18
SertAbi Soruyorum, larkin, cleyburn, misiç ve beabois olmadan efes real'e yenilse yukarıda yazılanların onda biri yazılır mıydı? boşuna heveslenmeyin sadece larkin yokken "eksik efes" diyenler dördü yokken herhalde "bu maç için yorum bile yapılmaz"dan başka laf etmezlerdi.. ismet neden oynatılmadı diye yorum yapılmış ama nedense Itoudis'in yaptığı "İsmet doktor yardımıyla sahaya çıkıp kendini denemek istedi" açıklamasına rağmen bu konuda yorum yapılması doğru mu?
03-12-2022 14:54
SertAbi Bu ülke 1950 li yıllardan başlayarak torpile, kayırmacılığa, beleşe ve haksızlığa alıştırılmış. asla fakirden, garibandan, emekten, çalışandan yana olmamış, hep güçlünün, zenginin peşinden gitmiş.. basketbol farklı mı? ASLA.. cebinde milyar dolarlarıyla yıllarca tabiri caizse yerlerde sürünen, değil yürolig kupası pleyof hedefi bile olmayan, kadın takımı bile kurmayan, bir salon bile yapmayan efes takımı için son yirmi yılda yukarıdaki gibi bir eleştiri okudunuz mu? okuyan hemen linkini versin.
03-12-2022 14:24

Yorum Yazın


Tweetlerimiz