Harden bir şeyler deniyor / İSMAİL DURLANIK
05.04.2021 - 11:19

James Harden Houston kariyeri boyunca tek karar verici oldu. Hücumun merkezi oldu, takım ona göre kuruldu. Yetmedi kimi istediyse transfer edildi. “Chris Paul” dedi alındı, onunla olmadı “Russell Westbrook” dedi, draft hakları verilerek takaslandı. Her şey olmaya bu kadar alışkın James Harden Nets’e takaslandığında en az kendisi kadar egolu Kyrie Irving ve Kevin Durant’la bir arada problem yaşamadan nasıl verimli oynayacağı sorusu gündeme geldi. Gerçi Kevin Durant’ın sakatlığı nedeniyle Harden, Kyrie, Durant üçlüsünü pek izleme imkânı bulmadık ancak Kyrie Irving ve James Harden ikilisi hem sorunsuz oynadı hem de Nets’i Doğu’nun 2. sırasına taşıdı. Ayrıca Nets savunması son maçlarda 30 takım arasında 12. Sıraya kadar yükseldi ki Harden gelmeden önce 29. sıradaydı. Bütün bu olumlu havanın oluşmasındaki temel etken James Harden’ın “en iyi” olmayı kazanan “kazanan” bir takımın parçası olmaya yeğlemesi oldu. Harden’ın geri planda kalmayı kabul ederek tabiri caizse pis işleri yapmayı kabul etti. 31 yaşındaki basketbolcu Irving’in hücumun merkezinde oolmasını kabul ederek daha çok top yönlendirici olarak oynadı. İhtiyaca göre pozisyon aldı. İlk planda takım arkadaşlarını oynatmaya odaklandı. Şayet skor yapmasına ihtiyaç varsa skorer yönünü devreye soktu. Savunmada uzunların arkasında kalarak boyalı alan savunmasına katkı verdi. Harden’ın özverisi bunlarla sınırlı kalmadı. Irving’e oranla yedeklerle daha fazla oynayarak Bruce Brown, Timothe Luwawu, Landry Shamet ve Tyler Johnson gibi kapasitesi sınırlı oyuncuların skora katkı yapmasını sağladı. Harden saf oyun kurucu olarak oynayarak takımını yükseltirken bireysel performansı da ivme kazandı. Doğu Konferansı’nda Mart ayının en iyi oyuncusu seçildi, bu dönemde Brooklyn Nets 12 maçın 11’inde galip geldi. San Antonio Spurs maçında hiç top kaybı yapmadan 30 sayı, 15 asist, 14 ribaunt yaparak NBA tarihinde bir ilki başardı. James Harden o kadar verimli bir sezon geçiriyor ki 2018 yılında kazandığı MVP ödülü için adı geçiyor. Şayet takasını istediği dönemde Rockets’ı adeta sabote edercesine oynadığı periyot olmasa MVP ödülü için ciddi aday olurdu ama o hatası nedeniyle ödülü alması zor. Ancak bambaşka bir yapıya bürünen James Harden, Durant ve Irving’in yardımıyla kariyerindeki ilk şampiyonluğa kim bilir belki de final MVP’si ödülüne uzanabilir.  

Thaddeus Young 32 yaşında içindeki pasörü keşfetti

Thaddeus Young denince aklıma istikrar, takım oyuncusu, hak ettiği saygıyı ve parayı kazanamamış bir sporcu gelir. Philadelphia Sixers formasıyla adım attığı NBA kariyerinde MTWolves, Nets, Indiana Pacers ve Chicago Bulls takımlarında oynayan Thaddeus Young bütün bu takımlarda her şeyini vererek oynadı. Bulls Koçu Bill Donovan, savaşçı oyuncusuna pota altındaki görevine ilave bir görev daha verdi. 1000 NBA maçına çıkan ve 14. NBA sezonunu yaşayan Young’tan oyun kurucu sıkıntısı yaşayan takımın 2. top yönlendirici olmasını isteyen Donovan, oyuncusundan beklediğini aldı.  Genelde yedekten gelen Thaddeus Young, Zach La Vine ve Coby White gibi aslar dinlendiği dakikalarda faul çizgisi civarında verdiği paslarla takım arkadaşlarına pozisyon hazırladı, böylece Bulls hücumunun işlemesini sağladı. Sadece 4 sezonda 2 asist ortalaması tutturabilen 88 doğumlu uzun forvet oynadığı 43 maçta 4.3 asist ortalaması iyi bir pasör olabileceğini gösterdi ve Bulls’un play-off mücadelesine önemli katkı verdi. Bir oyuncunun gelişmesi, oyununa farklı özellikler eklemesi sık gördüğümüz bir durum olsa da Thaddeus Young 14 sezonun ardından ve daha önce hiç üstlenmediği görevin üstesinden gelerek başka türlü bir başarı hikayesine imza attı. 2.06 boyundaki basketbolcunun repertuarına eklediği pasör özelliğiyle NBA kariyerini 1-2 sene daha uzatabilir. Bu açıdan Koç Donovan’a içindeki pasörü ortaya çıkardığı için teşekkür etmeli.   

Jrue Holiday maksimum kontratı kaptı

Milwaukee Bucks sezon başında New Orlenas Pelicans’tan takasladığı Jrue Holiday’la 4 yıllık 160 milyon dolara kontrat uzata konusunda anlaştı. Holiday sezon sonu 26 milyon dolarlık opsiyon hakkını kullanmayacak ve 4 yıllık yeni anlaşma devreye girecek. Jrue Holiday’la anlaşma yapılmasını teknik olarak doğru adım olarak değerlendiriyorum. Bu sene 32 dakika ortalama ile oynayan 31 yaşındaki gard 17 sayı, 5.4 asist, 4.6 ribaunt, 1.8 top çalmalık katkı yaptı. Holiday’ın rakamları aşan katkısı hızlı hücumlarda etkili olan, sete sete kaldığında tercih hataları yapan Bucks için bir nevi akil adam olması, tempoyu ayarlaması, oyun kontrolünün Bucks’da kalması oldu. Savunma katkısı Holiday’in bir başka artısı oldu. Bütün bunları göz önüne aldığımızda Holiday’ın kalması olumlu. Ancak finansal açıdan bu kontratı değerlendirecek olursak Antekounmpo’nun 40 milyon, Middleton’un 35 milyon dolarlık süren kontratlarına Holiday’ın konyratı eklendiğinde 115 milyon dolar ediyor. Bu da neredeyse maaş limiti demek. Bucks ya Golden State gibi lükse vergi öderiz, maaş sınır umurumuzda değil diyecek ve beraberinde gelecek transfer kısıtlamalarını göze alacak veya Antatokonmpo’yu takaslamak çılgınca olacağı için Khris Middleton’u takas ederek finansal esneklik kazanacak. Bucks yönetiminin bunlardan hangisini tercih edeceğini önümüzdeki senelerde göreceğiz. Şimdilik saha içinde kalalım Holiday, Middleton ve Antetokounmpo üçlüsünün uyumlu ve heyecan verici olduğuyla bu anlaşmaya ilişkin değerlendirmeyi noktalayalım.    

Talihsiz Isaiah yeniden NBA’de

Isaiah Thomas’ın hayatı hep mücadeleyle geçti. Boyu sadece 1.75 olduğu için kısa boyuyla NBA’de oynayamaz diye düşünüldü ve anca 2. tur son sıradan 60. oyuncu olarak draft edildi. İlk üç yıllık kariyerinde çift haneli skor ortalaması tutturması da yeterince saygı görmesini sağlamadı ve düşük kontrata oynamak zorunda kaldı. Celtics günlerinde kabuğunu kırar gibi oldu ve patlama yaptı, 24 sayı ortalaması tutturdu. Doğu Finali oynadı. Maksimum kontrat alması beklenirken kalçasından yaşadığı sakatlık rüyayı kabusa çevirdi. Cleveland ve Lakers formasıyla eski günlerin uzağında kaldı. Minimum kontratla oynadığı Denver ve Washington’da sezonu tamamlamadan takımdan gönderildi. NBA günleri bir anı olmak üzereyken geçtiğimiz günlerde New Orleans Pelicans’la 10 günlük kontrat imzaladı. En son 2020 Şubat ayında NBA’de maça çıkan Thomas artık 32 yaşında büyük paralar ve büyük rol alması çok zor. Umarım 10 günlük şansını iyi değerlendirir, sezonun geri kalanında ve devam eden bir iki sezonda forma bularak en azından oynayarak kariyerini tamamlar. 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz