Gölgedeki yetenek / İSMAİL DURLANIK
06.01.2023 - 11:29

Bir Wenbanyama çılgınlığıdır gidiyor. Amerika onu izlesin diye Fransa Ligi'ndeki maçları NBA paketi içine bile dahil edildi. Her maçı detaylı analiz ediliyor. Tek karşılaşmaya çıkmadan NBA markası haline geldi. Önümüzdeki draftta ilk sıradan seçilmesi garanti. Fransız pivot, 2.13 boyunda, atlet ve gard gibi oynayabiliyor. Şut sokan, topla dribling yapabilen sıradışı yetenek. Tavanı çok yüksek. LeBron, Kobe gibi olma ihtimali var.

Ayrıca halkla ilişkiler ekibi çok iyi çalışıyor. Wenbanyama barındırdığı potansiyel ve pazarlama gücü yanında büyük risk taşıyor. Fiziği çok zayıf. Sakatlıklarla dolu bir kariyeri de olabilir. Fransız uzunun gürültüsü arasında fazlaca adı geçmeyen ve yüksek olasılıkla 2. sıradan seçilecek Scoot Henderson ise belki sıradışı bir oyuncu değil ama daha garantili bir seçim.
 

Henderson'ın yetenekleri yanında etkileyici bir fizik ama gücü var. Günümüz NBA standartlarına  göre 1.88 boyu kısa sayılabilir. Ancak öyle 'vurup geçilecek' biri değil. NCAA’de öyle düşünüp duvara çarpma hissiyle kendine gelen sayısız oyuncu var. 18 yaşındaki oyuncu tıpkı Jrue Holiday ve Marcus Smart gibi kendinden daha fizikli oyuncuların karşısında durabiliyor. Kolları ve bacakları çok güçlü.
 

Scoot Henderson son yıllarda moda olan NCAA oynamama tercihi yapanlardan. G Lig'de Ignite takımında forma giyiyor. 2004 doğumlu oyun kurucunun en net eksiği dış şutu. Üç sayı yüzdesi %30 civarı. Zaten az kullanıyor. Şutundaki bir iki yıl öncesine oranla gösterdiği gelişim daha iyi şut atabileceğinin göstergesi. Orta mesafeden ve delerek çok etkili. Top hakimiyeti iyi. Süratli ve güçlü. Patlayıcı özelliği var ve çok iyi sıçrıyor. En ufak boşluk verdiğinizde posterlik olmanız kaçınılmaz. Çoğu atlet oyuncuda olmayan yüksek basketbol IQ'suna sahip. İyi pasör. Bencil değil, takım arkadaşlarını oyuna katmayı seviyor. Lider karakteri var. Kritik anlarda sorumluluk almaktan çekinmiyor. Kısa boyuna rağmen çok iyi ribauntcu. Triple double yapmaya yakın bir tarzı var. Umarım Westbrook kafayı istatistikle bozup takım oyunundan uzaklaşmaz.
 

Henderson 28 dakikada 21.5 sayı, 4.3 ribaunt ve 6 asist ortalamasıyla oynuyor. Savunmada aktif. Top çalmada başarılı.

18 yaşındaki oyuncu fizik olarak NBA'ye hazır. Orlando veya Spurs gibi sistemi olan bir takım tarafından seçilirse yılın çaylağı ödülünü alabilir. Houston gibi dağınık bir yapıya giderse Alperen sevinir ama Scoot için adaptasyon süreci zorlu geçebilir. Kim seçerse seçsin başarılı olma ihtimali yüksek bir oyuncu. Öte yandan Wenbanyama yüzünden hak ettiği ilgiyi görmüyor olması haksızlık olduğu kadar şans. Baskıdan uzak bir ortamda eksiklerini giderme şansı var. 

Şutunu geliştirmeli
 

Gelecekten söz etmişken Adem Bona'yı atlamayalım. UCLA formasıyla NCAA'de oynamaya başlayan temsilcimiz savunma olarak göz doldururken fizik gücüyle boyalı alandan skor üretiyor. 14 maçta 21 dakika süre alan oyuncumuz, 8 sayı ve 4.5 ribaunt ortalaması tutturdu. 1.4 blok ortalamasıyla savunmada caydırıcı unsur. Şutunu anlatmaya en yakın tanım ‘yok’ olur. %69'luk serbest atış yüzdesi şutunun zayıflığını göstergesi. En azından onu düzeltmeli. Temaslı oynayan bir uzun için düşük faul yüzdesi büyük defo.
 

Adem Bona’nın bu seneki drafta katılmayacağını şeklinde bir haber okudum. Yerinde karar olur. Ofansif açıdan eksiği çok. En az bir sene daha UCLA forması giymesi gelişimi açısından yararlı olur. Adem rakiplerini ezercesine boyalı alanı domine ederek skor üretiyor ama NBA'de aynı oranda etkili olması zor. Şutunu mutlak geliştirmeli ve diğer alanda da katkı yapmalı. Örneğin pas yeteneği fena değil. O konuya eğilmeli.
Adem'in seçilme şansının olduğunu düşünüyorum. Ancak atletik yetenek Amerikalılarda kolay bulunan özellik. Ya yanına başka özellikler kalmalı veya olanı keskinleştirmeli. Sadece fizik güçle oynayacaksa Zion gibi, Antetokounmpo gibi topla delmeyi üst düzeyde yapmalı. 2004 oyuncumuzun eksiği çok ama çalışmaya devam ederse tünelin ucunda ışık var.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz