Süpürgenin sapı koptu!
30.04.2021 - 09:00

İki maçı da birbirinin kopyası gibi, final bölümünü ritmini tamamen yitirmiş, panikleyerek ve en önemlisi de “kaybetme korkusuna yenik düşerek” kaybetmek…

Normalde bu seviyede oynamaya alışkın, son derece deneyimli isimlerin yer aldığı Anadolu Efes’in, üstelik serinin ilk iki maçını da oyun kalitesi ve skor olarak ezici bir üstünlükle kapamışken, Madrid’de üst üste ikinci kez maç sonunu “berbat” oynayarak sahadan yenik ayrılması düşündürücü…

Randolph sakat, Tavares sakat, önce Campazzo, sonra Deck NBA’e kaçmış (!), Thompkins sakatlanmış, maçın sonunda yok!.. Kadroda olanların 5’inin yaşı 34 ile 41 arasında değişiyor!  Ve sen, belki de tarihte başka hiçbir dönem böyle yakalayamayacağın Real Madrid’e karşı  son 7 dakika 20 saniyeyi tek saha içi isabet bulamadan tamamlıyorsun!.. Bir şampiyonluk adayı olarak üst üste iki maç, son periyotta çift haneli farkla önde iken kaybediyorsan sorun var demektir.

 Normal şartlarda, rotasyon sıkıntısı yaşaması gereken tarafın Real olması gerekirken, son periyotta sahada “dili dışarı çıkacak kadar yorulan taraf” Anadolu Efes’ti… Larkin, Beaubois, Singleton ve Dunston 30-35 dakika arası süre aldılar. Son bölümde de hemen tamamı, ama özellikle de Dunston’ın yorgunluğu gözle görülüyordu. Son dönemin en formda ismi Sertaç, sadece 4 dakika süre aldı. Hem ana rotasyonu hem de kenardaki alternatifleri açısından Real Madrid’e göre çok daha geniş bir oyuncu yelpazesine sahip Efes’in coachu Ergin Ataman’ın maçı dar bir rotasyonla kotarma hamlesi tutmadı. Real, bunun tam aksine son bölümde maça ağırlığını koyan isimleri diri tutmayı başardı ve seriyi 2-2’ye getirdi.

Sonuçta Efes’in, seriyi 2-0’a taşıdığında ortaya çıkan süpürgenin sapı, arka arkaya gelen iki yenilgiyle kırıldı. Ancak yine de tüm olumsuzluklara karşın Efes’in, Real Madrid’e üst üste üç kez yenilmeyeceğini, F4 vizesini İstanbul’da alabileceğini düşünüyorum.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz