Furkan, Cedi ve Ersan / İSMAİL DURLANIK
12.04.2021 - 12:45

Kawhi bütün seçenekleri görmek ister

Geçtiğimiz hafta NBA kulisleri Kawhi Leonard merkezli dedikodularla çalkalandı. İlk söylenti Heat’e gideceği, diğeri de Clippers’la kontrat uzatacağı şeklindeydi. Ben her iki olasılığın da gerçekleşme ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. Kawhi sezon sonu büyük olasılıkla opsiyonunu kullanarak serbest kalır. Şayet Clippers’la şampiyon olursa takımıyla sözleşme yeniler. Zaten Clippers yönetimi Kawhi’nin ekürisi Paul George ile 2024 yılına kadar kontrat uzatarak ilk hamleyi yapmıştı. Şampiyonluk gelirse bu birliktelik sürer. Şayet şampiyonluk gelmez hatta geçen seneye benzer şok bir veda yaşanırsa Kawhi rotayı şampiyonluğa oynayacağı bir başka iddialı takıma çevirir. Miami Heat, Bam Adebayo, Jimmy Butler ve Tyler Herro’yu kaybetmeden Kawhi Leonard’a maksimum kontrat verebilecek maaş boşluğuna sahip. Bu dörtlü eklenecek yan parçalarla pekâla şampiyonluk adayı olur. Knicks, Heat kadar olmasa da Kawhi için bir diğer seçenek olabilir. Geniş bir maaş boşluğu, RJ Barret, Julius Randle ve Mitchell Robinson gibi gençler ve 7 draft hakkını kullanarak eklenecek 2. hatta 3. yıldız isimlerle Knicks zirve adayı olur. Ancak eklenecek isimler önemli. Kawhi şampiyonluk için gençlerin olgunlaşmasını beklemek istemez, şampiyonluğa oynayabileceği, tecrübeli ve ondan daha büyük rol istemeyecek isimlerle oynamayı tercih eder. Bu işin dedikodusu sezonun kalan kısmında da yapılmaya devam eder ancak ben Kawhi Leonard’ın sezon bitmeden uzatma veya ayrılma kararı vereceğini sanmıyorum. Sezonu nerede bitireceğine bakar, diğer seçenekleri tartar ve tercihini ona göre yapar.  

Nate Mc Millan Hawks’a iyi geldi

Sezona play-off umuduyla başlayan Atlanta Hawks 11. sıraya kadar gerileyince GM Travis Schlenk Koç Lloyd Pierce’i görevden alarak takımı yardımcısı Nate MC Millan’a emanet etti. Değişimin ardından Hawks çıkışa geçti. Önce üst üste 8 maç kazandı ve 11. sıradan 4.’lüğe kadar yükseldi. Ufak tefek oynamalarla bu sırdaki yerini koruyor. Koç Mc Millan bu sıçramayı yaparken takımda radikal bir değişiklik yapmadı. İlk olarak takım savunmasını yukarı çekti. 120 ortalama kendi döneminde 104’e genel toplamda ise 113 sayıya kadar düştü. İkinci dokunuşu da rol paylaşımını biraz genişleterek yaptı. Hala Trae Young hücumun merkezi ama eskisi kadar dominant değil. John Collins, Gallinari, Bogdanovic gibi isimlerin top kullanımı arttı. Böylece daha katılımcı bir takım hücumu oluştu. Sezon boyu Hawks’ı bezdiren sakatlıklar sürüyor ama daha kısa süreler için. Hawks geniş bir rotasyona sahip olduğu için eksiklikler bir şekilde tolere edilebiliyor. Bu olumlu gelişmelerin yanında Hawks’ı bekleyen zorluklar yok değil. Takımlar arasındaki galibiyet sayısı çok az. Hawks ile 8. sıradaki Knicks arasında sadece 2 galibiyet fark var. Ayrıca Hawks’ın kalan maçları ligin güçlü ekipleriyle. Hawks ilk 6’da kalıp play-off’da yapabilir, play-inn oynamak zorunda da kalabilir. Daha kötü bir dereceyle normal sezonu tamamlayacağını düşünmüyorum.

Furkan daha fazlasını yapmalı, Cedi’ye yol göründü, Ersan formaya hasret

Furkan Korkmaz takımı Philadelphia Sixers’la Doğu’nun zirvesinde play-off yolunda emin adımlarla ilerliyor. Maç başına 19 dakika süre alan Furkan % 35 isabet oranı ve 8.6 sayıyla yedek beşin şutörü durumunda. Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Furkan için arafta diyebiliriz. Koç Rivers düzenli şans veriyor. Temsilcimiz zaman zaman çok iyi maçlar da çıkardı. Ancak gerek savunma ve oyunun diğer yönlerinde sorun yaşaması gerekse Thybulle, Mexey, Milton gibi gençlerin formu ve süren çaylak kontratları Furkan’la devam etmek için hep bir soru işareti doğuruyor. Şayet play-off’la bulacağı şansı istikrarlı değerlendirebilirse Furkan’ın NBA geleceği daha net olabilir. Şu an için artısı ve eksisiyle rolü belirgin ancak gelecek soru işareti.

Cedi Osman için sezonun son bölümünün iç açıcı geçtiğini söyleyemeyiz. Sezona çok iyi başlayan Cedi’nin son dönemde oynama süresi azaldı. Hatta bazı maçlarda koç tercihiyle hiç oynamadı. Üç sayı yüzdesinde de belirgin bir düşüş söz konusu. Cedi kariyerinin en düşük oranı olan % 30’la 3 sayı atıyor. Rolünün bu kadar azalması Cedi Osman’ın formundan daha çok Cavaliers’ın gelecek planlarıyla alakalı. Draftta kanat forvet seçmeyi düşünen Cavaliers alternatif oyunculara şans vererek onların performansını görmek istiyor. Sezon sonu Cedi Osman’ın takaslanmasını yüksek olasılık olarak görüyorum. Olası ayrılık Cedi’ye de iyi gelecektir. Isaac Okoro’nun varlığı ve ortaya koyduğu performans, drafttan kanat forvet seçileceği söylentisi Cedi Osman, Cavaliers ayrılığını kaçınılmaz  kılıyor.

Sezona takımsız başlayan Ersan Ilyasova, Utah Jazz’la anlaşmasıyla NBA’de döndü ama forma şansı bulamadı. Sadece 6 maçta 5.5 dakika ortalama ile oynayan Ersan çoğu maçta da süre bulamadı. 4 sutör ve çember savunucusundan oluşan sistemiyle Batı’nın liderliğini ele geçiren Utah Jazz’ın işleyen sistemini bozmak istememesi anlaşılır durum. Ancak Ersan’a mutlaka şans gelecektir. Özellikle deneyimiyle play-off’ta daha fazlaşans bulacağını düşünüyorum. Milli basketbolcumuz sabırla beklemeli ve o güne hazır olmalı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz