Fenerbahçe’den gövde gösterisi / Gökhan Türe
04.06.2023 - 01:44

Fenerbahçe BEKO, Play-Off yarı finalinde Anadolu Efes’i beklentilerin ötesinde “sıra dışı” bir farkla yenerken, rakibinin bu sezona dair tüm “defolarını” açığa çıkardı.

Sarı-Lacivertliler’in bolca top kaybı yaptığı ilk 6 dakika sonunda skor 12-17 Efes lehineydi. Molanın ardından Fenerbahçe’nin savunmada verdiği reaksiyon Efes’in oyunun kalanında “dağılmasına” yetti de arttı bile!..

Çeyreğin sonunu 11-0’la getiren ev sahibi, Motley, Hayes-Davis ve Wilbekin’le üst üste geçiş hücumlarıyla kolay sayılar bulmaya da devam edince, 6 ile 15. dakika arasındaki 9 dakika içinde 23-3’lük seriyle fark 15 sayıya tırmandı. Ve bu seri, Efes’in bu sezon en çok göze batan “kırılganlığının” yine açığa çıkmasına neden oldu.

Efes, oyunu savunması sıkıntılı Motley’nin üzerine hücum etmeye kurgulamıştı. İlk bölümde bundan verim alsalar da ABD’li pivot geçiş hücumlarında ağır ayaklı Zizic’e karşı net üstünlük kurunca oyunun rengi değişti. Furkan hamlesi de Motley’nin verimini aşağıya çekmeye yetmedi. Fenerbahçe’de Calathes ve Wilbekin, Micic-Larkin ikilisini etkisiz hale getirirken, bire birlerde mümkün olduğunca değişmeden savunmak adına sahaya olağanüstü enerji koydular. Hayes-Davis ve Pierre de yine Bryant ve Clyburn’e karşı fiziksel avantajlarını en verimli şekilde kullandılar.

Fenerbahçe BEKO - hem de Metecan ve Şehmus gibi iki kilit ismini sakatlığa kurban vermişken - kenardan gelen Türk oyuncuları Tarık, Melih, Samet ve İsmet’ten azami verim aldı. Bu da, maçın koptuğu son periyotta, farkın erimeden artarak “tarihi” nitelik kazanmasına yol açtı. Kısacası Fenerbahçe maça fiziksel ve mental olarak ne kadar “hazırsa”, Anadolu Efes de konsantrasyon, mücadele, direnç ve tüm bunlara paralel üretim anlamında o kadar “dağınıktı”...

Efes cephesinde coach Ergin Ataman’ın sezon bitmeden Panathinaikos ile anlaşmış olması ister istemez takımdaki oyuncuların geleceğine dair bir “belirsizlik” oluşmasına yol açmıştı. Bu gelişmenin etkisi belki Play-Off çeyrek finalinde değil ama bu maçta, Fenerbahçe BEKO gibi üst düzey bir rakibe karşı daha belirgin açığa çıktı. Özellikle Micic, Larkin, Clyburn gibi isimleri bu kadar kolay pes ederken görmeye pek de alışık değiliz… Gemiyi ilk terk eden kaptan (Ataman) olunca, mürettebat da ister istemez “can derdine” düşüyor!..

Sonuç itibarıyla Fenerbahçe BEKO, beş maçlık seriye oldukça etkileyici, farkın da ötesinde “kararlılık” anlamında Efes’e ve diğer muhtemel rakiplerine mesaj verdiği net bir galibiyetle başladı.


Gökhan TÜRE

Yorumlar


cenk anadolu efeste bir büyük sorunda ribaunt iki tane iyi uzun şart
05-06-2023 13:09
Bülent Turhan Gündüz Son iki maçtan birinde Efes, tavan yüzdeler yapıp kazandı, ikincisinde diplerde süründüğü yüzdelerle yenildi. Fener her iki maçta da kendi ortalamasına yakın yüzdeler yaptı. İkinci maçta farkı açan blok ve asist yüzdelerindeki ezici üstünlüğü oldu. Gününde olmayan beş benzemez silahşorun kırılmasına neden oldu. Fener bu istikrarını korusa bile "Allah herkese Ataman şansı versin" gününde, Efes hala Feneri yenebilir, hatta eleyebilir. Fakat bu sonuç, takım olmaktan uzak Efes'e ve Ataman'a Türkiye dışında en ufak bir itibar sağlamayacaktır. Türkiye'de ise ilişkilerin cıvıklığı, futbol taraftarlığı seviyesindeki basketbol yaklaşımı (takım olmaktan, kaliteden önce gelen skor) prim yaptırmaya devam edecektir.
04-06-2023 22:52
erdal okyar ATAMAN, BJK ın 2012 şampiyonluğunda da baktı ki takıma destek kesiliyor,BJK ı bırakıp GS a geçtiydi. Türk oyuncular FURKAN hariç hepsi gitmeli.
04-06-2023 14:17
ballokum Taman 2 doğru bir fiyasko. Adam gideceğini 2 ay önceden açık ederse böyle olur. Koca yılın emeklerine yazık. Oyuncuları, kulübü falan değil, kendisini düşünen, hep kendi reklamının yapılmasını amaç edinmiş bir adam.
04-06-2023 09:52

Yorum Yazın