Fenerbahçe geç kaldı / GÖKHAN TÜRE
05.11.2022 - 13:56

Fenerbahçe BEKO, Barcelona karşısında dün sezonun en ciddi sınavında güçlü rakibine geç reaksiyon vermenin bedelini yenilgiyle ödedi.

Savunma sertliği açısından Barcelona, Sarı-Lacivertli takımın karşısına çıkan en dirençli rakipti. Hakkını vermeli… Fenerbahçe’nin 3 sayı çizgisinin gerisinden etkisiz kalmasında, Sarı-Lacivertliler’e neredeyse hiç boş atış şansı tanımayan, hep “el üstünden” şut kullanmaya zorlayan Barcelona savunmasıydı. İlk iki periyotta Fenerbahçe BEKO da bu anlamda ev sahibi ekibe iyi direndi, kolay şut ya da sayı izni vermedi. Ancak üçüncü çeyrekte Barça’ya savunmada aynı sertlikle yanıt veremeyince, fark da doğal olarak açıldı.

Itoudis’in de aranın açıldığı üçüncü periyotta kenardan oyuna müdahale konusunda geç kalmasıyla fark 16’ya kadar çıktı. Şehmus ve Melih’in son çeyrekteki geri dönüşte başrolü oynamaları da bu tezi doğrulayan en net göstergeydi. Sonuçta önceki maçları kazanmasında en önemli faktör olan savaşımı tekrar sahaya yansıtan Kanarya, ilk 3 çeyrekte 1/14 isabette kalan 3 sayı yüzdesini, biraz da Barça’nın savunmada farkın getirisiyle gevşemesini de fırsat bilerek son periyotta 5/6 isabetle düzeltince fark da bir çırpıda eridi. Hatta Kanarya bir ara rakibine tek sayıya kadar yaklaştı. Ancak farkın 3 sayı olduğu son topta Motley, 3 sayı çizgisinin gerisinde bekleyen takım arkadaşlarını es geçip potaya gidince Fenerbahçe’nin maçı uzatmaya götürme şansı da ortadan kalkmış oldu.

Foyaların ortaya çıkması için büyük maçları beklemenin önemine vurgu yapmıştık. Bence dün bu anlamda göze batan en belirgin detay, Jekiri’nin oyunun iki yönünde de beklentileri karşılayamamasıydı. Savunmada kısa ile eşleştiğinde ya faul yaptı, ya geçildi. Önceki maçlarda da pek verimli olduğu söylenemez… Ama dün ilk kez saha içindeki zaafları sonuca da direkt etki etti. Büyük hedeflere ilerlerken ve yol yakınken daha nitelikli, kalıplı bir 5 numara ihtiyaç gibi duruyor…

Yine de Fenerbahçe BEKO’nun genel anlamda, saha içindeki mücadelesi, Barcelona gibi bir rakibe karşı 16 sayıdan geri gelip maçı kazanma noktasına getirebilmesi önemliydi. Elbette yenilgiler olacaktır. Önemli olan “dünkü 3. periyot hariç” mücadele, savaşım ve paylaşımı sahaya yansıtmaya devam etmek…

Yorumlar


Serdar Topaloğlu FB'nin yaşça ileri olan yabancı oyuncuların ağır bastığı bir kadrosu var. Bu oyunculardan Calathes ve Wilbekin'i Türk seyircisi iyi biliyor. Onların haftalar ilerledikçe oyuna verdikleri katkının azaldığını görmek şaşırtıcı olmaz. Motley iyi bir profesyonel, elinden geleni yapıyor, boy dezavantajını çabuklukla gidermeye çalışsa da savunmada aksıyor. Jekiri çok ağır, Gökhan beyin tespitlerine katılıyorum. Pierre bu yıl tutuk bir sezon başlangıcı yaptı. Davis kendisinden beklentilerin üstünde bir performans sergiliyor. Sahada daha fazla Türk oyuncu görmek istiyoruz. Booker gereksiz şut tercihlerinden arınmış, çembere yakın daha iyi bir görüntüye bürünmüş geldi bana. Edwards uyum sağlamaya çalışıyor, umarım potansiyelini sahaya yansıtabilir. Sert savunmalara karşı enerjisini iyi kullanan bir FB var bu yıl. Umarım ilerleyen haftalarda form kaybı yaşamazlar.
07-11-2022 14:22

Yorum Yazın