Ergin Ataman Efes’te Neleri Değiştirebilir? / TOGAN KARATAŞ
19.12.2017 - 14:48

Efes’te başarısız ilerleyen ve umut vermeyen sezonda beklenen oldu: Perasovic’in görevine son verildi. Yerine kulübe son lig şampiyonluğunu kazandıran ve yakın dönemde NBA takımlarının çalışmalarını yakından izleyen Ergin Ataman geldi. Ataman’ın gelişi, getirileriyle birlikte, her tercih gibi, bir fırsat maliyeti de barındırıyor.

Güncel durumda en iyi Türk koç olarak nitelendirebileceğimiz Ataman Hoca benim gözümde Perasovic’ten maç önü hazırlığı ve maç içi hamleleriyle açık ara öndedir. Başka bir ifadeyle “winner” olan Ataman ile Efes en azından PAO ve Baskonia maçlarını hediye etmezdi diyebiliriz. Özgeçmişinde ulusal ve uluslararası birçok kupa bulunan Ataman birkaç transfer sözü almış olabilir. (Çünkü onun gibi otoriter bir koç bile Efes’in bu dağınık kadrosunu kolayca yönetemez.) Bu olası yeni transferler ile Efes EuroLeague’de birkaç flaş galibiyet alıp ligde de yeniden forma girecektir. (Hatta bazen otorite konusunda Ivanovic’le yarışabilecek seviyeye gelen Ataman’ın ilk iş Ledo ile yolları ayırmasını bekliyorum.) Bu açıdan bakılırsa bu sezonun bilançosu Ataman’ın gelişiyle biraz makyajlanmış olacaktır. Bununla birlikte genel menajer Alper Yılmaz, Ataman’ın medyayı kontrol edebilme yeteneği sayesinde eleştiri odağı olmaktan da kısa vadede kurtulacaktır. Zira Ataman bir şekilde kendisini ve takımını manşetlere taşımayı iyi bilen – gündemde kalan bir koç. Yani Efes maç içi koçluk ve medya yönetimi konusunda Perasovic’ten çok daha iyi bir koç ile yola devam edecek. Ancak bazı deplasmanlarda doğrudan Ataman’a yönelik olacak taraftar şiddetinin Efes için yaratabileceği olumsuz ortam da unutulmamalı.

Öte yandan sözleşmenin bir buçuk yıllık olduğu unutulmamalı. Ataman gibi kariyerli bir hocayı yarım sezonluğuna getirmek imkansız olduğuna göre hocaya kendi kadrosunu yapacak yeni bir sezonu yönetme şansı da verilmeliydi. İşte fırsat maliyeti de tam olarak burada başlıyor. Hedefi her zaman tepede tutmayı seven Ataman bunun için bütçe kullanmayı da seven bir koç. (Başarılarına bakıldığında bunu hak ettiğini düşünüyorum.) Ancak Ataman’ın son sezonlarını incelediğimizde hocanın koçluk meziyetlerinin sezon planlamasına yansımadığını görmekteyiz. Transfer ettiği oyuncuların birkaçı ile Aralık – Ocak döneminde yollarını ayıran, kadroyu sezon içinde sürekli yenileyen ve istikrar/kimya problemi yaşayan Ataman, bu sezonki krizi çözse bile gelecek sezon yeni bir kadro krizi yaratabilir. Bu nedenle Ataman aslında idari işleri çok iyi yönetecek bir genel menajere (Gherardini gibi) ihtiyaç duyuyor diyebiliriz. Genel menajerin performansı Ataman’ın performansına geometrik olarak etki ettiği için bu noktada Alper Yılmaz da aslında perde arkasında önemli bir görev üstlenmiş durumda.

Koçluk yetenekleri ve sezon planlaması dışında önemli olan bir nokta daha var. Herkesin bildiği gibi Ataman (Obradovic gibi) rotasyonu 7-8 kişi ile sınırlayan ve güvendiği oyuncuları parkede 30 dakikadan fazla tutan bir koç. Bu da Muhaymin, Yiğitcan, Onuralp, Arda ve Berk gibi genç oyuncuların Perasovic dönemine göre muhtemelen daha fazla şans bulamayacağı anlamına geliyor.

Ataman’ın kariyerini veya koçluğunu eleştirmek kimsenin haddine değil. Hoca pür başarı anlamında Mahmuti’nin, Siyavuş’un ve hatta Örs’ün önünde görülebilir. Ancak koçun Efes’in aktüel durumuna ve gelecek planlarına uygunluğu noktasında soru işaretleri var. Perasovic yerine Ataman’ı getiren Alper Yılmaz bu hamle ile sanki bu sezonu kurtarmış gibi görünüyor. Bu açıdan bu sezonu bir şekilde atlatıp yeni sezonda Sarıca, Ene, Jasikevicius, Radonjic veya Trinchieri gibi yeni jenerasyonun yükselen koçları ile yola çıkma şansı da ortadan kalkmış oluyor.

Sonuçta Ataman, winner yapısı ve vizyonuyla Perasovic’ten birkaç adım öndedir. Ancak Ataman’ın gelişi ile kulübün yukarıda adını saydığım bazı genç koçlara sezon sonu teklif götürme şansının ortadan kalktığını ve gelecek planlarının da alternatif bir tarihsel akış içerisinde ilerleyeceğini de unutmamak gerek.

Tüm bunlara ek olarak, son 10 sezonda sürekli koç değiştiren Efes’in sadece bir kez genel menajer değiştirmiş olması, yapısal sorunları konjonktürel müdahalelerle çözmeye çalıştığının net bir göstergesidir. Bu açıdan başarısızlık durumunda oyuncuları ve koçları suçlarken işin yönetim boyutunu da gözden kaçırmamak gerektiği unutulmamalıdır.

Yorumlar


Efsaneler Ölmez Ataman'ın başarılı olmasını isterim ama ilk geldiği anda yaptığım yorumda da belirttiğim gibi transfer isteyecektir. Başarı gelmemesi durumunda (ÇAKI'da da olduğu gibi) kapının önüne konmaktan imtina edilmeyecektir. Ligde ya da Avrupa'da bir şey elde edilmemesi halinde adı geçen koçlardan birisinin yolu buraya düşecek ama genel menecere bir şey olmayacaktır. Engin Özerhun ve Alper Yılmaz ne yazık ki Efes'in el freni olmuşlar ve olmaya devam edeceklerdir...
20-12-2017 17:06
BGL BAŞARI PERA 'NIN DEĞİL. BASKONİA NIN KLÜP YAPISININ BAŞARISIDIR.
20-12-2017 15:22
Sertmama Kadroyu değiştirir. Saçmasapan transferler yaptırıp sonra bizim bütçemiz çok değil der...
19-12-2017 23:19
Clide Drexler Kaç yaşındayız Ozan?
19-12-2017 20:27
hüseyin Aydan siyavuş ve aydın örs gibi dünya beyefendisi adamları ergin atamanla kantar a vurarak bu yazınızı baştan aşağı çöp konumuna sokuyorsunuz gözümüzde .
19-12-2017 20:25
Gungor Perasovic e saygımız sonsuz. Ancak, Ataman daha iyi bir koç. Üstelik Efes de Oyuncu araştırması yapan "scout" ekibin başarılı olamadığı açık. Takımda kim savunma yapacak, savunma yönü bu kadar zayıf oyuncularla rakibi nasıl 80 sayının altında tutacaklar belli değil. Transfer işi tek bir kişinin yada koçun tek başına çözebileceği bir sorun değil. Bütçenin bir sınırı olduğuna göre yapılan 5 transferde mumkunse birden fazla hata yapmamak lazım. Efes in son yıllarda sürekli değişen kadrosu çok fazla hata olduğunu açıkca gösteriyor.
19-12-2017 20:02
cagrideniz Güncel durumda en iyi türk koç derken? Sarıca ya ne oldu ? Ayrıca çok sığ bir yazı olmuş. bence yazmayı bırakıp başka mesleklere yönelmekte fayda var.
19-12-2017 18:27
Marshall Ergin Ataman Avrupa'da piyasası olmayan sıradan bir coachtur. GS'den ayrıldıktan sonra 16 tane Euroleague ve 24 tane Eurocup takımından teklif alamadı. Kendisine sadece vasat bir Rus takımı ile Trabzonspor Medical Park'tan teklif gelmişti. 2008-2009 yıllarında Efes'i çalıştırırken devasa bütçeleri heba etmişti. Efes tarihinde ilk kez top16'ya onun döneminde kalamadı. Rakocevic Euroleague sayı kralı olarak gelmişti, adamı bitirdi. Nachbar'ı CSKA'nın elinden kaptılar ama adamdan verim alamadı. Kasun, Smith, Thornton, Santiago gibi şöhretli yabancılar cabası. Bugün Obradovic'in harcadağı paraları 2009'da Ataman harcamıştı ama sonuçlar ortada. Hem yerin dibine soktuğunuz Perasovic'in Valencia ve Baskonia gibi takımlarda yaptıkları ortadadır...
19-12-2017 18:25
mete Ergin Ataman başantrenörlük kariyerinin başlarında Efes ve Siena ile final four yaptı, ama en son final four'undan bu yana yaklaşık 15 yıl geçmiş, bu sezon olmaz da gelecek sezon Efes ile tekrar final four seviyesine gelmek için bir fırsattır kendi kariyeri için, bence hem Efes hem Ataman için doğru bir seçim.
19-12-2017 17:58
hakkı ledo dan çıkıp micova gidecek tahminimce
19-12-2017 17:45
efesli süper olmuş tam bizim kafamızdakileri kağıda dökmüşsünüz,gençler olumsuz etkilenecek,mccollumball olmasından korkuyoruz,savunma daha sertleşmeli,ataman 2 güne oyuncularla ya da medyayla arıza çıkarabilir manşette olmayı seven bir isim,keşke yarım sezonluk anlaşılabilseydi ama bu mümkün değil 2 sene sonra radonjıc,trınchıeri,saras bunlar yeni takımlarını bulur,anca sarıca için şimdiden anlaşma yapılıp 1,5 sezon sonraki yapılanma için,efes özüne dönmeli,ser savunma,ialtyapısından çıkardığı oyuncuları oynatmalı,
19-12-2017 16:23
ozan Ergin ataman büyük maçların koçu değildir en büyük başarısı eurocup kazanmaktan öteye gidemez.Gözüne kestirdiği orta seviye maçları alma yüzdesi çok iyi evet ama ergin atamanın kariyer özeti 2015 avrupa şampiyonası italya ve almanya gibi nispeten denk güçte takımlara çok iyi hazırlanarak onları alt edebilen fakat sırbistan ispanya ve fransaya karşı varlık gösteremeyen bir koç.
19-12-2017 15:11

Yorum Yazın