Erdenay: Eurocup'a katılanı ligden atacağız
20.04.2016 - 21:02

TBF Başkanı Harun Erdenay ve TBF yetkilileri, Eurocup'tan davet alma olasılığı bulunan 6 kulübün temsilcisi ile bir toplantı yaptı ve kulüplere "Eurocup'a katılırsanız sizi ligden atmak durumunda kalacağız." denildi.
 
Toplantıya TBF'den Akın Süel, Celal Arısan, Hüsnü Karagöz, Emir Turam, Abiş Hopikoğlu (Trabzonspor), Ömer Özden (Muratbey Uşak Sportif), Turgay Çataloluk, Turgay Zeytingöz (Banvit), Selim Çınar (Pınar Karşıkaka), Cengiz Üçyürek (Beşiktaş), Boray Dai (Royal Halı Gaziantep) katıldı.
 
Harun Erdenay zor bir süreçten geçtiklerini ve bulundukları koşullar çerçevesinde Cuma gününe kadar FIBA'ya takımların Eurocup'a katılmayacağı şeklindeki taahhüt yazısını göndereceklerini bildirdi.
 
Erdanay şunları söyledi:
"Türk takımları Eurocup'a katılırsa FIBA Türkiye'yi Olimpiyat elemelerinden çıkaracak, Eurobasket 2017 organizasyonunu elimizden alacak, altyapılar dahil milli takımlarımızı turnuvaya çağırmayacak. Biz bunu göze alamayız. Bu sadece bizim düşüncemiz değil. Cumhurbaşkanımız  ve bakanımız da böyle düşünüyor. Bu yazıyı gönderdikten sonra Eurocup'a katılan olursa o takımı ligden atmak zorunda kalacağız. Ayrıca FIBA'nın organizasyonuna katılan takımlara çeşitli destekler vereceğiz."
 
Bilindiği gibi Türkiye'den Eurocup'a davet edilen tek takım olan Galatasaray "evet" cevabı vermişti ancak Galatasaray, Eurocup Şampiyonu olursa sorun ortadan kalkacak, ULEB'in wild cardla Eurocup'a başka takımların davet etme olasılığı ise hala gündemde.
 
KAYNAK: Basketfaul

Yorumlar


aytekin cakir Eurobasket 2017 organizasyonunu elimizden alacak diyorsun harun erdenay 4 ülke ev sahibi Finlandiya,Romanya,israel.Türkiye biz eurocup takim göndermek israel neden 1 takim gönderdi banu acikla bakalim HARUN ERDENAY.
19-07-2016 13:08
turgay yillarca harun ve hidayeti izleyedik , basketbollarini destekledik ama hata etmisiz.vay be su rezillige bakin.turgay demirel de cabasi.size yaziklar olsun.sizde birilerinin adami olmussunuz !
21-04-2016 19:59
Sidu Cumhurbaskaninin konuyla ne ilgisi var Harun?? Onun da destegini aldim diye goz korkutmak da neyin nesi?? Atmazsan namertsin! Cumbaba ve bakanla tavla oynarsin Avrupa Sampiyonasinda, saksakcidan baska da seyirci namina bir sey bulamazsin..
21-04-2016 13:34
I Love Chicago Hiç bir şey yapamazsın, Eurocup'a katılan takımlara yaptırım uygulanırsa Fenerbahçe ve Anadolu Efes ligden çekileceklerini zaten açıkladılar, ve ligde yeralmayan takımların milli oyuncuları milli takıma gönderilmezse kulüpleri tarafından federasyonun elinde onlara uygulayabileceği tek bir yaptırım bile olmayacağından artık yeniden basketbola başlar Harun erdenay ve kendi oynar....
21-04-2016 13:07
harun @levent derya Efes ve Fener'e ceza verilmemesinin sebebi A lisansları olması. A lisanslı takımlar Euroleague şirketinin ortağı olduğu için sanırım isteseler de FİBA organizazyonuna geçemiyorlar, ki niye isetsinler ki zaten. Ama Galatasaray Eurocup'ı alarak Euroleague'e katılırsa (bir Fenerli olarak inşallah olur bu diyorum) o zaman neden cezadan muaf oluyor onu bilmiyorum. Efes ve Fenerbahçe'nin Eurocup'a katılacak takımlara verdiği destek çok değerli bence. FİBA git gide eline yüzüne bulaştırıyor. FİBA'nın milli takımlarda en yüksek rekabetli organizasyonu Eurobasket ve bu turnuvanın demirbaşı ülkeleri turnuva dışına itiyor. Kulüpler bazında zaten ülkelerin en iyi takımlarını ligden atarak yerel liglerin değerini tamamen düşürüyor. Tehditler savurarak kazandığı antipati de cabası. FİBA ve ULEB kaynaklarını, imkanlarını birleştirip ikisinin de sunduğundan çok daha kaliteli ve büyük bir organizasyon yaratabilecekken bebek gibi davranıyorlar, olan basketbola oluyor.
21-04-2016 11:48
efe Fenerbahçe ve Efes 'in Eurocup'a katılacak Beşiktaş ve diğer takımlara verdiği ligden çekilirim restini destekliyorum. Pasif federasyon milli takımı ve diğer avrupanın kaliteli takımlarını turnuvalardan atsın Malta, lüxemburg gibi ülkelerle turnuvalar yaparsınız. Bu durumda FİBA'nın kovduğu ülkelerede fırsat doğar daha kaliteli şampiyona düzenlenir.
21-04-2016 10:45
levent derya Cumhurbaşkanının konu ile ilgisi nedir ? Turgay Demirel FIBA başkanı değilmi ? Euroleague takımlarına neden ceza verilmiyor onların ayrıcalığı nedir? Fiba nın gücü bazı takımlara yetmiyormu? Adı geçen ülkeler Eurobasket ten atılırsa ne anlamı kalır bu organizasyonun ?
21-04-2016 00:34
Merakli @gsbanvit , gs eurocup şampiyonu olursa bence kutlar, gs şampiyon olamazsa ve eurocupa katılırsa ligden atar, fb ve efese de ses çıkarmaz, çünkü tbf nin bağlı bulunduğu ve kurallarına uymak zorunda olduğu fiba böyle buyurmuş. İyi de sen ne kullanıp harun erdenayı suçluyorsun?
20-04-2016 23:54
Basketbol Ligde daha cok para olması gerekiyor euro cup daha az
20-04-2016 23:07
karşıyakalı Adam sonunda FIBA'ya da el attı ya ama seninde sonun gelecek Tayyip! Bu Harun'u zaten o zat getirdi federasyonun başına demek ki Turgay'ı da FIBA Avrupa Başkanı o yaptı. Herşeyden çıkarı var adamın lanet olsun böyle dünyaya. Kötülerin Dünyası..!
20-04-2016 23:04
onur Hani siyaset spora müdahale etmiyordu tamamen fiyasko ve bir yönetim basiretsizliği umarım tehdit edilen kulüpler reste restle cevap verir.
20-04-2016 22:53
Exodus Böyle korkak bir federasyon olamaz, hiç bir önemli Avrupa ülkesinin katılmayacağı FIBA nın turnuvasını düzenlesek ne olur düzenlemesek ne olur. O turnuvada şampiyon olunca bir de utanmadan sevinir de bunlar.
20-04-2016 22:36
Ertan Ürkmez Saygınlığınız kalmadı, oynatırsınız ligi boş tribünlere...
20-04-2016 22:32
gsbanvit Galatasaray Eurocup şampiyonu olursa H.Erdenay Galatasaray'ı tebrik edip kutlayacak mı? Galatasaray Eurocup şampiyonu olamaz ve gelecek sene Eurocup'da yer alırsa Galatasaray'ı Tbl'den atıp Fenerbahçe ve Efes'e göz mü yumacak?
20-04-2016 21:22

Yorum Yazın