Efes’i MVP taşıdı / GÖKHAN TÜRE
23.12.2021 - 11:00

Anadolu Efes’i iyi başladığı ama sonrasında resmen “stop” ettiği maçta geçen sezonun en değerli oyuncusu (MVP) Vasilije Micic hayata döndürdü.

Maça 13-5’lik seriyle giren Lacivert-Beyazlılar’da, bu sezon takımın net şekilde “eksik kaldığı” pivot pozisyonundan üretimde son 2 maçta olduğu gibi yine Pleiss devredeydi. Alman pivotun çizgi gerisinden de üretimde 5/5 isabetle mükemmel bir gece geçirmesi, toplamda 23 sayı, 7 ribaundla katkı vermesi çok hayatiydi. Lacivert-Beyazlılar, 31 sayı ürettikleri ilk çeyrek sonunda çift haneli farkla öndeydiler.

İkinci periyotta Kızılyıldız, bu sezon iyi yaptığı ancak özellikle deplasman maçlarında, Belgrad’daki sertliği ve ritmi yakalayamadığı savunmada vites arttırıp Efes’i düzenden çıkarınca işin rengi değişti. Kızılyıldız, savunmadan aldığı enerjiyi hücumda da Kalinic, Wolter ve Ivanovic’le hücuma da taşıyınca 25-12’lik seriyle soyunma odasına 3 sayı önde giden Sırp ekibiydi…

Üçüncü periyotta da Efes’in yaptığı her hamleye karşılık verdi Kızılyıldız… Kalinic, bu süreçte de başroldeydi. Micic’le momentumu ele geçirme çabası, bu periyot sonunda da boşa çıkıyordu.

Maçın son çeyreğinde umutlar tükenmeye başlamıştı ki Micic, MVP moduna geçti. 81-74 geride girdikleri son 2 dakika içinde takımının tüm sayılarının altında O’nun imzası vardı. Kızılyıldız adına maçın en iyisi Kalinic’in faul çizgisinden 2 atışı da kaçırması sonrası bitime 0.9 saniye kala geldiği çizgide 2/2 isabetle takımına çok ihtiyaç duyduğu galibiyeti getirdi.

 Efes’in oyun içindeki gel-gitleri bu sezonun sorunları arasında başı çekiyor. Evet; yıldızların “bireysel” çabasıyla “günü kurtarıp”, kazandıkları maçlar olmuyor değil… Dünkü Kızılyıldız mücadelesi de buna güzel bir örnek… Pleiss böylesine verimli olduğunda kolay kolay kaybetmezler… Ancak uzun vadede üretimde yelpaze genişlemediği, yük paylaşılmadığı taktirde Efes’in, geçen yılki istikrarlı çizgisine kavuşması zor görünüyor… Görünen o ki Lacivert-Beyazlılar, uzun pozisyonuna takviye yapmayı düşünmüyor. Ancak şu da unutulmamalı ki ortayı kapayacak, savunmayı toparlayacak kalıplı bir uzunun eksikliğini sezon sonunda “büyük hedefler için oynanan büyük maçlarda” mutlaka hissedecekler.

Yorumlar


Beyaz golge Bak bu yazıda hiç ergin ataman nin hatalarından bahsetmemişsin ! Yahu adam kenardaki Türk oyuncuları unuttu !! Herhalde kenara bakmadan maç yönetiyor !! Sencede bu tuhaf değilmi !? Bundan hiç bahsetmediğine göre demek tuhaf değil !!
25-12-2021 18:32
mert evet uzun sorunu da var da 4 numaralar felaket. hakeza 3 ler de öyle. geçen seneki başarıyı getiren birkaç oyuncuydu, gerisi idare ediyordu, e böyle gitmeyeceği belliydi. efesin 5 yabancıyı göndermesi gerekiyor, isimlerini yazmaya gerek duymuyorum, tahmin etmek güç değil.
23-12-2021 11:24

Yorum Yazın