Efes’i finale Larkin uçurdu / GÖKHAN TÜRE
04.06.2022 - 23:09

Anadolu Efes, Galatasaray NEF ile 2-2’ye kilitlenen seride düğümü son maçta Shane Larkin ile çözdü, milli yıldızın 7/9 üçlük isabetiyle 28 sayı ürettiği mücadeleyi açık farkla kazanarak finalde Fenerbahçe Beko’nun rakibi oldu.

Efes, bu kez Pleiss’ı tribüne çıkarıp, son dönemde hem fiziksel hem de mental anlamda yıpranan Alman yıldızın yerine Moerman’ı tercih etti. Formsuz Fransız uzun, oyunun iki yönünde yine beklenen katkıyı veremese de Dunston boyalı alanda bu kez kusursuz oynayıp (14 sayı, 4 ribaund, 5 asist, 2 blok, 1 top çalma) , Singleton da kenardan gelerek hücumda ceza atışlarını sayıya çevirince, Larkin’e de oyunda “fark yaratma” fırsatı doğdu. Elijah Bryant da 3 numaradan hem işin savunma kısmında sivrilip hem de 13 sayı, 10 ribaund gibi “çok değerli” katkı ile Efes’in Beaubois ve Simon gibi iki önemli kozunun boşluğunu “net” biçimde doldurunca gerisi de çorap söküğü gibi geldi.

Devrenin sonundaki 8-0’lık Efes serisi, ikinci yarının başındaki 14-2’lik seriyle birleşince Galatasaray Nef’in tüm direnci de kırılmış oldu.

Ancak bir yıldızı Larkin’le maçı kazanırken, diğer yıldızı, Larkin’in Efes’e üst üste iki Euroleague kupasını getiren partneri Micic’i bu sırada sakatlığa kurban verdi Efes… Micic’in oyundan çıkışı sonrası Larkin direksiyona geçip “buranın kralı benim” mesajını verdi herkese… Fark da bir çırpıda 31’e tırmandı, son periyot “formaliteye” döndü. Ve sonuçta Lacivert-Beyazlılar finale, Fenerbahçe BEKO ile buluştu.

ALKIŞLAR G.SARAY NEF’E

Galatasaray NEF, bu sezon eski günlerine dönüş adına çok önemli bir hamle yaptı. Takımın başına sezon ortasında geçen Yunan coach Andreas Pistiolis’le birlikte yükselişe geçen Sarı-Kırmızılılar’ın, Euroleague şampiyonu Anadolu Efes karşısında yarı final serisini son maça taşıması gerçekten çok büyük işti. Dün 18 dakika boyunca da elinden geleni yaptı Cim Bom… Ancak bu sonuca çok da üzülmemeliler… Sonuçta Avrupa’nın zirvesine çıkan, Larkin&Micic gibi yine eski kıtada eşi olmayan müthiş bir ikiliye sahip Efes’e kafa tutmak öyle kolay iş değildi… Seriyi kaybetmiş olsalar da bu sezonu onlar için “artı hanesine” yazmalı… Bundan sonra önemli olan kazanılan bu ivmenin devamlılığı…

Gökhan Türe

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın