Efes, Pire’de yorgan yaktı! / GÖKHAN TÜRE
11.02.2022 - 10:06

Anadolu Efes, Pire’de Olympiakos karşısında tıpkı Fenerbahçe BEKO’nun 28 Ekim 2021’de kaybettiği maçın kopyası gibi, yine Sloukas’ın son saniye üçlüğüyle çok kritik bir yenilgi aldı.
 

Oyun içinde yaşanan tüm olumsuzluklara, önce Simon, ardından da Beaubois’nın oyundan atılmasına karşın uzatmaya giden maçın içindeydi Lacivert-Beyazlılar… Sebebi her ne ise sahada oyunun büyük bölümünde “yüzünden düşen bin parça” gezinen Larkin, kritik anlarda yine devredeydi. Ancak O’nun basit top kaybı, ardından Elijah Bryant’ın, Efes’in kırılma anlarında alıştığımız “oyuna akıl koyarak sonuca gitme” özelliğine aykırı aceleci, “zorlama” atışları ve tabii Slaukas’ın şapkasından çıkardığı “yeni bir tavşan” her şeye rağmen kazanılabilecek mücadeleyi kayıp hanesine yazdırdı.
 

Simon, atıldığı pozisyondaki itirazında çok haklıydı. Basketi bulduğu pozisyonun başlangıcında kendisine “net” faul vardı. Ama hangi maçta çalınan düdük geri alınmış ki buna şiddetle itiraz ederek hakkını arıyorsun (!) ve daha önce sportmenlik dışı faul aldığını hesaba katmadan takımını yalnız bırakıyorsun?.. Büyük sorumsuzluk!.. Buraya kadarki bölüm, oyuncuların bireysel tercih yanlışları ve hatalarına dair… Ancak esas sıkıntı, daha önceki bazı maçlarda da değindiğimiz, sahada olan, olmayan, süre alan, almayan ya da “hak etmediği halde sahada kalmaya devam edenlerde” gizli!..
 

Elijah Bryant, dün kırılma anları da dahil 21 dakika sahada kalmış… Simon ya da Beaubois’den biri atılmasa bu süre daha kısa olabilirdi. 6’da 1 şut isabetiyle bu sürede 3 sayı üretebildi. Maçı -3 verimlilik puanıyla kapadı ki Efes’te günü eksi ise geçen tek isimdi. En kritik anlarda yaptığı yanlış seçimlerin faturası ağır oldu. O’nu izlerken dejavu yaşamayan var mıydı, bilmiyorum. Efes coachu Ergin Ataman’ın, elindeki “en yetenekli” Türk oyuncusu Buğrahan Tuncer’i, Beaubois ve Simon gibi iki ismi devre dışı kalmış, Bryant yine “taca çıkmışken” sahaya sürmeyi hiç denememesi akıl alır gibi değil… Buğrahan’a olan bu güvensizliğin nedeni nedir?.. Oynasa Bryant’tan daha kötüsünü yapabilir miydi?.. Hiç sanmıyorum… Dünkü kayıpta oyuncuların bireysel tercih hataları, yanlışları kadar Ataman’ın da payı olduğunu düşünüyorum…
 

Efes’in dünkü oyunu, Lacivert-Beyazlılar için sezonun şu ana kadarki bölümünün kısa özeti gibiydi… Ve ilk 8 kadar ilk 4 sıra için de stratejik önem taşıyan bu maçı ilerleyen dönemde çok arayabilirler…

Yorumlar


erdal okyar EFES in bu eliah bryant (ismini bile büyük harfle yazmak istemiyorum) ısrarı ne. Anlaşılır gibi değil .Bizim kalp sağlığımızı düşünen yok. Bu adam NBA e nasıl gitmiş.
11-02-2022 12:09

Yorum Yazın