Efes karar verince / GÖKHAN TÜRE
18.11.2021 - 17:18

Anadolu Efes için Olympiakos mücadelesi, Alba Berlin deplasmanında farklı kazandığı maçın ardından hem çıkışa geçmek hem de yukarıdaki takımlarla makasın daha fazla açılmaması adına kesinlikle kazanması gereken bir maçtı.

Lacivert-Beyazlılar, ilk üç periyotta hücumda sahip olduğu artıları Beaubois vasıtasıyla fazlasıyla sahaya yansıtsa da, savunmada istediği sertliği ve sürekliliği bir türlü yakalayamıyordu. Zaten kaybedilen maçlarda en büyük sıkıntı da buydu.

44 sayı yedikleri ilk yarıda hücumda işler yolunda giderken, bu sezon Efes’in en çok başını ağrıtan boyalı alan savunmasında “madeni” Fall ve Vezenkov’la işleyen Olympiakos, bu sayede oyuna ortak olmayı sürdürdü. Üçüncü çeyrekte Moerman’ın çizgi gerisinden devreye girmesi dengeleri değiştiren en önemli faktördü. Ancak Fransız forvetin isabetli şutlarına karşın Efes’in, tıpkı ilk yarıda olduğu gibi oyunu yine koparamamasının nedeni, rakibin boyalı alandan istediği gibi at koşturmaya devam edişiydi.

Son periyotta ise Efes, belki de bu sezon ilk kez savunma direnci olarak böylesine görkemli, üst düzey bir çizgiye ulaştı. Tribünleri dolduran 10 bin seyircisinin de desteğiyle geçen sezon kendisine şampiyonluğu getiren, yardımlaşmanın tavan yaptığı savunma sertliği devreye girince Efes, fabrika ayarlarına döndü. Olympiakoslu oyuncuların neredeyse potayı göremediği son 10 dakikalık dilimde Yunan ekibi topu topu 3 sayı üretebildi!.. Micic ve yine günün yıldızı Beaubois’nın ön planda olduğu 20-3’lük seri, belki de sezonun kalanı için Efes adına “yeni bir başlangıcın” sinyaliydi.

İLGİNÇ SERZENİŞ!

Olympiakos’un coachu Giorgios Bartzokas’ın, maçın sonundaki hücumda, farklı önde olmasına karşın süreyi eritmeyip, Beaubois’ya potaya gidip basketi bulma talimatı veren Anadolu Efes coachu Ergin Ataman’a maç bitiminde sitem etti. Ataman ise bu ‘yersiz’ siteme Eurıoleague’in statüsünü hatırlatarak karşılık verdi. Doğrusu da bu ya… İki takım sezon sonunda aynı puanda olursa, yukarıda bitirecek takımı ikili averaj belirlemiyor mu? Ya Olympiakos da Atina’da 19 sayı farklı galip gelirse? Dolayısıyla Ataman’ın yaptığı doğrusuydu. Bartzokas’ın, biraz da farklı yenilgi ile gelen hayal kırıklığının etkisiyle bu çıkışı yaptığını düşünüyorum.

Gökhan Türe

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz