Çare olmaz ama katkı yapar / İSMAİL DURLANIK
24.01.2023 - 10:06

Ara takas döneminin ilk ciddi hamlesini Los Angeles Lakers yaptı. Yorumum 'fena değil' olacak. Lakers'a savunma yapan ve üç sayı atarak LeBron'a alan açacak kanat lazımdı. Hachimura ikisi de değil. Savunma konsantrasyonu düşük ve dış şutu istikrarsız. Ayrıca sakatlık dosyası kabarık. NBA kariyerinin 4. yılında, tam oynadığı sezon yok. Ortalama 20 maç kaçırıyor. Şutundaki istikrarsızlık oyununa da hakim. Bir maç çok iyi bir maç felaket olabiliyor. Ayrıca Wizards gibi iddiasız bir takımdan Lakers gibi beklentinin yüksek olduğu başarı arayan bir takıma geldi. Daha önce yaşamadığı baskıyla baş etmesi gerek. Karşılığında verilen Kendrick Nunn kayıp sayılmaz. Koç Darvin Hamm, Nunn'ı mecbur kalmadıkça oynatmıyordu. İlave olarak verilen üç draft hakkı ise fazla. LeBron'un yaşını ve Davis'in sakatlık riskini düşünürsek o hakların 31-40 arası olması yüksek ihtimal. Lakers ilk tur ayarında bir iki hak vermiş olabilir.

Finansal açıdan risksiz hamle

Takasın artıları ise, sezon sonu çaylak kontratı bitecek. Tutmazsa göndermek veya "imzala yolla" yöntemiyle takasta kullanmak mümkün. Bu açıdan finansal açıdan risksiz hamle. Japon basketbolcu pozisyonsuz bir oyuncu. 3 ve 4 oynayabiliyor. Neredeyse kanadı olmayan Lakers için her iki forvet pozisyonunu oynayabiliyor olması avantaj. LeBron'la ilk beşte forvet ikilisi olur. Ayrıca iyi atlet, orta mesafeden şutunu yaratabiliyor ve iyi bitirici. LeBron'un pasörlüğünde yararlı olur. Lakers çabuk hücum ettiğinde daha etkili oluyor. Hachimura bu oyuna uygun. 
Fark yaratmaz ama Nunn'a kıyasla ofansif katkısı daha büyük olur. Çift haneli skor bekliyorum. Potansiyeli olan ama yeterince yansıtamayan, biraz da dağınık genç bir oyuncu. LeBron ve Davis gibi iki yıldızla oynamanın avantajıyla çıkışa geçebilir. Fiziksel özellikleri savunma yapmaya uygun ama kafası orada değil. Savunmada toparlanır ve istikrarlı oynarsa umulanın üstünde katkısı olabilir. Üç 2. tur hakkı verilmeseydi, gidenle kıyasladığımda iyi hamle bile derdim. Adrian Wojnarowski, Lakers yönetiminin yazın Hachimura'nın sözleşmesini uzatmak istediğini yazdı. Demek ki teknik ve idari kadro yararlı olacağı görüşünde. Öte yandan Rob Pelinka, Westbrook takasına oranla öğreniyor. Tek sorun yavaş öğrenmesi.

Asıl hamle 15 Şubat’a doğru

Lakers'ın başka hamleleri de olacağını düşünüyorum. Hatta eminim. LeBron’un "artık kaybetmek istemiyorum" demeci karşılık bulacaktır. Patrick Beverley ve Russell Westbrook'tan biri veya ikisinin yanına 1. tur hakkı ekleyerek daha büyük bir takas bekliyorum. Genel beklenti Myles Turner ve Buddy Hield takası olsa da farklı görüşteyim. Indiana play-off kovalar ve Chris Duarte böyle formsuzken iki senelik kontratı olan Hield'i bırakmak istemez. Turner kontrat uzatmaya yanaşmadığı için olası ama Thomas Bryant böyle iyi oynarken daha acil ihtiyaca yönelmek gerek. Favorim Bojan Bogdanovic veya Eric Gordon tipinde bir keskin şutör hamlesi. Gary Harris veya Hachimura türü sürpriz bir isim de mümkün. Lakers'ın daha uygun şartlarda alışveriş yapmak için takasın son dönemi olan 15 Şubat'a yakın bir dönemde hamle yapmasını bekliyorum. Zaten çok yakında Lonnie Walker, Anthony Davis ve Austin Reaves sakatlıktan dönecek. Bir süre idare eder ve piyasanın düşmesini beklerler.

Avdija ve Kuzma’yla yola devam

Washington'ın Hachimura'yı gözden çıkarmasını Deni Avdija ve Kyle Kuzma'yı tutmak istediği şeklinde yorumluyorum. Üçü de benzer türde oyuncu. Büyücüler,  Avdija’nın çok yönlü ve ortalama katkısıyla Kuzma’nın ofansif çıkışını tercih etmiş olmalı. Kuzma’nın yıllık 20 milyon dolarlık kontrat beklentisi vardı. Onu ikna ederlerse operasyonu arzu ettikleri şekilde tamamlarlar. Üç 2. tur draft hakkı tutmak istemedikleri bir oyuncu için fena sayılmaz. Üstüne Kendrick Nunn, Miami günlerine dönerse karlı bile çıkarlar. 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın