Bu kez Efes / GÖKHAN TÜRE
17.05.2023 - 08:11

Anadolu Efes, bu sezon Euroleague ve ligde 3 kez kaybettiği Fenerbahçe BEKO’ya ligin rövanşında bu kez şans tanımadı, NBA maçı tadında geçen mücadeleyi 96 sayı bularak kazandı.

Sezon içinde mağlup olduğu üç maçın aksine bu kez son derece motive, savunmada yine sıkıntılı olsa da hücumda neredeyse mükemmele yakın bir Efes vardı sahada… 2 sayıda %70,7, 3 sayıda da %60 isabet bularak Fenerbahçe’ye üst üste 4. kez kazanma fırsatı vermediler.

Dunston ve Singleton’ın yokluğunda, Pleiss de tribünde otururken Zizic’in hem süresi hem de verdiği katkı arttı son dönemde… Kısaların kusursuz oyunu kadar Hırvat pivotun da oyunun iki yönünde Efes’i taşıması Lacivert-Beyazlılar’a galibiyetin kapısını açan kilit oldu.

Yine oldukça dar bir rotasyonu tercih etti Efes coachu Ergin Ataman… Uzun zamandır şikayet ettiği Türk oyunculardan Buğrahan ve Furkan Haltalı dışında (Buğrahan 5, Furkan 7 dakika süre aldı) sahaya adım atan yoktu… Üçüncü periyodun sonunda Micic sakatlanıp çıkarken, kalan bölümde Larkin sorumluluk alıp tüm ters eşleşmelerde potaya gidip, ya bitirip ya da faul alarak sonucu tayin etti… Efes’te 5 oyuncu 30 dakikanın üzerinde süre aldı. Zaten sezon içinde de belli oyuncuların üzerine (Clyburn, Micic, Larkin) aşırı yük biniyordu.  Bu yoğunluğun Play-Off döneminde Efes’i daha zor bir süreç bekliyor olacak…

Fenerbahçe BEKO cephesinde ise kazanmanın ya da kaybetmenin sıralamadaki yerini değiştirmeyecek olmasının doğal olarak yarattığı “motivasyon eksikliği” gözle görülür düzeydeydi.

Sarı-Lacivertliler, özellikle de ilk periyotta hücumda yakaladıkları müthiş ivmeyi kalan üç periyoda taşımayı başaramadılar. Savunmada ise standartlarının çok altında kaldı Kanarya… Maçı da bu yüzden kaybetti… Larkin ve Clyburn’ün savunmasında maç boyunca aksadılar. Efes’e 96 sayı izni verdiler.

Dünkü seyir zevki yüksek maçın en üzücü anları ise Metecan ve Micic’in sakatlanarak sahayı terk ettiği 3. periyodun sonundaki şanssız çarpışmaydı. Birbiriyle çarpışan iki oyuncunun da dizinden sakatlandıkları açıklandı. Her ikisine de acil şifalar…

Yorumlar


Bülent Turhan Gündüz Efes bu kadro ile tek maçta her takımı yenebilir. Aynı şeyi aynı takımla beş maç üst üste yapabileceğini söylemek zor. Ataman'ın tam kadro olduğumuzda nasıl oynadığımızı herkes gördü lafı anlamsız, ama ona yakışıyor. Bu sezon euroleague ve ING maçlarına baktığımızda, 3 sayı ortalaması 35'leri çok az geçiyor. `'ı ise birkaç kere geçebilmişler. Fenerbahçe ise sezon ortalaması ile oynamış. Son maçta da Efes olağan 3 sayı ortalaması ile oynasa maçı kaybedecekti. Olası eşleşmede Efes her maçta `'ı geçerse favori olabilir. Ataman'ın bildiği tek taktik bu çünkü. Başka hiçbir planı yok.
18-05-2023 19:39
Aykut Bu iki takım yarı finalde karşılaşacaklar. Biri finale çıkamayayacak.
17-05-2023 09:11

Yorum Yazın


Tweetlerimiz