‘O sene’ bu sene / İSMAİL DURLANIK
04.10.2021 - 11:47

Brooklyn Nets sağlıklı kalabildiği sürece şampiyonluğun en büyük adayı. İyi de bir transfer dönemi geçirdiler. İhtiyaca yönelik takviyeler yaptılar. En önemli hamle Patty Mills oldu. Avustralyalı oyun kurucu Kyrie Irving ve James Harden’ın yükünü hafifletmeye ve bir sakatlık durumunda da birinin yerini doldurmaya yönelik önemli bir sigorta görevi gerecek. Patty Mills’ten ana beklenti benç skoreri olarak oynaması, savunma ve hücum yönlendirme. Bunun yanında gerektiğinde kritik şutları da kullanabilecek deneyime sahip. Uzun yıllar Spurs forması giydiği ve şampiyonluklar kazandığı için baskı altında oynamaya ve sorumluluk almaya alışık. Geçen yıl kısa savunmasında yararlı olan Bruce Brown ve ligin en iyi keskin şutörlerinden biri Joe Harris kısa rotasyonunda Mills’le beraber katkı verecek. Drafttan gelen Cameron Thomas, DeAndre’ Bembry ve Jevon Carter kısa rotasyonunun en dibindeki isimler. Normal sezonda şans bulduklarında katkı versinler yeter. Play-off için süre bulacaklarını sanmıyorum. Bu isimlerden Cameron Thomas iyi dış atıcı ama savunması yetersiz. Şayet savunmada aşama kaydederse Koç Steve Nash’den daha fazla süre kapabilir.

Uzun forvet rotasyonu ise tamamen yenilendi. James Johnson ve Paul Millsap süreyi paylaşacaklar. De Andre Jordan takasından gelen Sekou Doumbouya’nın fazla şansı yok gibi görünüyor ama yeterli düzeyde atletizmi ve fizik gücüne sahip, tüm konsantrasyonunu savunmaya verirse önemli bir rol oyuncuna dönüşür. Yıldız olması bekleniyordu, ofansif açıdan yetersiz kaldığı için bu şansını yitirdi. Brooklyn, Sekou’nun kariyerini savunmacı rol oyuncusuna dönüştürmesi için bir fırsat. Aksi takdirde Avrupa yolu görünür. Şu an için temaslı ve sert oynayan James Johnson ve yaşı itibarıyla yavaşlamış olsa da oyun ve savunma bilgisiyle Paul Millsap onun önünde.

Blake Griffin ve Nicolas Claxton pivot pozisyonu için öne çıkan isimler. Griffin savunma eksiğini oyun zekası, şut ve pas yeteneği ile kapattı ve geçen sene çok yararlı oldu. Claxton ince ve zayıf olmasına karşın savunmada geri adım atmayan, temastan kaçmayan biri. Kısaların karşısında kalmayı başarabilirse iyi bir savunmacı olabilir. Bu sene daha fazla süre almasını bekliyorum. La Marcus Aldridge, Nets adına gereksiz bulduğum bir takviye oldu. Orta mesafeden hala iyi atıcı ama Nets’in ihtiyacı olan skor katkısı değil. Umarım çaylak Day’Ron Sharpe rotasyon dışı kalmaz. Henüz eksiği çok ama boyalı alanda savunmaya katkı yapabilecek bir isim.

Brooklyn Nets geçen seneye oranla daha geniş bir rotasyona kavuştu. Kyrie veya Harden’ın sakatlanmasına karşı Mills tedbirini almaları da olumlu. GM Sean Marks, Jeff Green’i kaybetme dışında başarılı bir transfer dönemi geçirdi diyebilirim. Nets’in bu sene işi daha kolay. Takım kimyası oluştu, yıldızlar arasında bir ego sorunu yaşanmadı. Gerekli yan parçalar da katıldı takıma. Geçen sene başarılı oldukları sistemde devam edeceklerini düşünüyorum. James Harden hücum yönlendirici, Kevin Durant 1. hücum opsiyonu, Kyrie Irving ise 2. hücum opsiyonu. Harden daha fazla yedeklerle oynayan ve top kullanmada Durant ve Irving ikilisine göre bir adım geride duran isim. Ayrıca bu üçlünün normal sezonda zaman zaman dinlendirileceğini düşünüyorum. Daha az yıpranmış ve sakatlıktan uzak bir biçimde play-offa girmeleri ana hedef olacak. Sakatlıklar nedeniyle Harden, Irving, Durant üçlüsü bir arada sadece 7 maç oynamasına karşın uyumlu göründü. İkili oynadıklarında da gayet başarılı oldular. Brooklyn Harden, Irving ve Durant üçlüsü sağlıklı olduğu takdirde hücumda durdurulması çok zor bir takım.

Gelelim Brooklyn Nets’in eksi yönlerine. Daha iyi savunmacılarla takviye etseler de savunmada sorun yaşayacaklar. Ayrıca Jeff Green’in oyun bilgisi, savunma ve 3 sayı katkısı ve tecrübesini arayacak Nets. Geçen sene bir ego sorunu yaşanmadı ama o tehlike tamamen geçmiş değil. Zaman zaman kendini basketbola vermekte sıkıntı yaşayan ve mental kopuş yaşayan Kyrie Irving’in her an bir sorun çıkarma olasılığı var. İlk atağını covid aşısı olmayı reddederek yaptı. Şayet bu kararında direnirse 50 maç civarı oynayamaz. Kevin Durant, aşı olacağına inanıyorum şeklinde açıklamalar yaptı ama Irving bu ne yapacağını kestirmek güç. Öte yandan Irving aşı konusunda bir geri atmasa ve 50 maç kaçırsa bile Brooklyn için bir yıkım olmaz. Patty Mills ilk beşe yerleşir ve sorun bir ölçü çözülür. Mills zaten bu gibi sorunlara önlem olarak tercih edildi. Koç Steve Nash için bu sene geçen seneye oranla daha zor olacak. Savunma ve hücumdan sorumlu asistanları Mike D’Antoni ve Ime Udoka bu sene takımda yok. Nash saha dışında olası sorunların çıkmaması için çaba gösterirken bir de işin taktik yönüyle çok deneyimli asistanları olmadan uğraşmak durumunda. Diğer taraftan bakacak okursak rüştünü ispat etme fırsatı da diyebiliriz.

Geçen seneki gibi sakatlıklarla boğuşmazsa Brooklyn Nets’in Milwaukee Bucks’la Doğu Finali oynayacağını düşünüyorum. Savunmayla hücumun, fizik güçle tekniğin mücadelesi şeklinde geçecek olan Nets-Bucks maçları ilginç olacak. Nets’i gerek Doğu Finali’nde gerek NBA Finali’nde rakip kim olursa olsun bir adım önde görüyorum. 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz