Booker başladı Middleton bitirdi / İsmail Durlanık
15.07.2021 - 16:35

Çok kaliteli bir maç olmadı. İki takım da tanınmayacak kadar çok kötü şut attı. Ancak mücadele üst seviyedeydi. İki takım basketbolcuları da maç boyu temaslı oynadı. Maçtan önce Phoenix’in son iki maçta boyalı alandan 4 sayı bulan Giannis Antetokounmpo’ya önlem almasını bekliyordum. Nitekim Koç Monty Williams boyalı alanı kapatarak Antetotokounmpo’ya pota altında hareket alanı bırakmamaya odaklandı. Bu uğurda Bucks’ın dış şutunu riske ederek Yunan basketbolcuya ikili hatta üçlü sıkıştırma getirdi. Maç genelinde bu taktik başarılı oldu. Bucks kısaları % 24’le 3 sayı atınca Suns yaptığı bu savunmadan kazançlı çıktı. Yedişer 3 sayı isabeti bulan ki takımdan Phoenix’in 3 sayı yüzdesi  % 30, Bucks’ın ise % 24 de kaldı. İki takım da orta mesafe şutları ve boyalı alandan skor buldu. Phoenix, Antetokonmpo’nun boyalı alanda etkili olmasını engelledi ama top kayıplarına çare bulamadı. Maçta 17 top kaybeden Suns’a karşı Bucks sadece 5 top kaybı yaptı. Phoenix top kayıplarından kaynaklı çok sayıda kolay sayı yedi. Hücum ribaundu Phoenix’in sorun yaşadığı bir başka alan oldu. Milwaukee 17 hücum ribaundu alarak ekstra hücum şansı buldu. Phoenix ise 5 hücum ribaundu aldı.

Pheonix’te skoru sırtlayan isim Devin Booker oldu. Özellikle orta mesafe şutlarıyla Suns’ın skoru önde götürmesini sağladı. Maçın son 3 dakikasına kadar skor 3-5 sayı arası farkla Phoenix’in üstünlüğünde geçildi. Maçın kırılma anı Devin Booker’ın çok iyi oynadığı maçta sinirlerine hâkim olamayarak basit fauller alması oldu. 5. Faulün ardında Koç Williams’ın tedbir amaçlı kenara aldığı Booker 3. periyodun sonu ve 4. periyodun başında 10 dakika kadar kenarda kaldı. Bu süreçte Suns hücumda tıkansa da önde kalmayı başardı. Son 6 dakikada Booker oyuna girdi ama soğumuştu biraz da gergindi, bu nedenle şutları girmedi. Karşılaşmanın son 3 dakikasında Bucks maçı kopardı. Khris Middleton üst üste attığı el yakan şutlarla Bucks’ı galibiyete taşıdı ve seriye 2-2’lk eşitliği getirdi. Maçta 42 sayı atan Booker son periyotta 4 sayıda kalırken, kritik şutları sokan Khris Middleton 40 sayının 14’ünü son periyotta attı.

Phoenix rahat kazanabileceği bir maçı basit top kayıplarıyla kaybetti. Booker’ın faul problemine girmesi ve Chris Paul’un çok kötü oynaması da etkendi ama maçın ilk yarısında etkisiz oynayan ve hücumda tıkanan Milwaukee çaldığı toplarla bulduğu kolay sayılarla maça tutundu. Şayet Suns bu kadar top kaybı yapmasa maçın sonuna çift haneli farkla önde girmesi yüksek olasılıktı.

Şimdi seri yeniden eşitlendi. İki takımın oynadığı 4 maça bakarsak serinin kalan maçları her türlü sonuca açık. Phoenix 2 maçı alıp 4-2 kazanabilir, tersi de olabilir veya şampiyon 7. maç sonunda da belli olabilir. Çünkü iki takım da çok yıprandı ve galibiyet anlık performanslarla belli olmaya başladı. Phoenix’in adeta kronikleşen top kayıplarına çare bulması şart. Bu şekilde kazanmaları zor. Bunun yolu da top kayıplarında başrolü alan Chris Paul’den geçiyor. İlk şampiyonluğa bu kadar yakınken Chris Paul’un silkelenip kendine gelmesi gerek.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın