Bir maç iki galibiyet! / GÖKHAN TÜRE
15.03.2023 - 08:08

Anadolu Efes, Play-Off yolunda hayati önem taşıyan maçta Real Madrid’i inişli-çıkışlı bir 40 dakika sonunda zor da olsa yenerek krizden çıkmayı başardı.

Başlangıç çeyreğindeki görüntü, arkaya arkaya gelen iki yenilgi ile kaybolan moral motivasyonun yanında özgüvenin de sarsıldığının net göstergesiydi. 17. dakikaya kadar dengeli hücum eden, Tavares’i pota altında etkili kullanan Real Madrid vardı. Clyburn’ün karavana attığı bu evrede Real cephesinde Musa ve Hezonja’dan da katkı gelince Eflatun-Beyazlılar, devrenin bitimine 3 dakika kala 8 farkı (31-39) bulmuştu. Coach Ergin Ataman’ın aldığı mola sonrası sahaya “kırılgan Efes’in” yerine “ısıran Efes” döndü ve maçın da seyri bu şekilde değişti. Sürekliliği olan baskılı savunmada ön alanda Larkin&Bryant’ın olağanüstü çabası, hücumda Singleton&Pleiss’ın devreye girmesi ile birlikte Efes istediği ivmeyi kazandı. Savunma kaynaklı 11-0’lık seriyle de soyunma odasına 3 sayılık avantajla gitti Lacivert-Beyazlılar…

Devre sonundaki 3 dakikalık “patlama” ile hem moral motivasyon hem de özgüveni geri kazanan Efes, ikinci yarıya da yine savunma direncini yukarıda tutarak girdi. Real Madrid, hücumda üretememeye başlayınca savunması da doğal olarak düştü. Efes de bundan fayda ile Singleton, Larkin, Bryant ve nihayet Clyburn ile 3 sayı çizgisinin gerisinden Eflatun-Beyazlılar’ı adeta bombardımana tuttu. Fark her geçen dakika artarken, Efes bu periyoda tam 35 sayı sığdırarak son periyoda 17 sayılık avantajla girdi.

Ancak üçüncü çeyrekte savunmaya harcanan enerji, Beaubois’nın yokluğunda Micic’in de sakatlığının tekrar etmesiyle Efes, daralan rotasyonun ve yorgunluğun getirisiyle rakibine yine yakalandı. İnanılır gibi değildi… 3. periyot 35 sayı üreten Efes, son çeyreğin 6 dakikasında topu topu 2 sayı bulabilmişti. Ve Real, 17 sayılık farkı eritip, Efes’i yakalayıp, bitime 1 dakika 22 saniye kala Yabusele’in üçlüğüyle öne dahi geçmişti (83-84)… Maç yeniden başlamıştı sanki Lacivert-Beyazlılar için… Ve en kritik anda Larkin devreye girdi… Maçın belki de en kritik hücumunda O’nun bulduğu üçlük, ardından Real’in boş hücumu sonrası bu kez asistle Pleiss’i smaca götürmesi, 15 saniye kala Clyburn’ün serbest atışlarıyla gelen 7-0’lık seri ile son hamlesini yaptı Efes… Real, buna 5-0’la karşılık verse de Anadolu Efes, hem Play-Off şansını canlı tuttu hem de zorlu rakibine liderlik yarışında darbe vurdu…

Bir maç içinde iki kez kazandı Lacivert-Beyazlılar… İki gün sonraki kritik Partizan maçı öncesi de üzerindeki ölü toprağını attı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz