BİDEV'den dev organizasyon
04.11.2022 - 18:17

Türkiye’de basketbolun gelişmesine katkıda bulunmak için kurulmuş olan Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı’nın (BİDEV) NBA iş birliğiyle gerçekleştirdiği jr. nba BİDEV Ligi’nin Draft organizasyonu, spor dünyasından önemli isimlerin katılımıyla Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul’da 12 yaş altı ve 10 yaş altı kategorilerinde erkekler ve 12 yaş altı kategorisinde kızların katıldığı jr.nba BİDEV Ligi Draft etkinliğine katılan okulların, lig boyunca ismini ve logosunu taşıyacakları NBA takımları kura ile belirlendi. 72 takımın katılımı ile 1.000’in üzerinde sporcunun yarışacağı jr.nba BİDEV Ligi, 21 Kasım’da başlayacak. Normal sezon boyunca 200’ün üzerinde maç oynanacağı ligde ilk sekize kalan takımlar play-off oynamaya hak kazanacaklar.

Şampiyonun belirleneceği finaller 14-15 Ocak 2023 tarihinde yapılacak. Ligi şampiyon tamamlayan takımın oyuncuları, şampiyonluk kupasıyla birlikte NBA’in geleneksel şampiyonluk yüzüğü ile ödüllendirilecek. BİDEV Yönetim Kurulu Üyeleri Aytek Gürkan, Eyal Tarablus ve Prof. Dr. Füsun Uysal’ın yanı sıra NBA Avrupa Başkan Yardımcısı Neal Meyer ve NBA Avrupa ve Ortadoğu Basketbol Operasyonları Direktörü Henry Utku’nun hazır bulunduğu organizasyonda basketbol elçisi olarak da efsane isim Dino Radja da yer aldı. Sunumunu Mustafa Özben’in gerçekleştirdiği, 150’nin üzerinde çocuğun ve 100’ün üzerinde davetlinin katıldığı organizasyona çocuklar ile yapılan aktiviteler renk katarken, temsil edecekleri NBA takımlarının formalarını teslim alan takımlar birbirlerine başarı dileklerini sundu.

BİDEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aytek Gürkan, jr.nba BİDEV Ligi’nin başlayacak olmasından ötürü büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Gürkan, ‘’Öncelikle bu güzel organizasyona ev sahipliği yaptıkları, bu yuvayı bize açtıkları için uzun yıllardır Türk basketboluna büyük hizmetlerde bulunan Darüşşafaka’ya çok teşekkür ediyorum. Kolej ruhunu iyi hisseden biri olarak burada, BİDEV ve NBA gibi iki markanın bir araya gelmiş olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Çünkü NBA ve BİDEV, basketbolun ötesinde yer alan arkadaşlık, birliktelik, takım olma, saygı gibi değerlere önem veren iki kurum. NBA’e bu değer ve yaklaşımları bizimle paylaştıkları ve birlikte hareket etmek adına, bir sivil toplum hareketi olarak bize güvenip bizi seçtikleri için çok teşekkürler.’’ ‘’BİDEV’i iki yıl önce, başkanımız Hasan Arat’ın öncülüğünde kurduk. 250’ye yakın mütevelli heyeti üyemiz var. Dayanışma bizim camiamızın en önemli unsurlarından biri. Antrenörlerimizle, oyuncularımızla, basın mensuplarıyla ve tüm diğer emekçileriyle bir araya gelen bir organizasyon olarak, gerek sosyal, gerek sağlıkla ilgili konularla alakalı dayanışma adına kısa sürede büyük mesafe kat ettik. Başardığımız bu işten gurur duyuyorum. 100. Yılını kutlamaya hazırlandığımız, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizin yetiştirdiği bu grupla birlikte daha çok başarılar elde etmek istiyoruz.’’ ‘’İsmimizin yanına eğitimi koyduk. Bu herkesin konuştuğu ama örgütlenip başarmakta zorlandığı bir konu. Biz basketbolun bize verdiği eğitmenler ve antrenörlerle bunu başarmak istiyoruz. NBA’de oynayan arkadaşlarımızı da aramıza katıp birer rol model olarak çocuklara göstermek istiyoruz. Basketbol hepimize dostluk, arkadaşlık için çaba sarf edeceğimiz bir alan yarattı. Artık bunu verme zamanı geldi. BİDEV bu yüzden var. Geldiğiniz için çok teşekkür ederim’’ ifadelerine yer verdi.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz